Forgatókönyv vs Film

Started by Oerdescu, February 17, 2010, 03:26:37 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Oerdescu

Sziasztok

Elolvastam a forgatókönyvet és kijegyzeteltem azokat a momentumokat, amikben a film eltér az eredeti forgatókönyvtől. Vannak kisebb eltérések és olyanok is, amik szerintem kimondottan hiányt jelentenek a filmben. A jelentéktelen dolgokat le sem írom, nem érdemes.

Azért is olvastam el a forgatókönyvet, mert voltak kérdéseim, amik nem nyertek megválaszolást a film alatt.

Pl (a teljesség igénye nélkül):

- Mi történt az iskolával, miért nem ismerjük a történetét, miért nem tanulnak már a na'vi-k az emberektől?
- Miért utálják a na'vi-k annyira az embereket?
- A nagy beavatási szertartás mindössze annyi, hogy kifestik Jake-et és barátságosan hátba veregetik?
- Mi a fenétől lebegnek a sziklák?
- Ha (majdnem) minden állattal képesek kapcsolatot teremteni a tsaheylu-n keresztül, valyon na'vik egymás közt is képesek rá?
- stb...

Na kezdjük:

1. Jake-et egy városi környezetben látjuk először, lepukkant életet él, kocsmázik, verekszik, kihajítják az utcára, ott gyüjti be a két ügynök, akik közlik, hogy a fivéréről kell beszélniük...

2. Terveik szerint Norm és Jake 5 évre érkeztek a Pandorára...

3. Dózerek szántják fel az erdőt, ahol Quaritch és a "ruhások" járőröznek, egy erdei ikránt (ami kisebb, mint a hegyi) leszed Quaritch és "gyorsított kiképzésen" közli, hogy mindent lőjjenek le ami csak mozog...

Az erdőben Wainfleet talál egy totemoszlopot, amit nemes egyszerűséggel szanaszét rombol...

4. Grace rögtön azután, hogy Jake Quaritchal először beszél, megkérdi "mit akart Attila?". Gyorsan rájön, hogy mi készül, Grace figyelmezteti Jaket, hogy ki a főnök, ő most avatar vezető, nem bőrnyakú...

Grace sejtelmesen közli, hogy Quaritch az oka, hogy a na'vik elfordultak az emberektől, de nem tudni miért. (Mármint mi nem tudjuk meg)

Grace Normban bízik (nagyon), hogy ő szót tud érteni a na'vikkal...

5. Amikor első alkalommal mennek az erdőbe, megnézik az iskola romjait. Faház, elhagyatott, szanaszét szórt tankönyvek, állatok az épületben. Grace kicsit megzuhan az emlékektől; a gyerekek olyan nyitottak voltak, olyan értelmesek, Grace imádta őket, akik villámgyorsan tanultak. Norm kérdi miért lett vége; a na'vik mindent megtanultak az emberekről, amire szükségük volt... Jake kérdi mi történt pontosan, de Grace kitér a válasz elől...

6. Jake első alkalommal van a nép közt, Otthonfán esznek, Tsu'tey meg a többiek beszélgetnek Jake-ről (Jake nem érti persze); Tsu'tey megemlíti, hogy nem ugyan úgy néznek ki az avatarok, mint a "nép" tagjai, Mo'at azt mondja, hogy túl ködösnek, elmosódottnak tűnik neki Jake, gondolom "nem látja rendesen", Jake próbálja megtanulni Neytiri nevét (Neytiri te Ckaha Mo'at ite). Jake szerint; "anyád kedvel engem"  :), Mo'at meg sejtelmesen megjegyzi, hogy talán Jake nem tanul semmit sem, de ők annál többet az emberekről. Tsu'tey szrint Neytiri kinyírja Jaket.

7. Jake, Norm, Grace beszélgetnek. Grace elmodja, hogy Neytiri és a testvére Silwanin (benne van a neve a szótárban) volt a legjobb tanulója. Jake mondja, hogy nem találkozott vele -> Grace; ...mert ő meghalt (de aztán nem mond mást)

8. Mikor Trudyval repülnek a hegyi laborba, Trudy mutogatja Norm-nak, hogyan kell vezetni a gépet. Érződik, hogy valami alakul köztük (hülye amerikai filmek) Norm Trudy lába közt matat a ciklikus szögállítóval ("botkormány" a szerk.  :D)

A sziklák az unobtanium tartalmuk miatt lebegnek. (mert szupervezető. Ennyi.)

9. Mikor Grace mutaja Jake új linkjét, ("ő a legstabilabb") Norm berág, hogy miért ez a jöttment lesz az emberiség nagykövete és nem ő, hisz erről volt szó eredetileg. (Jusson eszetekbe amikor a film elején Grace meséli, hogy menekült meg Jake a Thanator elől, Norm milyen sértődött fejet vág!)...

10. Egy alkalommal, mikor már nem járt iskolába Sylwanin (mert dühös volt az emberek pusztításai miatt), megtámadtak egy dózert és felgyújtották. Gracehez menekültek, hátha tud rajtuk segíteni, de Quaritch és a ruhások megjelentek és megölték Sylwanint és társait az iskolánál. Gracet megrázzák az emlékek és azt mondja, nem tudják megakadályozni ami történni fog. Ez nem az ő világuk. (embereké)

11. A na'vik ünnepelnek valamit (legalább is eznek-isznak, táncolnak) ahol látszik, hogy Neytiri annyira azért már nem utálja Jaket (...és viszont). Mo'at azt mondja, hogy nem engedhetik ezt a magot szárba szökkenni. (aztaaaa, de jól leműfordítottam!!!!  :D)




Még nincs vége, de egyszerre elég volt ennyit gépelni. Kb a felénél járunk, ha lesz időm, jön a többi rész is!

...folyt. köv.

Üdv;
Dani

tìngay mungeyu

#1
Irayo, ma Oerdescu! :)

Remélem ezeket a részeket látjuk majd a dvd-n, addig pedig megpróbáljuk beérni a forgatókönyvel. :) Köszönjük hogy kiemelted a fimből kimaradt részeket! :)

Egy fontos észrevételem lenne:
A 6. pontban Mo'at nem ködösnek vagy elmosódottnak látja a Jake-t, hanem sötétnek (=butának)! Erről korábban beszélgettünk tsrräfkxätuvel, mert ez a rész nálam sem volt egyértelmű, és ő határozottan ezt az értelmezést javasolta.

Hawnuyu atxen

Irayo, ma tsmukan!

Észrevétel: az unobtanium nem "szupervezető", hanem szupravezető...

