Author Topic: Fay  (Read 1114 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Eyawng te Klltepayu

  • Taronyu
  • ****
  • Posts: 531
  • Karma: 8
Fay
« on: December 08, 2010, 04:20:01 pm »
Can I use fay with something in quantities of two or three?
Please tell me if you see mistakes in a Na'vi post of mine. It's the only way I'll learn. :P

Kan oe trro fnivan lì'fyat leNa'vi frapoto a foru ke sunängu rel arusikx alu Uniltìrantokx.

Offline wm.annis

  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3074
  • Karma: 143
  • Translate the meaning, not the words!
Re: Fay
« Reply #1 on: December 08, 2010, 04:22:18 pm »
Can I use fay with something in quantities of two or three?

Nope.  Then you should use fìme+ and fìpxe+.  Except for losing a sound, there's nothing special about fay+ — it's just fì + ay+.
'Awa lì'fya ke tam kawkrr.
A Na'vi Reference Grammar

Offline Kemaweyan

  • Eywatsyìp
  • ******
  • *
  • Posts: 14675
  • ua Ukraine
  • Karma: 240
  • Swirä letxon
Re: Fay
« Reply #2 on: December 08, 2010, 04:22:34 pm »
Use fìme+ or fìpxe+ ;) But please note that fì'u in dual, trial and plural is mefì'u, pxefì'u and ayfì'u (not fìmeu, fìpxeu and fayu). Same with tsa'u/tsaw.
Nìrangal frapo tsirvun pivlltxe nìNa'vi :D

Offline Kì'eyawn

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1779
  • Karma: 32
  • Oeru syaw "tigermind" kop.
Re: Fay
« Reply #3 on: December 08, 2010, 04:53:38 pm »
Use fìme+ or fìpxe+ ;) But please note that fì'u in dual, trial and plural is mefì'u, pxefì'u and ayfì'u (not fìmeu, fìpxeu and fayu). Same with tsa'u/tsaw.

When did we get that?  I've always said *fayu  ???
eo Eywa oe 'ia

Fra'uri tìyawnur oe täpivìng nìwotx...

Offline Kemaweyan

  • Eywatsyìp
  • ******
  • *
  • Posts: 14675
  • ua Ukraine
  • Karma: 240
  • Swirä letxon
Re: Fay
« Reply #4 on: December 08, 2010, 05:07:52 pm »
Use fìme+ or fìpxe+ ;) But please note that fì'u in dual, trial and plural is mefì'u, pxefì'u and ayfì'u (not fìmeu, fìpxeu and fayu). Same with tsa'u/tsaw.

When did we get that?  I've always said *fayu  ???

Here http://forum.learnnavi.org/language-updates/declension-of-nouns-ending-in-diphthongs-fi-and-tsa/ ;)

Quote from: wm.annis
Quote from: Pawl
The plural of the stand-alone demonstrative pronoun tsa'u is (ay)sa'u, which follows the regular rules.

When I asked for clarification about the pronouns,

Quote from: Pawl
Right. With the pronouns, the order of elements is ay+tsa+'u rather than the expected tsa+ay+'u, etc.
Nìrangal frapo tsirvun pivlltxe nìNa'vi :D

Offline Kì'eyawn

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1779
  • Karma: 32
  • Oeru syaw "tigermind" kop.
Re: Fay
« Reply #5 on: December 08, 2010, 07:17:45 pm »
Use fìme+ or fìpxe+ ;) But please note that fì'u in dual, trial and plural is mefì'u, pxefì'u and ayfì'u (not fìmeu, fìpxeu and fayu). Same with tsa'u/tsaw.

When did we get that?  I've always said *fayu  ???

Here http://forum.learnnavi.org/language-updates/declension-of-nouns-ending-in-diphthongs-fi-and-tsa/ ;)

Quote from: wm.annis
Quote from: Pawl
The plural of the stand-alone demonstrative pronoun tsa'u is (ay)sa'u, which follows the regular rules.

When I asked for clarification about the pronouns,

Quote from: Pawl
Right. With the pronouns, the order of elements is ay+tsa+'u rather than the expected tsa+ay+'u, etc.

