Author Topic: My complete personal pronoun declention table  (Read 996 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Reiey fpi Sìtaron

  • Tawtute
  • *
  • Posts: 85
  • Karma: 3
  • Tsamsiyu Katuwelawniyä
My complete personal pronoun declention table
« on: November 19, 2010, 12:09:41 pm »
I've basically tried to create a complete list/table of all the forms of the personal pronouns :

      Subjective   Ergative   Accusative   Dative   Gentive   Topical
1.s      oe      oel      oeti      oeru      oeyä      oeri
2.s      nga      ngal      ngati      ngaru      ngayä      ngari      
3.s      po      pol      poti      poru      peyä      pori      
3.s.m      poan      poanìl   poanit   poanur   poanä      poanìri   
3.s.f      poe      poel      poeti      poeru      poeyä      poeri

1.e.d.m   moan      moanìl   moanit   moanur   moanä   moanìri   
1.e.d.f      moe      moel      moeti      moeru   moeyä   moeri   
1.i.d      oeng      oengìl      oengit      oengur   oengä      oengìri   
2.d      menga   mengal   mengati   mengaru   mengayä   mengari
3.d      mefo      mefol      mefoti      meforu   mefeyä   mefori   
3.d.m      mefoan   mefoanìl   mefoanit   mefoanur   mefoanä   mefoanìri
3.d.f      mefoe      mefoel   mefoeti   mefoeru   mefoeyä   mefoeri   

1.e.t      pxoe      pxoel      pxoeti      pxoeru   pxoeyä   pxoeri   
1.i.t      pxoeng   pxoengìl   pxoengit   pxoengur   pxoengä   pxoengìri   
2.t      pxenga   pxengal   pxengati   pxengaru   pxengayä   pxengari
3.t      pxefo      pxefol      pxefoti   pxeforu   pxefeyä   pxefori   
3.t.m      pxefoan   pxefoanìl   pxefoanit   pxefoanur   pxefoanä    pxefoanìri
3.t.f      pxefoe   pxefoel   pxefoeti   pxefoeru   pxefoeyä   pxefoeri

1.e.p      ayoe      ayoel      ayoeti      ayoeru   ayoeyä   ayoeri   
1.i.p      ayoeng   ayoengìl   ayoengit   ayoengur   ayoengä   ayoengìri
2.p      aynga      ayngal   ayngati   ayngaru   ayngayä   ayngari   
3.p      ayfo      ayfol      ayfoti      ayforu   ayfeyä   ayfori   
3.p.m      ayfoan   ayfoanìl   ayfoanit   ayfoanur   ayfoanä   ayfoanìri   
3.p.f      ayfoe      ayfoel      ayfoeti   ayfoeru   ayfoeyä   ayfoeri

It's come out really badly after ctrl+copying in from Word, but is this right?
« Last Edit: November 19, 2010, 12:45:45 pm by Karatakos »
oel ngati ke tsole'a kawkrr, ma oeyä yawntu, slä oel ngati kameie

pxengengeyä - all time favourite Na'vi word : "of you three (formal)"

"get me some blue paint and a longbow - I'm sorting this environment crap out" :P

Offline kewnya txamew'itan

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3519
  • Karma: 65
  • po a ke lu wew
Re: My complete personal pronoun declention table
« Reply #1 on: November 19, 2010, 12:49:15 pm »
Your formatting's a bit off making it very difficult to read stuff off (there is a table tag but it's syntax is a real pain).

Anyway, you've given separate male and female forms for the first person dual, these do not exist, what you've given as the feminine form is, in fact the only form. The only pronouns declined for gender are those derived from po (although even then these declined forms are rarely used).

