Fanfiction (zatím bez názvu)

Started by Yanari, February 02, 2010, 08:34:36 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yanari

Dnes jsem se ve škole nudil nad únosnou mez, tak jsem začal psát první díl menší trilogie nevímkolikadílného příběhu zasazeného do prostředí Pandory a Avatara jako takového. Veškeré překlepy a nesmysly ve faktech padají plně na mou hlavu.


Byl krásný den. Slunce svítilo skrz střechu tvořenou stromy a jejich velkými listy, u řeky se pár pa'li krmil sladkou šťávou velkých oranžových květů a všude se rozléhal zpěv ptáků.
Tato idyla však byla přerušena krátkým výkřikem a ostrým zabzučením šípu.
"Jak to dělá?" zeptala se mladá Na'vijská dívka svého otce, když viděla jak se přímo doprostřed terče, který stál vedle toho jejího, zabodly hned po sobě dva šípy.
"To bych taky rád věděl, Therio. Neytiri střílí z luku skoro stejně dobře jako já - jenže ona je o pětadvacet let mladší." odpověděl jí.
"Jednou budu lepší než ona." rozhodla se Theria a odešla vytáhnout své šípy z terče. Její otec se tomu jen usmál. Po chvilce se vrátila a zvedla ze země svůj luk.
"To je základní chyba." ozval se za ní hlas jejího otce. Theria jen překvapeně vzhlédla.
"Taronyu nikdy nesmí odložit luk." pokračoval.
"Ještě nejsem taronyu." připomněla mu Theria s úsměvem.
"To je jedno, jestli to budeš dělat, stane se z toho zvyk. Špatný zvyk."
"Dobře, dám si na to pozor." slíbila mu.
"Zkus zamířit kousek nad terč." ozvalo se za ní, když napnula tětivu luku.
"Zadrž dech, namiř kousek nad terč a zpevni ruku v zápěstí. Nesmí se ti pohnout ani o kousíček."
Theria se zhluboka nadechla, zamířila na horní okraj terče, pustila tětivu - a k jejímu překvapení se šíp zapíchl přímo doprostřed terče.
"Nìltsan." pochválil ji otec.
"Kaltxì."  ozval se za ní jiný hlas, který okamžitě poznala.
"Oel ngati kameie, ma Taherun." odpověděla s úsměvem. "Taky jdeš trénovat?"
"Srane, i když tobě a Neytiri se těžko vyrovnám." řekl Taherun a tiše se zasmál.
"Nesrovnávej mě s Neytiri, tak dobrá zase nejsem." řekla Theria a stříbrné tečky na jejím obličeji se zaleskly. (Na'vi se asi nečervenají :))
Odvrátila se a založila do luku další šíp.
"Nedávej ten loket dolů. Musíš ho mít v jedné rovině s šípem." ozvalo se vedle ní. "A tvůj otec má pravdu, sice musíš mít pevné zápěstí, ale neměj tu ruku tak křečovitě sevřenou." pokračovala Neytiri. Theria ji poslechla, zamířila a druhý šíp se zapíchl těsně vedle prvního.
"Irayo." řekla s obdivem.
"Není zač." odpověděla Neytiri. "Neviděli jste někde Silwanin? Máme dnes jít za Grace do školy, ale ještě jsem ji od rána neviděla."
"Já jsem ji viděl, někam jela s ostatními." řekl Theriin otec.
Neytiri pokrčila rameny. "Nechceš se mnou jít místo ní? Grace je ráda za každého z nás, koho může učit."
Theria se tázavě podívala na otce.
"To záleží jen na tobě. Jestli chceš jít, jdi, já ti v tom bránit nebudu." řekl jí.
"Dobře, půjdu tedy s tebou." řekla Theria Neytiri a šla vytáhnout z terče šípy.
"Pojď, schovám si luk domů - a ty bys měla udělat to samé, Grace nemá ráda když do školy nosíme zbraně - a pojedeme." řekla Neytiri a odhrnula si z obličeje vlasy spletené do copánků.
Mimoděk se usmála, když viděla, jak si Theria prohlíží Taheruna, který zrovna natáhl tětivu luku a na ruce se mu zřetelně rýsovaly svaly.
"Pojď, ať nepřijdeme pozdě." sykla na Theriu a rozběhla se ke Kelutralu.
"Už jdu." řekla Theria, usmála se na Taheruna, který se podíval jejím směrem a rozběhla se za Neytiri.

