Avatar a astronomie

Started by Toliman, November 28, 2014, 11:41:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Toliman

Blíží se nám polokulaté výročí premiéry Avatara (ano, bude to již dlouhých 5 let), takže si dovolím menší poohlédnutí zpět v čase...

Jak už jsem psal v představovacím threadu, již delší čas se hlouběji vrtám v astronomii (možná i více, než je zdrávo... ;D), mimo jiné pravidelně sleduji její v součastnosti nejdynamičtěji se rozvíjející odvětví - hledání extrasolárních planet (= planeta obíhající kolem jiné hvězdy než naše Slunce, zkráceně exoplaneta). S odstupem pěti let od premiéry Avatara lze bez přehánění říci, že  jeho úspěch toto odvětví astronomie výrazně ovlivnil.
Zatímco první exoplaneta byla objevena již v roce 1995 a ke konci roku 2009 jich bylo známo již kolem 400, tak možnost, že by nějaká z nich mohla mít vlastní měsíce, byla prakticky úplně ignorována (ačkoliv pro to neexistoval žádný důvod), přestože v naší sluneční soustavě jsou vcelku běžné. Zlom nastal právě až po obrovském úspěchu Avatara. Mnozí astronomové byli představou Pandory okouzleni slejně jako ostatní lidé (řada z nich to později oficiálně přiznala). Od té doby na toto téma bylo provedeno mnoho vážně míněných studijí a simulací (na nichž se podíleli i vysoce renomovaní astronomové a astrofyzici), z nichž vyplývá, že měsíce u exoplanet by mohly být v řadě případů stejně tak běžné jako v naší sluneční soustavě, přičemž některé z těchto studijí dokonce připouštějí i možnost existence měsíce u nějaké planety obíhající kolem své hvězdy v její obyvatelné zóně (tedy něco jako Pandora). A nejen to - následně se také přikročilo k pokusům o nalezení nějakého exoměsíce a dokonce nyní je již známo několik exoplanet, u nichž je existence jednoho čí více exoměsíců pravděpodobná. A další hledání pokračuje...
Zde je ale nutno přiznat, že pro definitivní potvrzení existence nějakého exoměsíce bude třeba ještě dlouhý výzkum i zdokonalení současné techniky. Ono i hledání a zkoumání samotných exoplanet je po technické stránce velmi náročné a komplikované, natož pak jejich měsíců...zde jsme již mnohdy na hraně možností naší současné techniky - i když zde jde vývoj poměrně rychle kupředu, takže během následujících pěti let by mohlo být jasněji.

S odstupem těch pěti let musím přiznat, že jsem si v roce 2009 fakt nemyslel, že by nějaký film mohl tak zásadně ovlivnit cíle a snažení astronomů téměř z celého světa.

Blue Elf

To je poměrně zajímavá informace, ale když Avatar chytil za srdce mě, proč by nemohl chytit i astronomy?
Co se týče astronomie a Avatara, můžu dodat jen to, že v práci máme (některé) počítače pojmenované po hvězdách a můj se po poslední reinstalaci přejmenoval na Aplha Centauri (bez mezery ovšem)  :)
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)