Other than that you ignore the short forms available for many conjugations such as -ti -> -t, -tru -> -r and, informally for pronouns (which all of these are), -yä -> -y.
« Last Edit: November 19, 2010, 04:06:29 pm by kewnya txamew'itan »
Internet Acronyms Nìna'vi

hamletä tìralpuseng lena'vi sngolä'eiyi. tìkangkem si awngahu ro
http://bit.ly/53GnAB
The translation of Hamlet into Na'vi has started! Join with us at http://bit.ly/53GnAB

txo nga new oehu pivlltxe nìna'vi, nga oer 'eylan si mì fayspuk (http://bit.ly/bp9fwf)
If you want to speak na'vi to me, friend me on facebook (http://bit.ly/bp9fwf)

numena'viyä hapxì amezamkivohinve
learnnavi's

Offline Reiey fpi Sìtaron

  • Tawtute
  • *
  • Posts: 85
  • Karma: 3
  • Tsamsiyu Katuwelawniyä
Re: My complete personal pronoun declention table
« Reply #2 on: November 19, 2010, 01:04:13 pm »
Irayo,

I thought the first person dual seemed odd, but I saw it somewhere I guessed the person who put it there knew better than me. I knew about the shorter -t and -r for -ti and -ru, but not about -yä > -y.

Also, I read the genitive of some pronouns is irregular? i.e. po > peyä not *poya. Can anyone tell me what the others are, if any?
oel ngati ke tsole'a kawkrr, ma oeyä yawntu, slä oel ngati kameie

pxengengeyä - all time favourite Na'vi word : "of you three (formal)"

"get me some blue paint and a longbow - I'm sorting this environment crap out" :P

Offline Muzer

  • Palulukan Makto
  • *****
  • Posts: 1348
  • Karma: 10
Re: My complete personal pronoun declention table
« Reply #3 on: November 19, 2010, 01:51:58 pm »
Stuff ending in -ng or -nga goes to -ngeyä, too (including nga itself - ngeyä menari = your eyes).
[21:42:56] <@Muzer> Apple products used to be good, if expensive
[21:42:59] <@Muzer> now they are just expensive

Offline `Eylan Ayfalulukanä

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 4757
  • us United States
  • Karma: 44
  • Palulukan alu Kenya 06/23/1996 - 01/15/2017
    • The Lionlamb website
Re: My complete personal pronoun declention table
« Reply #4 on: November 19, 2010, 02:37:13 pm »

Other than that you ignore the short forms available for many conjugations such as -ti -> -t, -tu -> -r and, informally for pronouns (which all of these are), -yä -> -y.

Do you perhaps really mean -ru -> -r  srak

Yawey ngahu!
pamrel si ro [email protected]

Offline omängum fra'uti

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3804
  • Karma: 127
  • Na'vi's first grammar nazi
    • Pronounced Na'vi words
Re: My complete personal pronoun declention table
« Reply #5 on: November 19, 2010, 03:07:51 pm »
The yä->y ending change is a bit different than ti->t and ru->r in that it is actually a different register (More informal and/or military depending on who you ask) whereas the short form of -ti and -ru are completely interchangeable without any change in the tone/register of what is being said.

The limit on masculine and feminine pronoun forms are actually more extreme, there are NO masculine or feminine pronoun forms beyond poe and poan.  (There is no *mefoe, *mefoan, *pxefoe, *pxefoan, *ayfoe, *foe, *ayfoan or *foan)

All oeng derived pronouns decline as oenga (oengal, oengat(i), oengeyä, etc...  That means pxoeng and ayoeng as well)
There is also a short form of ayoeng, which is awnga.  It is a synonym which declines as one shorter syllable (awngal vs ayoengal)
Ftxey lu nga tokx ftxey lu nga tirea? Lu oe tìkeftxo.
Listen to my Na'vi Lessons podcast!