Tam.  I misunderstood that statement, in a way that would be difficult for me to articulate...

So, to clarify, all of these are right?

ayfìpo, ayfì'u/(ay)sa'u, ayfìtseng/(ay)satseng, ayfìkem/(ay)sakem
eo Eywa oe 'ia

Fra'uri tìyawnur oe täpivìng nìwotx...

Offline Txonä Unil Stä'nìyu Rolyusì

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 2190
  • Karma: 23
  • Mowana tsamsiyu aean alu Tsyeyk <3
    • Facebook
Re: Fay
« Reply #6 on: December 08, 2010, 07:22:44 pm »
Use fìme+ or fìpxe+ ;) But please note that fì'u in dual, trial and plural is mefì'u, pxefì'u and ayfì'u (not fìmeu, fìpxeu and fayu). Same with tsa'u/tsaw.

When did we get that?  I've always said *fayu  ???

Me too. So our plural demonstratives are mefì-, pxefì-, and ayfì- for "these 2", "these 3", and "these?"  And then mesa-, pxesa-, and (ay)sa- for "those 2", "those 3", and "those?"

In one of the Frommer quotes that Kemaweyan posted, Paul said tsayhetuwong for "those aliens" then right under it he says "With the pronouns, the order of elements is ay+tsa+'u rather than the expected tsa+ay+'u, etc."  Was he demonstrating the wrong way to say it when he said tsayhetuwong?

-Txonä Rolyu
« Last Edit: December 08, 2010, 07:25:00 pm by Txonä Te Unil Stä'nìyu Rolyusì »




AvatarMeet was fantastic. Thanks to all who attended :D

Avatar Nation Karyu :D

Na'vi Kintrrä #70° :D

Keyeyluke ke tsun livu kea tìnusume

Oeri Uniltìrantokxìl txe'lanit nì'aw takeiuk nì'ul txa' fralo

Fpìl na Na'vi. Plltxe na Na'vi. Tìran na Na'vi. Kame na Na'vi

Offline Kì'eyawn

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1779
  • Karma: 32
  • Oeru syaw "tigermind" kop.
Re: Fay
« Reply #7 on: December 08, 2010, 07:33:30 pm »
Use fìme+ or fìpxe+ ;) But please note that fì'u in dual, trial and plural is mefì'u, pxefì'u and ayfì'u (not fìmeu, fìpxeu and fayu). Same with tsa'u/tsaw.

When did we get that?  I've always said *fayu  ???

Me too. So our plural demonstratives are mefì-, pxefì-, and ayfì- for "these 2", "these 3", and "these?"  And then mesa-, pxesa-, and (ay)sa- for "those 2", "those 3", and "those?"

In one of the Frommer quotes that Kemaweyan posted, Paul said tsayhetuwong for "those aliens" then right under it he says "With the pronouns, the order of elements is ay+tsa+'u rather than the expected tsa+ay+'u, etc."  Was he demonstrating the wrong way to say it when he said tsayhetuwong?

-Txonä Rolyu

No, i think he's saying there's a different rule for regular nouns versus pronouns.  I guess my issue is i didn't think of words like fì'u as pronouns...?
eo Eywa oe 'ia

Fra'uri tìyawnur oe täpivìng nìwotx...

Offline wm.annis

  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3074
  • Karma: 143
  • Translate the meaning, not the words!
Re: Fay
« Reply #8 on: December 08, 2010, 07:34:27 pm »
Me too. So our plural demonstratives are mefì-, pxefì-, and ayfì- for "these 2", "these 3", and "these?"

Nope.  These noun prefixes have the order fì+me/pxe+, etc.  They aren't pronouns.  Only the independent forms, fì'u and the like, have the bizarre plural marking.
'Awa lì'fya ke tam kawkrr.
A Na'vi Reference Grammar

Offline Txonä Unil Stä'nìyu Rolyusì

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 2190
  • Karma: 23
  • Mowana tsamsiyu aean alu Tsyeyk <3
    • Facebook
Re: Fay
« Reply #9 on: December 08, 2010, 07:42:56 pm »
Me too. So our plural demonstratives are mefì-, pxefì-, and ayfì- for "these 2", "these 3", and "these?"