Konec 1. části

edit: udeřila mě inspirace, a zjistil jsem, že se mi to do tří dílů nevejde ani náhodou :)
Zene fko nivume nìtxan.

Danecki

Nìngay sìltsan, těsím se na pokračování :)

Tawtakuk

Tewti! Fakt dobrý :) Mimochodem, něco mi říká, že už jsi z luku asi taky střílel...
01000011 01011010 00100000 01001101 01101111 01100100 01100101 01110010 01100001 01110100 01101111 01110010 00000000

Yanari

Děkuji :)

Ne, z luku sem nestřílel (i když se k tomu chystám), to jsem si vymyslel :) (četl jsem jen teorii o Na'vijské lukostřelbě tady na fóru)
Zene fko nivume nìtxan.

Tawtakuk

Aha. Ale i tak dobrý :)

Kratičkej off-topic: všimli jste si, že ve filmu jsou snad všichni Na'vi i Jakeův avatar leváci? Drží luk v pravý a tahají tětivu levou. Velká většina sawtute to dělá obráceně :)
01000011 01011010 00100000 01001101 01101111 01100100 01100101 01110010 01100001 01110100 01101111 01110010 00000000

Yanari

#5
Já jsem taky pravák, a (dobře, jednou jsem střílel :) ) nedokážu si představit že bych ten luk držel, jak říkáš, jako většina sawtute :) Celkem mě ale zaujalo, že Na'vi střílejí se zápěstím otočeným k tváři, ne obráceně.

edit: teď mě tak napadá, jmenuje se ta Neytirina sestra Sylwanin nebo Silwanin? V původním scénáři jsou totiž obě verze, mě osobně se spíš líbí Sylwanin.
Zene fko nivume nìtxan.

Tawtakuk

#6
Určitě Silwanin - jak bys proboha fpi Eywa chtěl vyslovit ty čtyři souhlásky za sebou?! :o
01000011 01011010 00100000 01001101 01101111 01100100 01100101 01110010 01100001 01110100 01101111 01110010 00000000

Yanari

Y je souhláska? :D - nebo které jsi myslel?
Zene fko nivume nìtxan.

Danecki

Y se vyslovuje jako J ;)

Quotejak bys fpi Eywa chtěl vyslovit ty čtyři souhlásky za sebou?!

scvrkl se, 7 souhlásek ;)

Tawtakuk

No samozřejmě, že Y je v Na'vijštině souhláska! Podívej se na Wikipedii nebo do toho mého výtvoru o výslovnosti - je to naprosto normální "j".
01000011 01011010 00100000 01001101 01101111 01100100 01100101 01110010 01100001 01110100 01101111 01110010 00000000

Yanari

Jo v Na'vijštině... já jsem to četl česky :) V tom případě, jak by se to psalo, chtěl-li bych to vyslovovat [Syluanin]?
Zene fko nivume nìtxan.

Tawtakuk

Quote from: Yanari on February 02, 2010, 09:34:38 AM
chtěl-li bych to vyslovovat [Syluanin]?

Sìlwanin. Běžná česká výslovnost "y" (pokud se snažíte ho vyslovit tvrdě, což zrovna po "s" jde úplně samo) je, jak jsem zjistil, Na'vijskému "ì" zpropadeně blízko :)

Jenže si myslím, že v originále je tam bohužel to měkké, úzké Na'vijské "i"...
01000011 01011010 00100000 01001101 01101111 01100100 01100101 01110010 01100001 01110100 01101111 01110010 00000000

Yanari

Zene fko nivume nìtxan.

guest2190

Skvělé :-), obdivuji, že jsi tam zasadil hned hlavní postavy z filmu, jak to znám z románů tak tam nikdy nejsou nebo jsou už 25 let po smrti :-D pěkné nadchlo mě to a těším se na pokračování ;-)