Offline Reiey fpi Sìtaron

  • Tawtute
  • *
  • Posts: 85
  • Karma: 3
  • Tsamsiyu Katuwelawniyä
Re: My complete personal pronoun declention table
« Reply #6 on: November 19, 2010, 03:15:07 pm »
Quote
The limit on masculine and feminine pronoun forms are actually more extreme, there are NO masculine or feminine pronoun forms beyond poe and poan.  (There is no *mefoe, *mefoan, *pxefoe, *pxefoan, *ayfoe, *foe, *ayfoan or *foan)

Thats a relief, less to learn  ;D

oel ngati ke tsole'a kawkrr, ma oeyä yawntu, slä oel ngati kameie

pxengengeyä - all time favourite Na'vi word : "of you three (formal)"

"get me some blue paint and a longbow - I'm sorting this environment crap out" :P

Offline kewnya txamew'itan

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3519
  • Karma: 65
  • po a ke lu wew
Re: My complete personal pronoun declention table
« Reply #7 on: November 19, 2010, 04:07:57 pm »
Do you perhaps really mean -ru -> -r  srak

Indeed, fixed.

The yä->y ending change is a bit different than ti->t and ru->r in that it is actually a different register (More informal and/or military depending on who you ask) whereas the short form of -ti and -ru are completely interchangeable without any change in the tone/register of what is being said.

True, although I've always interpreted it as an informal register which matches best with what's going to be used here on the forums.
Internet Acronyms Nìna'vi

hamletä tìralpuseng lena'vi sngolä'eiyi. tìkangkem si awngahu ro
http://bit.ly/53GnAB
The translation of Hamlet into Na'vi has started! Join with us at http://bit.ly/53GnAB

txo nga new oehu pivlltxe nìna'vi, nga oer 'eylan si mì fayspuk (http://bit.ly/bp9fwf)
If you want to speak na'vi to me, friend me on facebook (http://bit.ly/bp9fwf)

numena'viyä hapxì amezamkivohinve
learnnavi's

Offline 'Oma Tirea

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3874
  • Karma: 50
  • Na'vi... sleru... rusti...
Re: My complete personal pronoun declention table
« Reply #8 on: November 19, 2010, 04:52:18 pm »
The yä->y ending change is a bit different than ti->t and ru->r in that it is actually a different register (More informal and/or military depending on who you ask) whereas the short form of -ti and -ru are completely interchangeable without any change in the tone/register of what is being said.

True, although I've always interpreted it as an informal register which matches best with what's going to be used here on the forums.

???

I though there was no "-y" ending in Na'vi.

However, there is the colloquial "-ey" ending off of the "-eyä" ending that applies to all the main pronouns...

[img]http://swokaikran.skxawng.lu/sigbar/nwotd.php?p=2b[/img]

ÌTXTSTXRR!!

Srake serar le'Ìnglìsìa lì'fyayä aylì'ut?  Nari si älofoniru rutxe!!

Offline omängum fra'uti

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3804
  • Karma: 127
  • Na'vi's first grammar nazi
    • Pronounced Na'vi words
Re: My complete personal pronoun declention table
« Reply #9 on: November 19, 2010, 11:55:43 pm »
Well first -eyä isn't the ending, it's -yä, and second I wouldn't necessarily call it colloquial exactly... perhaps sort of, but it's also used in military contexts.

But the point is, -y is not usable in the same ways -yä is, so it's not really the same as -ti/-t and -ru/-r.
Ftxey lu nga tokx ftxey lu nga tirea? Lu oe tìkeftxo.
Listen to my Na'vi Lessons podcast!

Offline `Eylan Ayfalulukanä

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 4757
  • us United States
  • Karma: 44
  • Palulukan alu Kenya 06/23/1996 - 01/15/2017
    • The Lionlamb website
Re: My complete personal pronoun declention table
« Reply #10 on: November 20, 2010, 02:17:53 am »
True, although I've always interpreted it as an informal register which matches best with what's going to be used here on the forums.

This brings up an interesting point that was discussed at length during the Lexical Expansion Project. It involved casual expansion of the vocabulary, to include terms for any  and everything. It was thought that we could have 'classical Na`vi' and 'Street Na`vi', or as one person called it, 'Na'vi full of 'Norm words'.' The 'classical Na`vi' would be what we are working with here, with a lot of the colloquialisms removed. Although this might not be the best thing for casual conversation, it is best for new learners because it limits the 'exceptions to the rules'. There is no reason whatsoever that these colloquialisms should not be used; they just need to be used in the right place, where they are appropriate. For all other purposes, the Na`vi presented would be of the 'classical' variety. We want all learners to learn the basics as 'classically' as possible (like field-stripping a weapon), so that they would be learning the foundations the right way to begin with. So, the general use of 'classical Na`vi' would be encouraged anywhere where teaching/learning was taking place (except, of course, where colloquialisms are the subject of the teaching).