A 12. pont már a szertartás ??? :D
(Grace eléggé félti Jake-et tőle...)
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

tsrräfkxätu

Quote from: tìngay mungeyu on February 17, 2010, 03:44:03 PM
Irayo, ma Oerdescu! :)

Remélem ezeket a részeket látjuk majd a dvd-n, addig pedig megpróbáljuk beérni a forgatókönyvel. :) Köszönjük hogy kiemelted a fimből kimaradt részeket! :)

Egy fontos észrevételem lenne:
A 6. pontban Mo'at nem ködösnek vagy elmosódottnak látja a Jake-t, hanem sötétnek (=butának)! Erről korábban beszélgettünk tsrräfkxätuvel, mert ez a rész nálam sem volt egyértelmű, és ő határozottan ezt az értelmezést javasolta.

Nem ismerem a pontos szöveget, én csak látatlanban találgattam. Szerintem kifejezetten tetszetős Oerdescu értelmezése, miszerint homályos/opálos Jake lénye, mint amit nem lehet kame rendesen.
párolt zöldség — muntxa fkxen  

Hawnuyu atxen

Az biztos, hogy nem rossz ez az értelmezés sem, de ez annyira az elején van még... inkább azt mondanám, hogy "skxawng"-szerűen használja... (buta égember, aki úgyse tanul semmit...)
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

Ventrue

Wow!
Irayo ma tsmuk, érdekes olvasmány... ;) Akár magam is megnézhetném, de az a helyzet, h túl lusta vagyok. :P

Hawnuyu atxen

Hacsak a megkereséséhez, akkor tudok segíteni:
Még az egyik topic elején ... tìngay mungeyu feltöltött egy szövegkönyvet (angolt)...
Ugyan az ő verzióját nem találtam, de a "mondatok" topic 3. oldal 40. post-jában megtalálhatod ;) :D (amit pedig illene ideírnom, azt lásd a fent említett helyen ;))
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

Pay'itan

Egy kérdés a szótárral kapcsolatban:Angolul olvastátok, vagy valahonnanle lehet tölteni magyarul???
És egy megállapítás erről a topicról:Örülök, hogy létrejött, mert szeretem az összehasonlítósdit...jó lett volna, ha a filmben isbenne vannak ezek a jelenetek, amiket eddig leírtál. ;D

Hawnuyu atxen

A szótár hogy kerül ide? ;)

Egyébként angolul... mind a kettőt...
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

Pay'itan

#9
... bocs nem szótárat akartam írni, hanem forgatókönyvet... ;D Tehát akkor inkább így erre a kérdésre szeretnék választ kapni.



Pici módosítás (ld.: lent): H.a.

Hawnuyu atxen

Akkor a csúnya kifejezést leszedtem...

Egyébként válasz fent ;)
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

Pay'itan

#11
Csúnya???..mind1 :D A választ azért köszi. ;)

Hawnuyu atxen

Igen csúnya... a pxasìk-ot még elfogadnám (az legalább na'viul van ;))...

QuoteEgyébként, ha ez lenne a válasz...ő maga sem tudja, hová írta, akkor én???
Ezt be kell vallanom, nem értem... ott van, hogy hol van az, amit annó én önkényesen betettem...  :-[
Azt tényleg nem tudom, hogy tìngay-é hol van, csak azt, hogy valahol lennie kell....
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

tìngay mungeyu

Ha nem találjátok, akkor feltöltöm ide is, biztos ami biztos. ;) :)

Pay'itan

#14
Őőő, nem később kijavítottam az üzenetet... :DTingay, válaszoltam a PM-edre egy PM-ben. :D

Hawnuyu atxen

Ma tìngay!
Ez a biztos módszer ;)
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

Kargarosz

Az sg.hu fórumán lefordították a forgatókönyvet magyarra esetlegesen, ha valakit érdekel belinkelem ide az egészet.

Hawnuyu atxen

Quote from: Kargarosz on May 29, 2010, 01:41:15 PM
Az sg.hu fórumán lefordították a forgatókönyvet magyarra esetlegesen, ha valakit érdekel belinkelem ide az egészet.

Én részemről megköszönném (leginkább az angolul nem tudó smuktu nevében)
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

Kargarosz

Kimaradt, illetve módosult jelenetek 1: ( Nagy vonalakban, így is egy kicsit hosszú lett )

A legelején:
Jake a földön közlekedik kerekes székben, Maglev vasút látszik. A városban közlekedő tömeg
legtöbbje légszűrő maszkot visel, a mérgező szmog ellen.
Látjuk Jake lakását, kicsi kocka alakú szoba, a TV-ben arról beszélnek, hogy a bengáli tigrist,
ami már egy évszázada kihalt, klónozással újra létrehozták, és most a pekingi állatkertben látható.
Jake azért lépett be a seregbe, és választotta a legnehezebb fegyvernemet, mert azt mondta magának, hogy minden próbán megfelel, amit ember elé állíthatnak.
Látjuk a rokkant testét, az elsatnyult lábait, és az erős, izmos felsőtestét. Iszik egy bárban,
megvéd egy nőt, verekedésbe keveredik, a bár személyzete kihajítja.
Ezután találja meg a két ügynök az ajánlattal, hogy avatart vezérelhet az ikertestvére helyett.

A táborba érkezéskor:
Amikor kiszállnak a Walkyrie teherhajóból, többet mutat a valóban veszélyes környezetről.
Kék emberi kezek tartanak lövésre íjakat, a kerítés melletti őrtornyokon az automata gatling
gépágyúk folyamatosan tüzelnek, a tábor nyílt terepén a járőröző katonák néha lelőnek egy-egy
bejutott repülő lényt.
Wainfleet ( Új hús ) megjegyzi, hogy ezt a helyet kerekes székkel elhagyni szokták.

Amikor Jake avatar testben először szalad ki, és találkozik az avatar Grace-el, Norm is szerepet
kap. Pózol, mint egy bodybuilder, és azt mondja: Egy élő isten vagyok.
A bánya nagylátószögű bemutatásakor látunk már Bansheekat ( Ikran ), Quatrich lelő egyet és
sulykolja a környezetének, hogy bármi mozog, lőni, lőni, lőni.

A párbeszédek az avatarok indítása előtt sokkal jobban kibontják Grace, és Jake viszonyát.
Ez folyamatosan változik a történet alatt. A tudós lenézése a volt katona iránt átalakul egy
az álmaiért mindent vállaló tisztalelkű ember szeretetévé.

Amikor először repülnek ki a terepre:
Az erdőben elmennek az iskola benőtt romjaihoz, ahol Grace mesél az iskoláról, hogy a navi gyerekek
milyen szikrázóan okosak voltak, mint a szivacs itták a tudást, tanulták az angol nyelvet gyorsabban,
mit ahogy tanította. Jake felfedez egy csomó lövedék ütötte lyukat az épületen, de kérdésére Grace éles hangon témát vált.

Amikor a törzs a tűz körül vacsorázik, akkor mondja meg Neitiry a nevét betűzve. A navik egymásközt beszélnek az idegenekről. Eléggé tisztán látják a lényeget, álomjáróknak hívják őket, tudják, hogy a test önmagában üres. Látjuk mit esznek, Neytiri egy marék rovarlárvát ad Jake-nek, aki elcsámcsogja,
és megjegyzi, mintha a nagymamája főztjét enné. Ekkor Neytirin még látszik a düh, az indulat az idegenekkel szemben, Tsu'tey meg is jegyzi, hogy szerinte megöli Jake-et.