Yanari

#14
2. část
(právě jsem to dopsal, pak se vrhnu na synchronizování gramatických článků s wikipedií)



Škola se nacházela na okraji džungle, u jednoho z těch míst, kde sawtute přijeli se svými stroji a vykáceli stromy, aby se mohli kopat v zemi. Silwanin takovým místům říkala "země bez života". Nikdo z Na'vi na tato místa nechodil rád, jasně vnímali bolest, kterou sawtute zemi způsobují. Pa'li se v těch místech plašili a ikranové odmítali přistát. Někteří z Na'vi už jen proto považovali sawtute za démony. Mladí Na'vi, kteří chtěli školu navštěvovat, jezdili na svých pa'li džunglí, a kousek před školou je odvedli do ohrady, kterou sawtute postavili aby jim pa'li neutekli. Grace na ně vždy už čekala s novými vědomostmi, kteří mladí Na'vi s nadšením přejímali - Grace jim jednou řekla, že tak výborné posluchače tam, odkud přichází, nikdy neměla. Během několika týdnů s ní už dokázali mluvit jejím jazykem, který nazývala 'ìnglìsì a jasně viděli, jakou z toho má Grace radost. Grace jim taky často vyprávěla o světě, ze kterého sem přišla, a Na'vi tyto historky poslouchali se zatajeným dechem. Někteří si ale všimli smutku v jejím hlase, který jim zdůvodnila "Sawtute si svůj svět téměř zničili. Tak nádhernou přírodu, jako máte tady, tam nenajdete. Je mi té země líto. A nebude trvat dlouho, a začnou to dělat i jinde.", což však Na'vi nedokázali pochopit.

Tak tomu mělo být i dnes. Theria a Neytiri odvedly své pa'li do ohrady a společně s ostatními následovali Grace, která už tam na ně čekala.
"Oel ayngati kameie, ma eveng." přivítala je. "Podívejme se, tebe ještě neznám. Jak se jmenuješ?" zeptala se, když sklouzla pohledem k Therii.
"Theria, jsem tady dnes poprvé." odpověděla Theria.
"Tak tedy vítej mezi námi. Doufám, že se ti tu bude líbit." řekla Grace a usmála se na ni.
"Taky doufám." řekla Theria, spíš sama pro sebe.
"Is everone well? Can we begin?" oslovila je Grace, když se usadili v budově školy.
"Ayngaru fpom lu srak? Tsun ayoeng sivngä'i srak?" překládala Neytiri, protože Theria nì'ìnglìsì neuměla.
"Promiň, nenapadlo mě, že neumíš náš jazyk." řekla Grace, když si toho všimla.
"To nevadí, můžu překládat." řekla Neytiri.
"Ne, budu se Therii věnovat osobně, vy mezitím budete ve dvojicích mluvit. Nì'ìnglìsì, samozřejmě. Pak si vás obejdu a promluvím si i s vámi." řekla Grace a rozhodným gestem ji odeslala k ostatním.
Pak se s povzdechem obrátila k Therii.
"Ngal omum tìhol aylì'ut le'ìnglìsì srak? Znáš pár anglických slov? zeptala se.
"Srane, slä ni'aw tìhol." odpověděla Theria.
"Nevadí, s tím si poradíme." řekla Grace.

O pár hodin později...
"Oel kawkrr tsaylam, fyapet nìwin tsun aynga nivume." Nikdy nepochopím, jak rychle se dokážete učit. řekla Grace s unaveným úsměvem na tváři.
Místností se rozlehl smích, který však rychle utichl, když se zvenku ozval hlasitý výbuch.
" 'Upe tsa lìmu?" zeptala se Theria se stopami strachu v hlase.
"Oe rä'ä omum..." odpověděla Grace.
Venku začaly práskat výstřely.


Zene fko nivume nìtxan.

Danecki

"Oel ayngati kameie, ma eveng." mělo by tam být ma ayeveng :)

Ale jinak moc hezky napsané, těším se na poslední díl! :)

Yanari

#16
Nemělo, protože jednotné číslo je 'eveng, a plurál můžeme tvořit buď jen změkčením (zde použitým), nebo předponou ay- a změkčením  ;)
( ' se nezměkčuje, vypouští se.)