So in conclusion, I am not sure that an 'casually informal register' is the best choice for general use here.

Yawey ngahu!
pamrel si ro [email protected]

Offline ’eylan ’angtsìkä

  • Tawtute
  • *
  • Posts: 62
  • Karma: 1
  • ayangtsìk lu ayeylan ayoengeyä
Re: My complete personal pronoun declention table
« Reply #11 on: November 27, 2010, 06:14:40 pm »
Tewti ma Karatakos!

I hope this isn’t a necropost, but Karatakos is right on to commit the detailed pronoun declensions to writing.  It would be invaluable for beginners.  I’ve struggled with the dreaded Table syntax, made some formatting changes, added underlining for stressed syllables, and incorporated the comments posted here.

Please let me corrections or other comments.  (I am particularly uncertain about stresses.)  Irayo!

Pronouns

Person:  1st exclusive
   Singular   Dual   Trial   Plural
SUB   oe    moe    pxoe    ayoe
AGT   oel   moel   pxoel   ayoel
PAT   oeti
oet   
moeti
moet   
pxoeti
pxoet   
ayoeti
ayoet
DAT   oeru
oer   
moeru
moer   
pxoeru
pxoer   
ayoeru
ayoer
GEN   oeyä   moeyä   pxoeyä   ayoeyä
TOP   oeri   moeri   pxoeri   ayoeri

Person:  1st inclusive
   Singular   Dual   Trial   Plural
SUB      oeng   pxoeng   ayoeng, awnga
AGT      oengal   pxoengal   ayoengal, awnga
PAT      oengati
oengat   
pxoengati
pxoengat   
ayoengati, awngati
ayoengat, awngat
DAT      oengaru
oengar   
pxoengaru
pxoengaru   
ayoengaru, awngaru
ayoengar, awngar
GEN      oengeyä   pxoengeyä   ayoengeyä, awnge
TOP      oengari   pxoengari   ayoengari, awngari

Person:  2nd
   Singular   Dual   Trial   Plural
SUB   nga   menga   pxenga   aynga
AGT   ngal   mengal   pxengal   ayngal
PAT   ngati
ngat   
mengati
mengat   
pxengati
pxengat   
ayngati
ayngat
DAT   ngaru
ngar   
mengaru
mengar   
pxengaru
pxengar   
ayngaru
ayngar
GEN   ngeyä    mengeyä   pxengeyä   aynge
TOP   ngari    mengari   pxengari   ayngari

Person:  3rd animate
   Singular   Dual   Trial   Plural
SUB   po   mefo   pxefo   ayfo, fo
AGT   pol   mefol   pxefol   ayfol, fol
PAT   poti
pot   
mefoti
mefot   
pxefoti
pxefot   
ayfoti, foti
ayfot, fot
DAT   poru
por   
meforu
mefor   
pxeforu
pxefor   
ayforu, foru
ayfor, for
GEN   peyä   mefoyä   pxefoyä   ayfoyä, fo
TOP   pori   mefori   pxefori   ayfori, fori

Person:  3rd animate, male
   Singular
only
SUB   poan
AGT   poanìl
PAT   poanit
poanti
DAT   poanur
GEN   poanä
TOP   poanìri

Person:  3rd animate, female
   Singular
only
SUB   poe
AGT   poel
PAT   poeti
poet
DAT   poeru
poer
GEN   poe
TOP   poeri

Person:  3rd animate, indefinite
   Singular
only
SUB   fko
AGT   fkol
PAT   fkoti
fkot
DAT   fkoru
fkor
GEN   fke
TOP   fkori