Amikor másodszor megy vissza, nézik a navik portréit a tableten:
Grace mesél Neytiriről. Ő volt a legjobb diákja a nővérével együtt. Jake említi, hogy nem találkozott
a nővérével. Grace elmondja, hogy meghalt, majd sietve, hogy ne kelljen többet mondania beküldi a
vezérlőegységbe. Ekkor a navik hétköznapi életébe kapunk mélyebb betekintést, látjuk hogyan játszanak
a gyerekek, látjuk a hétköznapi tavékenységeket. Ezután jön a lovas jelenet.

Amikor a lebegő hegységbe repülnek, Jake morfondírozik azon, hogy Grace elmesélte az okot. Az
unobtanium szobahőmérsékletű szupravezető, így egy erős mágneses térben, mint a flux vortex, a saját
örvényáramai által keltett mágnestere által lebegve marad. De ezt Jake nem igazán érti.

A mobil állomáson Norm kifakad, hogy ő három évet dolgozott a felkészülésen, folyékonyan beszél
naviul, és mégis a semmiből előkerült Jake a kultúrális nagykövet. Grace megjegyzi, hogy ez nem az
ő választásukon múlik.
Apróság: a nyelvi tanítást Norm tartja Jake-nek.

Amikor Grace is megérkezik a navik közé találkozik Neytirivel, és érezni a kínos légkört amikor üdvözlik egymást ( I see you )
Neytiri oktatja Jaket filozofikus néha már-már ZEN szintű gondolatokkal.
"When you hear nothing, you will hear everything. When you see nothing, you will See everything."

Az íjászat tanulásakor Jake számtalanszor megfeszíti az íjat, de le kell engednie lövés nélkül:
ZEN íjászat. Neytiri szerint az erdő még nem adott engedélyt a valódi ölésre. ( Lenyűgöző ennek
az ifjú lánynak az érettsége )

Később látjuk őket éjjel egy kenu szerű hajóbol, ahol íjjal halásznak a halványan fénylő tóban.
Jake lő is egy jó nagy halat. Neytiri ekkor már felszabadultan fesztelenül viselkedik.
Ezután jön, hogy Jake meglövi a szarvasszerű állatot: készen van.

A mobil laborban van egy szenvedélyes vita Grace, és Jake közt a Banshee ( Ikran ) választás előtt.
Grace félti Jaket, a túl mély kapcsolattól. Ekkor Jake ismét rákérdez az iskolára. Grace elmeséli,
hogy Neytiri nővére Sylwanin abbahagyta a tanulást, mert felháborította az erdőírtás. Egy csapat
fiatal vadásszal együtt felgyújtottak egy bulldózert. Grace elcsukló hangon meséli, hogy a katonák
ekkor követték őket az iskolához, és lelőtték Sylwanint Neytiri szeme láttára. Majd egy iszonyú mészárlásba kezdtek, Grace mentette ki a gyerekeket, míg őt is le nem lőtték. Igazán megrázó és fájdalmas emlékek. Fájdalmasan: Ez egy munka, tanulunk amit tudunk, de befolyásolni nem tudjuk.

Az ikrannal sokkal több repülést láthatunk, akrobatikus fordulatok, a kapcsolat Jake, és Neytiri
között egyre felszabadultabbá válik, Tsu'tey csalódott ellenérzéssel viseltetik Jake felé.

Torukkal való találkozás után a mobil laborban Grace és Trudy mesélnek a Leonopteryx-ről.
Míg Grace és Norm kint dolgozik, Jake letölti Grace anyagát a lelkek völgyéről egy memória blokkba.
Hezitálva, a megbízatás a kémkedésre még él. Trudy elteszi a blokkot, és mondja: valamit szállítani
kell, különben megszakítják a küldetést.

Látunk egy légi vadászatot, Jake egy briliáns lövéssel leterít egy hatalmas vágtató állatot.
A tetem mellett Neytiri büszkén nézi Jaket, míg Tsu'tey kelletlenül gratulál a találathoz.
A vadászat után egy törzsi ünnepség veszi kezdetét. Tsu'tey itallal kínálja Jaket, Grace óvja,
hogy ezután biztos kiveszik a küldetésből. Ritmikus mély dobolás a háttér.
Tsu'tey mélyen kihívóan nézi Jaket. Ittasan, de őszintén mondja: Az égi emberek a gépeik mögé
bújva harcolnak, nem gondoltam hogy egy égi ember bátor lehet.
Neytiri táncolni hívja Jaket, ősi, szilaj lüktető tánc. A forgatagban Neytiri és Jake csak
egymást nézik. Mo'at látja a nyilvánvalót, és odaszól Eytukánnak: Ezt nem hagyhatjuk, Neytiri
helye Tsu'tey mellett van.

A törzs tagjává avatás előtt:
Grace dühösen vitázik Jake-el: Nem engedheti a szertartást, abba sokszor még az igazi navik is belepusztulnak. A lárva pszichoaktív alkaloidájának a hatásáról egy avatar testre még
elképzelésük sincs. Jake erősködik, hogy bármi áron végig akarja csinálni, a törzs tagjává kell
válnia. Grace szentségel, vegye már észre, hogy soha nem lehet a törzs igazi tagja, Az avatar
lét sok millió dolláros gépek eredménye, bemész, körölnézel, kimész !
Majd ellágyulva: Soha nem lehet Neytiri igazi társa.
Jake nagyon elveszettnek érzi magát: Grace tudja, hogy őt Quaritch küldte? Beépülni, kémkedni
a navik közé. Hogy felderítse az otthonukat, hogy ha erő alkalmazására kerül a sor, akkor az minél
hatékonyabb legyen. Grace jelzi, hogy tudja. Jake: De én már nem az a fickó vagyok.
Grace: Tudom. Jake: Ha elmondom Quarichnak az igazat, kivág a küldetésből, ha a törzsnek, akkor
ők hajítanak ki, ha ki nem vágják a szívemet.
Jake reménytelenül, elveszetten: A naviknak nem volt fogalmuk, szavuk a hazugságra, tőlünk tanulták.
Grace látja a vergődését: Tudom, én tanítottam meg nekik.
Norm közben aktiválja az avatar vezérlőt. Grace: Jake, sokáig nem viselheted ezt e terhet.
Jake halvány mosollyal: Semmi gond, Mo'at szerint az idegen elme valószínűleg úgysem éli túl
az álomvadászat szertartását.
Grace lezárja a készüléket, mintha egy koporsót zárna le, majd Norm-hoz: Készítsd az enyémet is,
bemegyek.

