Od czego zacząć?

Started by NoNamePL, February 09, 2010, 04:56:17 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NoNamePL

Kaltxì! Jestem fanem Avatara, chciałbym pouczyć się języka na'vi ale od czego zacząć? Angielski umiem, ale nie tak bardzo dobrze żeby wszystko rozumieć :F Prosze o pomoc :D

Eltusiyu

Dział download w tej sekcji forum  :). Tam masz przetłumaczone artykuły ;D
Navi Kompedium jest najlepszym na początek   :)
Eywa ngahu!  :D

Kxangangang! - Oeyä Pìlok leNa'vi

Previously called Kxrekorikus

Eywayä tsmukan

Najlepiej zacząć od podstaw. Czyli podstawy gramatyki, później nauka słówek. Polecam dział forum, tam są wszystkie przetłumaczone jak dotąd materiały na język polski.

"Sometimes your whole life boils down to one insane move."

Na'Vi Polish Compendium v.1.2

Satthar

Po pierwsze, ściągasz jMemorize, polską listę słów, i uczysz się po 10-50 słówek dziennie, w zależności od "chłonności" Twojego wewnętrznego tygrysa lingwistycznego.

Po drugie, ściągasz i czytasz Crash Course (też jest po polsku), albo jeśli wolisz bardziej praktyczne podejście i/lub dawkowanie wiedzy, ściągasz, czytasz i robisz karty pracy, powoli, spokojnie i po kolei. I to też jest już po polsku, przynajmniej kilka pierwszych. Albo jakakolwiek kombinacja tych dwóch.

A potem, jeśli, jak mówisz, nie masz większego problemu z angielskim, chwytasz się za nie przetłumaczone jeszcze materiały, których jest cała masa. Ale nie radziłbym się od razu na nie rzucać, najpierw jak już powiedziano ogarnij trochę podstaw i poznaj trochę lingwistycznego żargonu.

Ataeghane

Quote"chłonności" Twojego wewnętrznego tygrysa lingwistycznego.
Chłonność wewnętrzengo tygrysa lingwistycznego? No... to już jest mocne ;D...

QuoteA potem, jeśli, jak mówisz, nie masz większego problemu z angielskim, chwytasz się za nie przetłumaczone jeszcze materiały, których jest cała masa. Ale nie radziłbym się od razu na nie rzucać, najpierw jak już powiedziano ogarnij trochę podstaw i poznaj trochę lingwistycznego żargonu.
Tak, dobrym pomysłem jest najpierw liznąć trochę ligwistyki po polsku, a dopiero potem męczyć się terminami angielskimi. Ja zaczynałem naukę Na'vi, kiedy już byłem zaznajomiony z tymi pojęciami, więc czytanie angielskich artykułów nie było dla mnie taką mordęgą.

Oer wivìntxu ngal oey keyeyt krr a tse'a sat. Frakrr.

Roprr

A ja cholera nie umiem się zabrać za naukę tych słówek! Być może po dzisiejszych kolejnych 2,5godziny spędzonych w kinie jakoś się zmotywuję do nauczenia w końcu. ^^`

Eltusiyu

Quote from: Roprr on February 10, 2010, 07:12:50 AM
A ja cholera nie umiem się zabrać za naukę tych słówek! Być może po dzisiejszych kolejnych 2,5godziny spędzonych w kinie jakoś się zmotywuję do nauczenia w końcu. ^^`

Popieram  ;D też mi nie chcą wejść do głowy dlatego zabrałem się gramtykę a potem będzie tworzenie zdań za pomocą słownika i jakoś to pójdzie... pierwsze koty za płoty  :D

Kxangangang! - Oeyä Pìlok leNa'vi

Previously called Kxrekorikus

Unicorn

każdy ma swój sposób uczenia się języków, najważniejsze to sobie wybrać ten który nam pasuje!

Ja np. muszę sobie podstawowe zwroty i słówka zapisać w notesie... potem gramatykę rozpisać po kolei... zaczynając od podstaw... a potem to już jakoś leci.. :PP
No ale w sumie nauka słówek najważniejsza.. bo bez nich nie da rady nic napisać, powiedzieć...

A z Na'vi na razie uczę się wymowy.. i mam problemy eh... 

Roprr

A ja właśnie od wymowy zacząłem. Na szczęście nigdy nie miałem problemu z dostosowaniem języka do odpowiedniej giętkości. Mogę płynnie czytać po francusku, angielsku, polsku, niemiecku. I zawsze mam odpowiednią dykcję. To mnie bardzo cieszy, bo z pamięcią jest duuuużo gorzej. :(

Unicorn

no ja niby nie miałam problemu z wymową przy mongolskim, tybetańskim i koreańskim jakoś mi się dobrze w tych językach mówi... ale tutaj trudności sprawiają mi px, tx, kx... nie wiem wydają się łatwe, ale jakoś moje zdolności językowe odmawiają mi współpracy! hehe

A pamięć sobie wyrobiłam na zajęciach z mongolskiego, gdzie musieliśmy zapamiętywać po cztery strony dziennie... dokładnie słówko w słówko.. wtedy narzekałam, ale pamięć mi bardzo dobrze poprawiło! :)

Satthar

#10
Wymowa Na'vi jest według mnie dla Polaków bardzo prosta. Tylko ejectivesy wymagają trochę treningu, i być może glottale, jeśli dużo jest zarówno glottali jak i ejectivesów w słowie, więc czasem ciężko przy płynnej wymowie danego słowa o wszystkim pamiętać, bo ze względu na wygodę coś podświadomie pomijamy. Wystarczy trochę poćwiczyć i się przyzwyczaić.