Quotetěším se na poslední díl

přečti si znovu začátek a konec prvního postu :)
Zene fko nivume nìtxan.

Danecki

Aha, dobrá, díky za poučení :)

Quotepřečti si znovu začátek a konec prvního postu Smiley

Wheee :)

Elrann

Yanari moc hezký výtvor. Jen tak dál.

Yanari

#19
3. díl:



Výstřely se stále přibližovaly.
,,Pepxas..." uklouzlo Grace, když se rozletěly dveře a dovnitř vpadla mladá Na'vijská dívka.
,,Srung ayoeru tìng..." zašeptala a svalila se Grace do náruče. Její krev jí potřísnila dlaně.
,,Ma Silwanin!" ozval se za ní srdcervoucí výkřik.
Je to Neytirina sestra... a do hajzlu. pomyslela si Grace zatímco se vzpamatovávala z šoku.
,,Tul!  Ìmoeri za'u !" (Běžte! Pojďte za mnou!) vykřikla, když spatřila, jak ke škole běží vojáci RDA s puškami v rukou. Mocným kopem otevřela zadní dveře, vedoucí z místnosti směrem k džungli a se Silwanin v náručí běžela k ohradě s aypa'li. ,,Co se stalo?" zeptala se Grace Silwanin, když doběhli k ohradě a první Na'vi skočili na své pa'li. ,,Vydali jsme se s několika aytaronyu do země bez života... Zapálili jsme ten velký stroj, který ničí stromy..." odpověděla Silwanin slabým hlasem.
,,Jeďte, nezdržujte se!" křikla Grace na Na'vi, kteří už seděli na svých pa'li a vyděšeně na ni hleděli.
Za nimi se ozvala střelba.
Grace se ohlédla, a jako ve zpomaleném záběru viděla, jak se dva válečnými barvami pomalovaní Na'vi hroutí k zemi se střelnými ranami v hrudích.
Několik kulek doletělo až k nim a s jasným kovovým cinknutím se odrazilo od kovové ohrady.
Až na jednu.
Grace se jako ve snách podívala na svou hruď, kterou se šířila palčivá bolest.
,,Neytiri, Therio... Vezměte Silwanin a jeďte..." zašeptala.
Pak ztratila vědomí.


,,Dneškem sawtute potvrdili to, čeho jsme se nejvíce obávali. Nejsou to naši přátelé – jen vetřelci, kteří se jako přátelé tvářili." pronesl Eytukan hlasem, který přetékal bolestí – a nenávistí. ,,Ode dneška mají na naše území zapovězen vstup – postaral jsem se, aby se k nim má zpráva dostala – a pokud tento zákaz poruší, zaplatí životem. To samé platí pro jejich ayuniltìrantokx. Dneškem si z nás udělali nepřátele – a my jim ukážeme, co to znamená, mít za nepřátele klan Omatikaya!"
Davem se rozlehlo souhlasné mumlání.


,,Ta fi'u trr, oel tspayang frapoyä sawtutet oel ultxa sayi." pronesla Neytiri se slzami v očích.
,,Hìyevahaw nìltsan, ma tsmuke..." zašeptala a naposledy pohladila Silwanin po chladné tváři.
,,Neměla jsi zemřít tak mladá..." zašeptala Mo'at v hlubokém zármutku.
,,Eywa ngahu." pronesly Neytiri a Mo'at současně.


O 7 let později:

Mladá lovkyně zkušeně seskočila z větve vysokého stromu a otočila se směrem, ze kterého zaslechla hlasitý řev palalukana. Les byl její domov, znala každý zvuk a věděla, co znamená který pohyb kolem ní. Taky poznala příměs zklamání v palalukanově řevu – jeho kořist mu unikla. Věděla, co jako jediné dokázalo utéct palalukanovi. Na'vi – jenže ti znali nebezpečí, které skýtá palalukanovo teritorium a zdaleka se mu vyhýbali – v úvahu připadal jedině uniltìranyu.
Lovkyně se sama pro sebe usmála.
Palalukanova kořist se stala její.
Neslyšně se rozběhla k řece.
Zene fko nivume nìtxan.