A szertartás:
Neytiri és és másik fiatal vadász festve díszitik Jake testét felkészítve a Dream Hunt
( álomvadászat ) szertartásra. Neytiri: Amikor a te szellem vadad érkezik, tudni fogod.
Látszik, ahogy Grace is aggódva figyeli az eseményeket, a többi Navi között.
Mo'at egy fadarabból kiemel egy fényesen világitó lárvát, és halkan kántálja: Ó szent fán élősködő bölcs féreg, álld meg ezt a kiváló vadászt egy igaz álommal.
Ráhelyezi a világító lárvát Jake nyelvére, majd mutatja neki, hogy rágja össze. Jake rágja.
Eytukan egy skorpiószerű rovart helyez Jake nyakára, megnyomja, és a rovar beledöfi a fullánkját Jake bőrébe. Jake összerándul.
Felváltva mutatják a földön önkívületben vergődő avatar testet, és a víziót, amit Jake lát:
Az egyik lebegő hegységen áll, amikor egy hatalmas árnyék borul rá, egy közeledő leonopterix.
A végső árny. Jake hatalmas szembogarában tükröződik az univerzum, majd a kép a bolygó felszínére
vált, felhők rohannak a fák felett, érezzük, ahogy a szél süvít a szálló alak körül. A hatalmas árnyék Pandora felett repül, de lent az erdő lángokban áll, sűrű füstoszlopok emelkednek a
felszínről. Egy hatalmas X alakú árnyék látszik alant. Jake érzékeli, hogy ez ő, majd látjuk a
hatalmas leonopterixet, ahogy félelmes méltósággal szeli a levegőt a pusztítás sujtotta felszín felett. A varázs megtört, Jake avatar teste lenyugszik.
Mo'at: vége van. Neytiri arcát megkönnyebbülés árasztja el. A törzs vénei figyelik Jake eszmélését.
Eytukan: láttad a szellem állatodat?
Jake zavartan tekint a körülállókra, nem jön ki hang a torkán. Mo'at kezeit Jake arca elé helyezi, mintegy beletekintve a lelkébe: Valami volt, de sokszor időbe telik, amig értelmet nyer a látomás.
Ezután jön a törzsbe fogadás, az egymás vállára helyezett kezek.

A szerelmi jelenet. ( Ez a legszebb )
Miután Neytiri is bevallja Jake-nek, hogy őt választotta, és elkezdenek csókolózni, Neytiri kicsit
visszahúzza a fejét, és csillogó szemekkel mondja Jake-nek: A csók nagyon jó, de tudunk egy sokkal
jobbat. Letérdel, lehúzza finoman Jaket is, a halványan derengő mohára. Neytiri fogja a hajfonatát
az idegvégződések remegve vibrálnak. Jake is ezt teszi bizonytalan várakozással. Az idegfonatok
szinte önálló életet élve, finom hullámokat vetve összefonódnak. Jaket elementáris erővel éri a
direkt kapcsolat létrejötte Neytiri legbennsőbbjével. A legmélyebb intimitás maga.

Heves csókban forrnak össze, lágyan lefekszenek a puha mohára, és a fények körkörösen lüktetnek
a két test körül, a fűzfa indái ritmikusan hullámzanak, az éjszaka életre kel a pulzáló energia
szinte tapintahtóvá válik.

Később: Neytiri kimerülten fekszik Jake mellkasára borulva. Jake finoman megérinti neytiri arcát:
Tudod, hogy az én igazi testem távol innen álomban fekszik?
Neytiri felnéz, megérinti Jake mellkasát: Ez a test valódi. Majd megérinti Jake homlokát:
Ez a lélek valódi. Neytiri szemeiben nyílt ragyogás, és végtelen mélység.
Neytiri: Amikor a tanítód lettem, gyűlöltem az égi embereket, de sokat is tanultam tőled. Csak a
lélek az, ami számít.
Fejét lehajtja Jake mellkasára, hallgatva a szívdobbanásait: Veled vagyok Jake, egy vagyunk míg
élünk. Jake: Egyek vagyunk?
Neytiri: Igen, ez a mi sorsunk. Majd szinte ártatlanul: Elfelejtettem említeni?
Jake felocsúdik Neytiri szemébe nézve: Valóban? Neytiri: Igen.
Jake elfogadva a tényt: Ez fantasztikus, benne vagyok.
Jake leereszti a fejét, Neytiri átkarolja, mintegy védelmezve álmában.


Kimaradt, illetve módosult jelenetek 2:

Az epizód, amikor a buldózerek pusztítására ébrednek és egymás kezét fogva térnek vissza a törzshöz.
Elejétől írom, bár sok részlet ismerős lesz, a lényeg a párbaj.

Eytukan: Tsu'tey fogja vezetni a harcosokat ! Tsu'tey előrelép, magasba emeli a kezét, és harci kiáltásokkal buzdítja a vadászokat.
Grace próbálja csillapítani, de Tsu'tey mérgesen rászól, hogy itt Grace nem beszélhet.
Jake és Neytiri átvág a tömegen, Jake érzi, hogy minden szempár őt fürkészi. Megállítja Neytirit.
Jake: Nézd van néhány dolog, amit el kell mondjak neked. Nehéz lesz, de szeretném ....
Tsu'tey rákiált: Te! Nekirohan Jake-nek, ledönti a lábáról, Jake hanyattesik.
Tsu'tey kiáltva kérdezve Neytirire mutatva: Te összejöttél ezzel az asszonnyal!?
Grace: A fenébe.
Jake feláll, Neytiri felé nyúl, a lány odamegy hozzá, és megszorítja a kezét.
Mo'at: Ez igaz? Neytiri felvetett fejjel szilárdan: Igen asszonya vagyok Eywa előtt. Megtörtént.
Tsu'tey meggyötört arccal fordul Eytukan, és Mo'at felé: Neytirit nekem szántátok! Minden
megváltozik. Minden elpusztul.
Tsu'tey Jakere mutat, a fájdalma dühbe csap át: Ezek az idegenek mindent megölnek, amihez hozzáérnek,
mint a méreg.
Mo'at: Neytiri! Ha ezt az utat választod, soha nem lehetsz Tsahik. Elherdálod az életedet!
Neytiri az anyjára néz, szemeiben bánat csillan, de nem megbánás: Már választottam.
Tsu'tey kihúzza a kését, és egy üvöltéssel rátámad Jakere. Jake ekkor már felkészülten várja.
Kilép, blokkolja a kést, majd egy kemény könyökütést visz be Tsu'tey arcába. Tsu'tey elesik, az orra
vérzik, de felpattan hogy egy következő támadást indítson.
Eytukan megragadja a karját: Állj! Ez nem egy szabályos kihívás.
Tsu'tey áthatóan nézi Jaket, mialatt elteszi a kését: Kihívlak téged.
Grace: Jake neee.....
Jake: Elfogadom.