No i jak dla mnie jest to zdecydowana podstawa. Ucząc się słów wchodzą one do głowy tak, jak się je czyta, a nie, jak się je pisze, a uczenie się czegoś na nowo lub przestawienie, bo ułożyliśmy sobie jakieś słowo w głowie z błędną wymową jest... irytujące przynajmniej.

Plus z wkuwaniem słówek jest taki, że jest ich narazie mało, więc można w miarę szybko i solidnie wyuczyć się właściwie wszystkich, przy odrobinie dedykacji codziennie.

Eywayä tsmukan

Apropo wymowy, w wykonaniu anglika lub amerykana każdy wyraz z "r" lub "rr" brzmi zabawnie.

"Sometimes your whole life boils down to one insane move."

Na'Vi Polish Compendium v.1.2

Satthar

To raczej naturalne. W angielskim po prostu nie ma 'r' takiego jakie my znamy, twardego. Jeśli taki Anglik/Amerykanin nigdy się nie uczył żadnego innego języka niż ojczysty, co jest nad wyraz częste... to jest to dla niego koszmar.

To taka ich trochę cecha rozpoznawcza. Zauważcie, że we wszystkich "aktorskich" stylizacjach na postać anglojęzyczną, aktorzy wymawiają właśnie takie angielskie 'r' zamiast poprawnego.

Eywayä tsmukan

Amerykanie mają niby jako drugi język francuski w szkołach, ale chyba słabo im to idzie.  :D

"Sometimes your whole life boils down to one insane move."

Na'Vi Polish Compendium v.1.2

Thorinbur

Francuskie "r" jest jeszcze inne. Wymawiane nie końcem języka a częścią bliżej gardła (przynajmniej tak mnie uczono)
oel kame futa oel kekame ke'u

Roprr

Francuskie 'r' to bardziej 'hr'. ;)

Ean

Siema, wlasnie sie obudzilem....ale sie rozpisaliscie....huu.

Mam podobnie jak Roprr i Unicorn. Plynna wymowa/czytanie w innym jezyku. Pamiec...beznadzieja.
Ale nie tylko taka do nauki tylko, nawet taka zyciowa. Czasem zdarza mi sie nie pamietac co mowilem i zona to wykorzystuje :)
http://www.myspace.com/marout
http://www.megaupload.com/?d=W8WX66JA wymowa słów w Na'vi z tłumaczeniem angielskim
http://www.megaupload.com/?d=K3OABRD7 wymowa słów w Na'vi z tłumaczeniem polskim
At least Darth Vater did'nt show up on Pandora, if he did there would be no Pandora.

Mato

Słówka + wymowę byłbym może w stanie jakoś opanować... ale najgorsza gramatyka... dodatkowo nie pomaga mi również fakt, że jestem już jakiś czas po szkole... bez odświeżenia pewnych rzeczy raczej się nie obędzie... jak na razie nie trafiłem na ten kluczowy moment w nauce - "tak! to jest to! coś zaczynam z tego kumać!"......swoją drogą... takie warsztaty nauki niNa'vi (na żywo - zlot) byłyby na prawdę ciekawe :)
"In ancient times, the land lay covered in forests, where, from ages long past, dwelt the spirits of the gods. Back then, man and beast lived in harmony, but as time went by, most of the great forests were destroyed. Those that remained were guarded by gigantic beasts who owed their allegiances to the Great Forest Spirit, for those were the days of gods and of demons."

Kxamìl

Ja słówka zaczynam zapamiętywać po minimum 10.

Quote from: Mato on February 10, 2010, 11:00:40 AM
......swoją drogą... takie warsztaty nauki niNa'vi (na żywo - zlot) byłyby na prawdę ciekawe :)

Rzeczy wiście coś takiego by się przydało
Ke'u ngay ke lu, fra'u letsunslu lu.

Livu mì fpom.

Eltusiyu

Quote from: Mato on February 10, 2010, 11:00:40 AM
Słówka + wymowę byłbym może w stanie jakoś opanować... ale najgorsza gramatyka... dodatkowo nie pomaga mi również fakt, że jestem już jakiś czas po szkole... bez odświeżenia pewnych rzeczy raczej się nie obędzie... jak na razie nie trafiłem na ten kluczowy moment w nauce - "tak! to jest to! coś zaczynam z tego kumać!"......swoją drogą... takie warsztaty nauki niNa'vi (na żywo - zlot) byłyby na prawdę ciekawe :)
tak ale jesteśmy rozsypani po całej polsce ;/ to troche utrudnia, no chyba, że server na Team Speaku założymy bądź się an czacie będziemy zbierać

Kxangangang! - Oeyä Pìlok leNa'vi

Previously called Kxrekorikus