Author Topic: Am I saying this right?  (Read 1095 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline NaviMcCall94

  • Ketuwong
  • *
  • Posts: 7
  • Karma: 0
Am I saying this right?
« on: June 17, 2010, 06:28:51 pm »
Kaltxì ma tsmuk.  I am new to the language and currently reading Na'Vi in a Nutshell.  I just want to make sure I have the Egative and Accusative part down.  So if I wanted to say "I bond with the ikran" I would say "Oel tsaheyl si ikranit"?

Irayo ulte Eywa ngahu.

Offline Kemaweyan

  • Eywatsyìp
  • ******
  • *
  • Posts: 14675
  • ua Ukraine
  • Karma: 240
  • Swirä letxon
Re: Am I saying this right?
« Reply #1 on: June 17, 2010, 08:33:30 pm »
No, the verbs with "si" always are intransitive, so you can't use accusative and ergative here. Correctly you can say "Oe tsaheyl soli ikranur" ;)
Nìrangal frapo tsirvun pivlltxe nìNa'vi :D

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9914
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Am I saying this right?
« Reply #2 on: June 17, 2010, 08:52:24 pm »
No, the verbs with "si" always are intransitive, so you can't use accusative and ergative here. Correctly you can say "Oe tsaheyl soli ikranur" ;)

He said I bond with the ikran, not I bonded with the ikran.

Oe tsaheyl si ikranur. ;)

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://tirearadio.com/podcast
Learn Na'vi Discord Chat: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline NaviMcCall94

  • Ketuwong
  • *
  • Posts: 7
  • Karma: 0
Re: Am I saying this right?
« Reply #3 on: June 17, 2010, 10:33:49 pm »
Why is the suffix on ikran "ur"? 
Irayo.

Offline Dreamlight

  • Ikran Makto
  • *****
  • Posts: 944
  • us United States
  • Karma: 8
  • Srak tsun tìsìlpey livu mì hifkey luke vitra?
Re: Am I saying this right?
« Reply #4 on: June 17, 2010, 10:47:08 pm »
Dative case, i.e., indirect object.  Also -r(u) after nouns ending in a vowel.
http://www.reverbnation.com/inkubussukkubus
"Peace on Earth" was all it said.

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9914
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Am I saying this right?
« Reply #5 on: June 17, 2010, 10:57:43 pm »
____si verbs cant take direct objects...so they take indirect objects...to do tht, use -ur...see section 5.5 on Na'vi in a Nutshell. :D

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://tirearadio.com/podcast
Learn Na'vi Discord Chat: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Pam (P.A.'li makto)

  • Palulukan Makto
  • *****
  • Posts: 2863
  • hu Hungary
  • Karma: 51
  • Sa'nok 'Eviyä
Re: Am I saying this right?
« Reply #6 on: June 28, 2010, 12:27:26 pm »
I chose this topic for asking a question: when fítseng and when fítsenge?

facebook: soaia leNa`vi

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9914
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Am I saying this right?
« Reply #7 on: June 28, 2010, 12:29:04 pm »
I chose this topic for asking a question: when fítseng and when fítsenge?

Whenever you feel like it. they are the same word. it doesnt matter.

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://tirearadio.com/podcast
Learn Na'vi Discord Chat: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline kewnya txamew'itan

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3519
  • Karma: 65
  • po a ke lu wew
Re: Am I saying this right?
« Reply #8 on: June 28, 2010, 02:27:59 pm »
I chose this topic for asking a question: when fítseng and when fítsenge?

Tirea is correct, but the way I generally do it, when it's on its own (adverbial or nominative use) I;d use fìtseng but if it's in a case or has a clitic adposition then I'd use fìtsenge so "oe kä fìtsengene" but "oe marmakto fìtseng".

That said, following the pattern from tsaw it would be the other way around.

Basically, as far as I know, we don't know so just do whichever sounds nicer, like -ti vs -t.
Internet Acronyms Nìna'vi

hamletä tìralpuseng lena'vi sngolä'eiyi. tìkangkem si awngahu ro
http://bit.ly/53GnAB
The translation of Hamlet into Na'vi has started! Join with us at http://bit.ly/53GnAB

txo nga new oehu pivlltxe nìna'vi, nga oer 'eylan si mì fayspuk (http://bit.ly/bp9fwf)
If you want to speak na'vi to me, friend me on facebook (http://bit.ly/bp9fwf)

numena'viyä hapxì amezamkivohinve
learnnavi's

Offline omängum fra'uti

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3804
  • Karma: 127
  • Na'vi's first grammar nazi
    • Pronounced Na'vi words
Re: Am I saying this right?
« Reply #9 on: June 28, 2010, 02:38:12 pm »
Well, tsaw is dropping a consonant (In the form of a diphthong) not a vowel (= extra syllable)

I do the same, no e on its own (Though I may put it in if I want something schwa-ish before the next word which starts with a consonant) but e with a suffix.
Ftxey lu nga tokx ftxey lu nga tirea? Lu oe tìkeftxo.
Listen to my Na'vi Lessons podcast!