Eközben a samson helikopterben: Quaritch a pilótafülkében Trudy mellet ül. Trudy ránéz, majd a
rádión a mobil labor hívójelét hívja: Itt samson egy hat, berepülünk a pozíciójukba, a fedélzeten
Quaritch ezredessel és ...
De Quaritch lekapcsolja az adást: Mondtam hogy jelentsen be minket?
Trudy: Bocsánat uram de ez az előírás.
Norm a laborban válaszolna a hívásra: Samson egy hat? Trudy? De nincs válasz.
Reménytelenül nézi Grace és Jake készülékét, nincs mód a figyelmeztetésükre.

Tsu'tey és Jake egymással szemben állnak, egy-egy hosszú harci botot tartanak a kezükben.
Az egész törzs egy nagy körben állja körül őket.
Grace: Jake! Mi ez ördögöt csinálsz.
Jake: Ez az egyetlen istenverte út, hogy meghalgassanak.
Tsu'tey nekiugrik Jakenek egy éles harci kiáltással. Jake kivédi az ütést a botjával.
A botok csattognak, ahogy a két harcos ugrik, lebukik, ádázul támad és védekezik.
Tsu'tey egy körkörös ütéssel próbálkozik Jake bokájára, de Jake kifordul és eltalálja Tsu'teyt a
hasán a bot tompa végével.

Trudy samsonja leszáll, és egy csapat katona rohan a mobil állomás felé.

Tsu'tey egy sor rövid, de erős csapással támad, jake hasonló dühvel harcol. Midketten a szívükből
küzdenek. A botok zúgva szelik a levegőt, csattognak mint a puskalövések.
Jake keményen támad, Tsu'tey meginog, hátrál, botladozik....
Jake bevisz egy erős ütést melytől Tsu'tey térdre esik....

A mobil vezérlő belső ajtaja kicsapódik, és Quaritch feltartóztathatalanul nyomul Grace készüléke
felé.
Norm: Hé várjon nem szakíthat meg egy élő kapcsolatot, nagyon veszélyes, várjon !
Quaritch félrelöki Normot, és ököllel rácsap a vészleállító gombra. Grace készüléke lekapcsol.

Grace avatarjának szeme becsukódik, és összecsuklik. Neytiri éppencsak el tudja kapni, mielőtt
teljesen elvágódna.
Jake éppen védené Tsu'tey egy ütését, amikor az ő szeme is becsukódik, és KRACK, Tsu'tey ütése
csattan a fején. Jake elvágódik, teljesen mozdulatlan. Tsu'tey megböki a botjával, majd elfordulva
egy átható győzelmi kiáltást hallat.

Jake készüléke kinyílik, fel van villanyozva a harctól, dühösen szól Quaritchnak:
Elment az istenverte esze? Quaritch: Átlépett egy határt. Keményen megüti Jaket, aki visszahanyatlik
a készülékbe. A katonák kiemelik, és megbilincselik a csuklóit.

Tsu'tey kivonja a kését, lehajol, és megragadja Jake haját: Ez egy démon egy hamis testben, nem
élhet tovább. Kését Jake torkára helyezi, de Neytiri ráugrik, és egy teljes fordulattal lerántja
Jakeről. Tsu'tey megpördül bucskázik, majd feláll megnézni mi történt.
Neytiri, mint egy anyaoroszlán guggol Jake teste fölött. Fogai, kése szabadon, fülei hátra lapulva,
és ősi indulattal vicsorog.
Tsu'tey lihegve áll. Átnyomakodik a tömegen, majd elmegy a vadászait szólítva.


Kimaradt, illetve módosult jelenetek 3:

Amikor Quaritch mutatja Jakenek az általa rögzített videologot, ami arról szól, hogy nincs semmijük,
ami kellene a naviknak, és soha nem hagyják el az otthonfát, történik még ez-az.
Grace elmondja, hogy milyen csodálatos világban élnek, de a totálisan közömbös Selfridge leállítja a teljes avatar programot:
Selfridge Gracehez: - Nos én kedveltem ezt, de sajnos a teljes avatar csapat a következő űrhajóval visszatér a földre. Leállítottam a teljes avatar programot, azonnal és véglegesen.
Jake, Norm, Grace szó nélkül döbbenten fogadják a hírt.

Látunk egy lobogó tűztengert, lovasok sziluettjei lassított mozgásban, kezükben íj, és lándzsa.

A vezérlőközpont monitorán Wainfleet végigpásztáz a külső terepen, a behemót bulldózerek kiégett
parázsló roncsain. Eldőlt, szénné égett ampsuit-okon ( Az egyszemélyes harci exoskeloton )
Halott katonák, testükben nyílvesszőkkel.
Wainfleet: - Először bansheekkal jöttek, lángba borították az ampsuitokat, a kezelők elégtek.
Quaritch és selfridge mogorván nézik a képeket.
Quaritch: - A veszteség?
Wainfleet: - Hat halott, mindenki. És a gépek teljesen.
Selfridge: - Jézus !

Selfridge irodájában.
Selfridge higgadtan, mereven néz, mialatt Quaritch vázolja a tervet.
Quaritch: - Meg tudom csinálni, hogy minimális veszteségük legyen. Gázzal pucoljuk ki őket.
Humánus módszer. Többé kevésbé.
Selfridge sóhajt, és az arcát dörzsöli.
Quaritch: - Most ne hagyjon a szarban! Ez pont az az incidens, amire szükségünk volt.
Selfridge: - Rendben van húzza meg a ravaszt.

A biológiai laborban.
Max és a laborok személyzete komoran pakolják, csomagolják az iratokat, berendezéseket, fegyveres
biztonsági személyzet felügyelete mellett.
Jake, Grace, Norm, zordul szemlélik egymást.
Grace: - Ezek legyalulták az egyik szent helyüket, hogy ezt a választ kapják. Kiprovokálják
a háborút, hogy meglegyen amit akarnak.
Norm: - Nem tudom elhinni!
Jake: - Amikor az ember szarban van, ellenséget kreál. Majd ezzel igazolja a tetteit.

Trudy rohan be a laborba lihegve. Teljes pilótaszerelésben, kezében a sisakja.
Trudy: - A személyzet indítja a harci gépeket, mennek ledönteni az otthonfát.
Jake: - Mikor?
Trudy: - Most. Már sorakozunk a pályán! Mennem kell.

Grace: - Istenem.
Jake dühösen hajtja a kerekes kocsiját az ajtó felé, Grace követi.

A vezérlő központban.
Selfridge szemléli a repteret, ahol a kiszolgáló személyzet sürgölődik a gépek körül, töltik fel
a fegyverkonzolokat. Megfordul, amint Jake és Grace közelednek hozzá.
Grace: - Parker, várjon. Állítsa le! Ezek emberek, akiket.....
Selfridge a szavába vágva: - Ezek repkedő ősemberek, akik fákon élnek. Nézzen körül, mindenfelé fa.
Menjenek máshova.
Grace: - Az isten szerelmére, gyerekek vannak ott, kisbabák!
Jake: - Nézze Selfridge, nem akarhatja, hogy vér tapadjon a kezeihez. Hadd beszéljek velü.
Bíznak bennem.