Nope.  These noun prefixes have the order fì+me/pxe+, etc.  They aren't pronouns.  Only the independent forms, fì'u and the like, have the bizarre plural marking.

Ohhhhhh!! Ok so words like fì'u are....like..."special" words then. Gotta try to remember this.

No, i think he's saying there's a different rule for regular nouns versus pronouns.  I guess my issue is i didn't think of words like fì'u as pronouns...?

You're not alone, I didn't either. Not sure what I thought of them as to be honest.

-Txonä Rolyu






AvatarMeet was fantastic. Thanks to all who attended :D

Avatar Nation Karyu :D

Na'vi Kintrrä #70° :D

Keyeyluke ke tsun livu kea tìnusume

Oeri Uniltìrantokxìl txe'lanit nì'aw takeiuk nì'ul txa' fralo

Fpìl na Na'vi. Plltxe na Na'vi. Tìran na Na'vi. Kame na Na'vi

Offline wm.annis

  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3074
  • Karma: 143
  • Translate the meaning, not the words!
Re: Fay
« Reply #10 on: December 08, 2010, 08:16:51 pm »
Only two first :) fìtseng and fìkem are not pronouns ;)

Fìkem is definitely a pronoun; fìtseng is an adverb.
'Awa lì'fya ke tam kawkrr.
A Na'vi Reference Grammar

Offline Kemaweyan

  • Eywatsyìp
  • ******
  • *
  • Posts: 14675
  • ua Ukraine
  • Karma: 240
  • Swirä letxon
Re: Fay
« Reply #11 on: December 08, 2010, 08:27:42 pm »
Fìkem is definitely a pronoun; fìtseng is an adverb.

Yes.. But we can use fìtseng as a noun: oel fìtsengit tok :)
Nìrangal frapo tsirvun pivlltxe nìNa'vi :D

Offline `Eylan Ayfalulukanä

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 4757
  • us United States
  • Karma: 44
  • Palulukan alu Kenya 06/23/1996 - 01/15/2017
    • The Lionlamb website
Re: Fay
« Reply #12 on: December 08, 2010, 09:09:19 pm »
Me too. So our plural demonstratives are mefì-, pxefì-, and ayfì- for "these 2", "these 3", and "these?"

Nope.  These noun prefixes have the order fì+me/pxe+, etc.  They aren't pronouns.  Only the independent forms, fì'u and the like, have the bizarre plural marking.

The fì+me/pxe+ seems to be the bizarre plural marking. I do not recall seeing these fi- plural forms before (or I may have, and it went in one mikyun and out the other). It is not in any of the basic tutorials. Yet another exception to the rule to memorize......  :-\

Yawey ngahu!
pamrel si ro [email protected]

Offline wm.annis

  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3074
  • Karma: 143
  • Translate the meaning, not the words!
Re: Fay
« Reply #13 on: December 08, 2010, 09:12:36 pm »
Yes.. But we can use fìtseng as a noun: oel fìtsengit tok :)

Oh, yeah, place and time words are fairly fluid between nominal and adverbial uses in Na'vi.
'Awa lì'fya ke tam kawkrr.
A Na'vi Reference Grammar

 

Become LearnNavi's friend on Facebook Follow LearnNavi on Twitter! Watch LearnNavi's videos on YouTube

SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
Privacy Policy
| XHTML | RSS | WAP2 | Site Rules

LearnNavi is not affiliated with the official Avatar website,
James Cameron, LightStorm Entertainment or The Walt Disney Company.
All trademarks and servicemarks are the properties of their respective owners.
Images in the LearnNavi.org Forums and Gallery may not be used without permission.

LearnNavi Affiliates:
ToS

LearnNavi is the community to learn Na'vi, the Avatar Language
"A place where real friendships are made." -Paul Frommer

AvatarMeet | Learn Na'vi Forum | Learn Na'vi Wiki | Na'viteri

LearnNavi