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9914
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Am I saying this right?
« Reply #10 on: June 28, 2010, 02:40:34 pm »
I chose this topic for asking a question: when fítseng and when fítsenge?

Tirea is correct, but the way I generally do it, when it's on its own (adverbial or nominative use) I;d use fìtseng but if it's in a case or has a clitic adposition then I'd use fìtsenge so "oe kä fìtsengene" but "oe marmakto fìtseng".

That said, following the pattern from tsaw it would be the other way around.

Basically, as far as I know, we don't know so just do whichever sounds nicer, like -ti vs -t.

Yes,come to think of it, thats waht I usually do.

 
Well, tsaw is dropping a consonant (In the form of a diphthong) not a vowel (= extra syllable)

I do the same, no e on its own (Though I may put it in if I want something schwa-ish before the next word which starts with a consonant) but e with a suffix.

Yeah these are some good guidelines for fìtseng vs. fìtsenge.

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://tirearadio.com/podcast
Learn Na'vi Discord Chat: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Kemaweyan

  • Eywatsyìp
  • ******
  • *
  • Posts: 14675
  • ua Ukraine
  • Karma: 240
  • Swirä letxon
Re: Am I saying this right?
« Reply #11 on: June 28, 2010, 02:44:24 pm »
As for me, easier to say "ng" before the vowel ;) Therefore I usually use "fìtsenge" ::)
Nìrangal frapo tsirvun pivlltxe nìNa'vi :D

Offline Pam (P.A.'li makto)

  • Palulukan Makto
  • *****
  • Posts: 2863
  • hu Hungary
  • Karma: 51
  • Sa'nok 'Eviyä
Re: Am I saying this right?
« Reply #12 on: June 28, 2010, 03:08:29 pm »
Irayo!

facebook: soaia leNa`vi

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9914
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Am I saying this right?
« Reply #13 on: June 28, 2010, 03:10:15 pm »
As for me, easier to say "ng" before the vowel ;) Therefore I usually use "fìtsenge" ::)

As I said, It doesnt matter, to each his own. the general trend (NOT rule/law) just tends to be the thigns that Ke Meoauniaea and Omängum said.

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://tirearadio.com/podcast
Learn Na'vi Discord Chat: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline kewnya txamew'itan

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3519
  • Karma: 65
  • po a ke lu wew
Re: Am I saying this right?
« Reply #14 on: June 28, 2010, 04:49:08 pm »
Well, tsaw is dropping a consonant (In the form of a diphthong) not a vowel (= extra syllable)

Not really, most diphthong notation I've seen (for almost all falling diphthongs and sometimes for rising diphthongs) shows them as ending in a non-syllabic vowel rather than approximant and so it's a slightly more comparable case than you might think at first (although it still doesn't introduce a new syllable).

And of course there's the fact that the aw in tsaw is actually a diphthongisation of the a'u in tsa'u so it is reasonably relevant to the dropping of word-final vowels (although in tsaw you're also dropping a glottal stop).
Internet Acronyms Nìna'vi

hamletä tìralpuseng lena'vi sngolä'eiyi. tìkangkem si awngahu ro
http://bit.ly/53GnAB
The translation of Hamlet into Na'vi has started! Join with us at http://bit.ly/53GnAB

txo nga new oehu pivlltxe nìna'vi, nga oer 'eylan si mì fayspuk (http://bit.ly/bp9fwf)
If you want to speak na'vi to me, friend me on facebook (http://bit.ly/bp9fwf)

numena'viyä hapxì amezamkivohinve
learnnavi's

Offline 'Oma Tirea

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3874
  • Karma: 50
  • Na'vi... sleru... rusti...
Re: Am I saying this right?
« Reply #15 on: June 28, 2010, 07:18:29 pm »
As for me, easier to say "ng" before the vowel ;) Therefore I usually use "fìtsenge" ::)

Sran.  My personal preference as well, especially after getting the feel of a Latin tongue.  It's similar to whether you prefer to say "ngati" or "ngat," "kempe" or "pehem," "Oeru" or "Oer."  Whatever eases your tongue ;)
[img]http://swokaikran.skxawng.lu/sigbar/nwotd.php?p=2b[/img]

ÌTXTSTXRR!!

Srake serar le'Ìnglìsìa lì'fyayä aylì'ut?  Nari si älofoniru rutxe!!

 

Become LearnNavi's friend on Facebook Follow LearnNavi on Twitter! Watch LearnNavi's videos on YouTube

SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
Privacy Policy
| XHTML | RSS | WAP2 | Site Rules

LearnNavi is not affiliated with the official Avatar website,
James Cameron, LightStorm Entertainment or The Walt Disney Company.
All trademarks and servicemarks are the properties of their respective owners.
Images in the LearnNavi.org Forums and Gallery may not be used without permission.

LearnNavi Affiliates:
ToS

LearnNavi is the community to learn Na'vi, the Avatar Language
"A place where real friendships are made." -Paul Frommer

AvatarMeet | Learn Na'vi Forum | Learn Na'vi Wiki | Na'viteri

LearnNavi