Selfridge fontolgatja a hallottakat.

Az avatar vezérlő szobában.
Selfridge, és fegyveres bizonságiak kísérik Jaket, és Gracet a készülékekhez. Ők ketten behelyezkednek a készülékekbe, Norm és Max előkészítik a rendszert.
Selfridge: - Egy órájuk van. Hacsak nem akarják, hogy a barátnőjük ott legyen, amikor az akció
elkezdődik, vigyék el onnan őket. Egy óra.

Jake magára zárja a készülék fedelét, Norm indítja a folyamatot.

Az otthonfa ledöntése nagyjából úgy van, ahogy a forgatókönyvben.


Mivel nagyon hosszú jön a folytatás.....

Kargarosz

Kimaradt, illetve módosult jelenetek 4:
Itt is sok minden viszaköszön, de lényegi eltérések is vannak.

Grace-ék szökése.

Jake, Grace, és Norm egy közös zárkában tartózkodnak. A priccseken ülve hallgatásba burkolózva.
Túl idegesen az alváshoz, érzelmileg kimerülve, mozdulatlanul.
Grace: - Soha nem akarták, hogy sikerrel járjunk.

Trudy közeledik a folyosón, egy rozsdamentes ételkocsit tolva maga előtt.
Trudy az őrhöz: - Szerintem ez a steak túl jó ezeknek az árulóknak.
Az őr: - Steaket kapnak? Ez szemétség, hadd nézzem.

Az őr lehajol, hogy belenézzen az ételhordóba és...
Trudy pisztolyának csöve nyomódik a füle mögé.

Trudi: - Uppsz. Lenyomja az őrt a földre. - Lent maradsz! Idióta. ( spanyolul )
Füttyent, és Max siet be a sarok mögül. Trudy megkötözi az Őrt a saját gyorskötözőjével, Max
fogja a belépőkártyáját, és a zárkához szaladnak. Lehúzza a kártyát. Az ajtó kinyílik, de ekkor
egy másik katona is megjelenik a sarok mögül. Trudy egy kézél csapást mér a gégéjére, majd egy
thai térdrugást a bordái közé.
Ezalatt az első katona próbál feltápászkodni, de Max alaposan fejbevágja egy kávéskannával.
Elterül, és lenn is marad.
Max: - Ez túl jól sikerült.
Trudy egy gyors csókot vált Normmal, mialatt szaladnak ki a zárkából.
Norm: - Nagy vagy bébi.

Jake kigördül felkapja a fekvő második katona fegyverét, Trudy megkötözi őt is.
Jake Maxhoz, és Trudyhoz: - Kösz.
Körülnéz a vegyes csapaton: - Szóval, hogy mondtátok? Kezdődik a zendülés?
Grace: - Én benne vagyok.
Trudy vigyorog, és összecsapja az öklét Jake öklével.
Jake: - Akkor gyerünk.

Az ellátó folyosón Jake keményen hajtja magát, a többiek futnak mellette. Elérnek egy zsilipajtóhoz,
ahol légzőmaszkokat vesznek magukhoz.

Jake Trudyhoz: - Izzítsd a gépedet. Trudy bólint, fogja Normot, és kiszaladnak a zsilipen.
Jake Maxhoz fordul: - Te maradj itt. Szükségem van valakira, akiben megbízhatunk.

Max bólint, Jake erősen megszorítja a kezét.

A samsonnál Norm segít Trudynak előkészíteni a gépet. Ahogy a turbinák felpörögnek, egy fénycsóva
fogja be őket. Egy fegyveres jelenik meg, rájuk emelve a fegyverét.
Katona: - Kapcsolja ki, és kifelé a gépből! Azonnal!
Jake jelenik meg mögötte pisztolyát rászegezve: - Csak lazán nyugodtan baka.
A katona hátrafordul, meglátja a rászegezett fegyvert.
Jake: - Le a földre, arccal lefelé. Kezeket a tarkóra. A katona hezitál.
Grace: - Csinálja amit mond a istenit.

A katona lefekszik. Norm leugrik, felkapja a katona fegyverét, és pisztolyát, mialatt Grace segít
Jakenek a tolószékből a gép rakterébe másznia. Összehajtja a tolószéket, és ő is felugrik.

Jake: - Gyerünk, gyerünk, gyerünk.

Az irányító központban Quaritch egy monitoron figyeli, mi történik kint a reptéren.
Tenyerével rácsap a riasztó gombjára, előrántja a pisztolyát, a vészkijárathoz rohan.
Kibiztosítja, majd a lélegzetét visszatartva feltépi az ajtót. Hatalmas ugrással kint terem.
Bent az emberek a légzőmaszkjaikat kapkodják elő.

A samson felemelkedik a rotor dübörgése közben, és Quaritch tüzet nyit.
Lövedékek csapódnak a géptörzsbe, Trudy egy kemény fordulóval a gép testét fordítja a tűz felé
a bent ülőket védve, majd a fák vonala felé veszi az irányt.
Jake diadalittasan csap a levegőbe: - Ez az bébi!
Grace: - Ezt a szarságot, nem igazán.
Jake átnéz Gracehez, és lefagy a tekintete. Grace lefelé néz a véres kezére. A hasát markolja
ahol lassan szétterül egy véres folt. Jakere néz tág szemekkel.
Grace: - Ez a szemét elkefélte a napomat.
Jake: - Grace nyugalom!

Norm avatarja, egy automata fegyverrel a vállán a mobil vezérlő központ vezérlő moduljának a
tetején áll. Kezével int, hogy emelkedhetnek, a kábelek megfeszülnek, a konténer elemelkedik
a földről.
Trudy samsonja tépázza a hegyi tisztás füvét, ahogy erőlködve emeli a modult a hosszú vonókötéllel.
A kelyiba leng, ahogy Trudy fordulót vesz az erdős terep fölött, és a gép orrát a Halleluja hegység
mélyebb régiója felé fordítja.
Kint a táj, felhők, sziklák suhannak, amiket sejtelmesen bevilágít a Polyphemus. (A gázóriás bolygó)
Jake pólyát ránt elő a Samson elsősegély csomagjából. Grace görnyedten fekszik a két hátsó ülésen
átölelve a vérrel borított hasát. Sápadt és ijedt.
Trudy csak a szemére hagyatkozva repül a gázbolygó világította terepen. A műszerei összevissza
pörögnek, használhatatlanul.
Trudy: - Legalább itt nem tudnak követni minket, ennyire mélyen a vortexben.
Jake: - Ugye ott a legerősebb, a lelkek völgyében.
Trudy: - Igen.
Jake: - Nagyon jó, ugyanis oda tartunk.
Trudy: - Vettem.
Jake bead Gracenek egy ampulla morfiumot, hogy enyhítse a fájdalmát.
Jake: - Szerzek neked segítséget Grace.
Grace: - Felejtsd el nem számít.
Jake megragadja a karját: - Nem! Ők tudnak segíteni rajtad. Tudom.

Lent fények festik a mágneses hegység szikláit a lelkek völgye körül. A samson csak egy apró rovarnak
látszik, ahogy elrepül a hatalmas sziklák mellett.

Jake: A lelkek völgye. Az erdőség szíve. Tudom, csak ott lehetnek.

A lelkek völgye egy mély kráter, úgy 100 méter átmérővel. Hatalmas Fűzfák szegélyezik, melyeknek
gyökerei leomlanak a meredek sziklafalakon, mint a gyertyaviasz.

Ennek a természetes amfiteátrumnak a középső részén az elmenekült Omatikaya törzs tagjai
csoportosulnak egy központi szikla körül, ami egy emelvényt, és egy oltárt mintáz.

Középről fények sugároznak, egy magányos fűzfa fényei. A fák anyja. Csomós, bütykös ősi fa, ami
a központi szikla közepéből ered. Gyökerei szétterülnek a hasadék alján, és egybefonódnak a völgyet
övező fák gyökereivel. Egy barázdált matt agyat mintázó felületet alkotva.
Mo'at az emelvényen áll, vezényli az éneküket.

Mo'at: - Bölcs öseink, kik Eywaban éltek vezessetek bennünket. Adjatok jelet.

A vezérlő konténer mint egy isteni ajándék leereszkedik, és lehuppan a földre.
Grace eszméletlenül fekszik a nyitott avatar készülékben.
Trudy ránéz Jakere, mintha azt mondaná: - Nincs sok idő hátra.
Jake érzi Grace hideg kezeit, majd befekszik a saját készülékébe.
Norm: - Tsu'tey most az Olo'eyctan. Nem hiszem, hogy odaengedne a közelbe.
Jake: - Meg kell próbálnom Norm.
Jake lehúzza a készülék fedelét.



Kimaradt, illetve módosult jelenetek 5:
( Az elejét csak azért írom le, mert annyira szép, és jó foglalkozni vele. )


Az otthonfa romjainál.

Jake avatarjának a szeme kinyílik, felül. Az erdő néma, füst, és köd borítja, amin nem tud áttörni a
napfény. Az állatok elmenekültek. Pernyét hord a szél.
Jake: - Kítaszított, áruló, idegen. Ha a szemük elé akarok kerülni, fordítani kell a szabályokon.
Jake felmegy egy magaslatra. Az erdő alant teljesen szétrombolva. A fák égettek, kidőltek.
Kisebb tüzek még villóznak a pokoli tájon.
Jake elámul. Ez az ő víziója, ami valósággá vált. Átbotorkál a sötét terepen, szikra és hamu kavarog
körülötte.
Egy rikoltás. Jake felnéz, az Ikranja, amely egy életre kötődik hozzá. Szárnyát lengetve leszáll
eléje. Jake hozzálép, és megcirógatja a fejét. Az ikrán lágyan megböki a mellkasát, mint egy ló.
Jake magában: - Néha az egész életed egy őrült lépésen múlik.
Jake: - Gyerünk fiú, ideje repülni.

A nagy leonopteryx könnyedén siklik a hegyhát mentén, ahol Jake, és Neytiri először találkoztak vele.
Áldozatára les fentről. Hatalmas indigószínű tarajjal díszített fejét jobbra balra forgatja.
Jake magában: - Ahogy megfigyeltem Toruk a csúcsragadozó az égen, semmi nem támadja meg.
Miért nézne fölfelé?
Felülről látszik, ahogy Jake Ikranjának árnyéka közelít a fenséges Toruk hátához.
Jake magában: - De ez csak egy elmélet.
Jake zuhanórepülésben közelít a hatalmas háton növekvő árnyék felé......

A lelkek völgyében.

Az Omaticaya törzs tagjai énekükben a tragikus veszteség, az áhított felszabadulás hangajaival együtt
kántálnak. Neytiri lágyan énekel, egy árnyék suhan át az arcán, felnéz, szemei tágra nyílnak....
Egy iszonyatos rikoltás visszhangzik, minden szemet az ég felé fordítva. Egy hatalmas árnyék terül
a csoportra, ahogy Toruk a napnak háttal közéjük ereszkedik, hatalmas szárnyait lengetve. Bíbor és
fekete szárnyain áttetszik a nap, mintha csak belőle áradna.

Az emberek figyelmeztetően kiáltanak, próbálnak szétszóródni, ahogy a rettegett ragadozó leszáll
közöttük. Aztán meglátják ......
Jake magasan ül a hatalmas vállakon, becsatlakozva Toruk antennájába. Toruk behajtja szárnyait, és
fennséges nyugalommal áll a rémülettel teli Navik között.
Leereszti testét, és a navik félelemmel teli ámulattal figyelik, ahogy Jake szétkapcsolja magát, és
megsimogatja a hatalmas állat oldalát.

Neytiri, Tsu'tey, és Mo'at döbbent ámulattal figyelik, ahogy a végső árny legendás lovasa közeledik
feléjük. Neytiri szinte hangtalanul: - Toruk Macto.
Majd kezeit felemelve felszabadultan kiáltva: - Toruk Macto!
A törzs tagjainak szemeiben a születő remény. Suttogások hallatszanak, ahogy ismétlik a szavakat...
Toruk Macto... Toruk Macto...

Jake átkel a tömegen, közvetlenül Neytirihez az emelvény lábainál. Nézi a hatalmas szemeket és érezni
az erős tiszta érzelmeket kettejük között.
Neytiri: - Látlak téged.
Jake rekedtesen: - Látlak téged.
Neytiri szemei megtelnek könnyekkel: - Féltem Jake, féltem a népért, de már nem félek.
Jake megfogja Neytiri kezét és fellép az emelvényre. Mo'at hátrál kicsit, hogy helyet adjon neki.
Jake Tsu'tey hez fordul, aki fürkészi őt tiszteletteljes félelemmel, értetlenséggel.
Jake félig a tömeghez: - Rongloai Tsu'tey, Ateyo fia. Előtted állok, hogy szolgáljam a népet.
Majd csak Tsu'teynek: - Olo'eyctan vagy, és a legnagyobb harcos. Nélküled nem tudom megtenni.
Tsu'tey az érzelmeivel küzködik, végül: - Repülni fogok veled.
Jake: - Ireiyo ( köszönöm )
Jake a matriarhához fordul: - Grace haldoklik. Kérem a nagy anyát, hogy segítsen.
Mo'at: - Hozd őt Jakesully.

Jake óvatosan a karjaiban viszi Grace emberi testét, könnyedén, mintha csak egy gyermeket vinne.
Átszeli a csoportot az emelvényhez, Norm követi, aki Grace avatar testét hozza.
Jake: - Nézd hol vagyunk Grace.
Grace szemei remegve kinyílnak, csodálattal néz fel a hatalmas fák anyjára.
Grace fanyar mosollyal: - Néhány mintát kellene vennem.
Mo'at mutatja nekik, hogy fektessék le a két testet a gyökerek közé az öreg sziklára.
Mo'at megérinti Jake vállát, aki visszalép.
Mo'at halkan: - A nagy anya megőrizheti mindazt amit ő jelent
Grace avatar testére mutatva: - Ebben a testben

Jake felfogva a szavak értelmét: - Ez lehetséges?
Mo'at: - Igen, lehetséges. De neki át kell jutnia Eywa szemén, és visszatérnie. De Jakesully,
ő nagyon gyenge.
Jake letérdel Grace mellé, vékony kezeit avatar kezeibe véve: - Nyugodj meg, rendbehoznak.
Grace épphogy csak magánál van.
Grace: - Én mindig visszatartottalak téged. De te nekik adtad a szívedet. Büszke vagyok rád Jake.
Jake torkát elszorítják az érzelmek.
Grace szemei csillognak, de a hangja már alig hallható.
Grace: - Segíts nekik, tedd amit kell. Hallasz engem?
Jake: - Megteszem.

A továbbiakat a film hűen adja vissza. Grace halála, Jake harcba hívó szavai, a törzsek
felkeresése, a gyülekező a lelkek völgyében, Quatrich eligazításáig.
Majd ismét egy kis változatosság.




Kimaradt, illetve módosult jelenetek 6:
Itt aztán nagyon elment a szekér :)


Quaritch eligazítása után.

A katonák automata fegyverekkel szerelik fel a bányászok hosszú sorát, akik táraznak, töltenek,
mintha maguk is a nemzeti gárda vörösnyakú fenegyerekei lennének.
Robbantómesterek rádió detonátoros tölteteket pakolnak két tonnás blokkokba raklapokon, amelyeket
erős hálóval rögzítenek.
Selfridge aggodalma egyre fokozódik, ahogy keresztülvág a teljes mozgósításon.
Quaritch-hez közelít, aki parancsokat kiált az ampsuitok körül nyüzsgő csapatnak.
Selfridge: - Ez teljesen engedély nélkül történik.
Quaritch nem törődik vele, a fegyverzet berakodására koncentrál.
Selfridge: - Figyeljen rám! Nem engedélyeztem, hogy a bányászokat besorozza a rohadt seregébe.
Quaritch: - Kihirdettem a vörös kódú biztonsági állapotot. Ezzel az egész bolygó a parancsnokságom
alá kerül.
Selfridge: - Azt hiszi, hogy rám tolhatja az egész szart? Egy hívásomba kerül, hogy kirúgassam
magát.
Quaritch megragadja, és egy ampsuit oldalához szorítja.
Quaritch: - Kicsit távol vagyunk a földtől.
Selfridge lebénulva. Fizikai erő ... ellene?
Quaritch elengedi és otthagyja. Majd az embereihez: - Vigyék innen!
Néhány katona közelít Selfridge felé.
Selfridge: - Megégetik magukat, ha hozzám érnek.
Keresztülnyomul közöttük, majd az ajtó felé tart.

Jake, Norm és Trudy egy kommunikációs monitor előtt figyelnek Max beszédére.
Max: - Nem tudom mennyire biztonságos ez a csatorna.
Jake: - Mondd gyorsan.
Max: - Egy őrület Jake. Teljes mozgósítás. A teherhajókat bombázókká szerelik fel. Megpakolják őket
bányához való robbanóanyagokkal. De ez csak egy a sok őrülten veszélyes dolgaikból.
Trudy: - Káromkodik
Norm: - Szent szar.
Jake Maxhoz: - Tudsz beszélni Selfridge-el? Hátha meg tudunk egyezni, mielőtt ez az egész elkezdődne.
Max: - Nem, Quaritch átlépett rajta, felpörgött, és már senki nem állíthatja meg.
Jake: - Mikor?
Max: - Holnap reggel hatkor.
Jakes tudomásul veszi: - kösz.
Max kilép a vonalból.

Norm: - Szépen vagyunk.
Trudy: - Tudjátok, ezek a bombázók egyenesen a lelkek völgyéhez fognak repülni.
Jake: - Így van, hiszen én adtam meg az adatait.
Tudy: - ketten voltunk.
Norm: - Ha elérik a lelkek völgyét, akkor mindennek vége. Ez a fő kapcsolatuk Eywahoz, az őseikhez,
ha elpusztítják....
Jake: - Akkor jobban tesszük, ha megállítjuk őket.

Jake mintha az összeomlás szélén állna. Nyúzott, szemei körül mély árkok, kezei remegnek.
Trudy: - Egy kis élénkítőre van szükséged.
Belemarkol egy doboz kristályos porba, és egyenesen Jake szájába önti.
Jake: - Jobban szeretem kávé formájában.

A lelkek völgye mellett a harcosok táboroznak. Sok száz vadász számos törzsből készíti elő a
fegyvereit. Harci díszeket festenek az ikranokra, a lovasok a lovaikra, totem jellegű mintákkal.
A na'vik festik, tetoválják magukat. Táncolnak, növényi füstölők füstjeit szívják magukba.
Rituális tisztulási szertartás. Hatalmas dobok döngenek. Sötét ősi energia lüktet.
Pszichikailag készítik fel magukat a csatára.

Jake magában: - Harcos voltam, aki arról álmodott, hogy elhozza a békét. De csak egy dolog van
amihez igazán értettem. Ooh-rah.

Jake, Neytiri és egy csoport Ikran lovas guggol egy állatbőr körül. Azon egy skorpio fegyveres
helikopter sziluettje, - mint egy vadász totem.
Jake naviul: - Támadni itt, és itt.
Jake vörös festéket szór a rotorokat szimbolizáló körök közepére. A Navik mohón isszák a leckéit
mint a gyerekek.
Jake látja Trudyt közeledni, és feláll. Neytiri a vadászokkal marad, ellenőrzi a tanultakat.
Trudy halkan: - Tudod, hogy az esélyünk semmi.
Jake: - Igen.
Trudy: - ezek ellen a harci gépek ellen íjakkal, nyilakkal.
Jake: - Mit javasolsz?
Trudy biccentve: - Megfelelőt. Belecsap a tenyerébe, és elindul a samsonja felé.

A harcosok táborában a tábortüzek villódznak, mint egy csillagkép a lelkek völgye körül.
Jake leoldalaz a szürkületben a néptelen amfiteátrumba. A fák anyjához közelít.
Göcsörtös, ősi, fenséges. A gyökerei szélrózsaként futnak szét, mintha csak a világ közepe lenne.
Jake lépdel a fa felé. A fűzfaszerű indák Jake felé lengenek, mintha szellő mozgatná őket.
Szélcsend van.

Itt következik az imája a fához, Eywa-hoz. Neytiri bölcs szavai, majd a csata,
ami megint elég sok írnivalóval szolgál.