Person:  3rd animate, reflexive
   Singular
only
SUB   sno
AGT   snol
PAT   snoti
snot
DAT   snoru
snor
GEN   sne
TOP   snori

Person:  3rd inanimate
   Singular   Dual   Trial   Plural
SUB   tsaw   mesa   pxesa   aysa, sa
AGT   tsal   mesal   pxesal   aysal
PAT   tsat   mesati
mesat   
pxesati
pxesat   
aysati
aysat
DAT   tsaru
tsar   
mesaru
mesar   
pxesaru
pxesar   
aysaru
aysar
GEN   tseyä   meseyä   pxeseyä   ayse
TOP   tsari   mesari   pxesari   aysari

Person:  1st exclusive ceremonial
   Singular   Dual   Trial   Plural
SUB   ohe   mohe   pxohe   ayohe
AGT   ohel   mohel   pxohel   ayohel
PAT   oheti
ohet   
moheti
mohet   
pxoheti
pxohet   
ayoheti
ayohet
DAT   oheru
oher   
moheru
moher   
pxoheru
pxoher   
ayoheru
ayoheru
GEN   oheyä   moheyä   pxoheyä   ayoheyä
TOP   oheri   moheri   pxoheri   ayoheri

Person:  2nd ceremonial
   Singular   Dual   Trial   Plural
SUB   ngenga   mengenga   pxongenga   ayngenga
AGT   ngengal   mengengal    pxongengal   ayngengal
PAT   ngengati
ngengat   
mengengati
mengengat   
pxongengati
pxongengat   
ayngengati
ayngengat
DAT   ngengaru
ngengar   
mengengaru
mengengar   
pxongengaru
pxongengar   
ayngengaru
ayngengar
GEN   ngengeyä   mengengeyä   pxongengeyä   ayngenge
TOP   ngengari   mengengari   pxongengari   ayngengari

Person:  1st inclusive (with 2nd singular) ceremonial
   Singular   Dual   Trial   Plural
SUB   ohe ngengasì   mohe ngengasì   pxohe ngengasì   ayohe ngenga
AGT   ohel ngengalsì   mohel ngengalsì   pxohel ngengalsì   ayohel ngengal
PAT   oheti ngengatisì
ohet ngengatsì   
moheti ngengatisì
mohet ngengatsì   
pxoheti ngengatisì
pxohet ngengatsì   
ayoheti ngengatisì
ayohet ngengat
DAT   oheru ngengarusì
oher ngengarsì   
moheru ngengarusì
moher ngengarsì   
pxoheru ngengarusì
pxoher ngengarsì   
ayoheru ngengarusì
ayoher ngengar
GEN   oheyä ngengeyäsì   moheyä ngengeyäsì   pxoheyä ngengeyäsì   ayoheyä ngengeyäsì
TOP   oheri ngengarisì   moheri ngengarisì   pxoheri ngengarisì   ayoheri ngengarisì
For 1st person inclusive with 2nd person dual, trial, plural, similarly use 1st person exclusive ceremonial with appropriate 2nd person ceremonial pronoun and conjunction.


« Last Edit: November 28, 2010, 09:06:47 pm by ’eylan ’angtsìkä »

Offline 'Oma Tirea

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3874
  • Karma: 50
  • Na'vi... sleru... rusti...
Re: My complete personal pronoun declention table
« Reply #12 on: November 27, 2010, 11:14:28 pm »
Sìltsan, slä...

"fkoä" should be "fkeyä", if I'm correct here, and there are also forms for "sno", the reflexive pronoun:

SUB   sno
AGT   snol
PAT   snoti
snot
DAT   snoru
snor
GEN   sne
TOP   snori

[img]http://swokaikran.skxawng.lu/sigbar/nwotd.php?p=2b[/img]

ÌTXTSTXRR!!

Srake serar le'Ìnglìsìa lì'fyayä aylì'ut?  Nari si älofoniru rutxe!!

Offline ’eylan ’angtsìkä

  • Tawtute
  • *
  • Posts: 62
  • Karma: 1
  • ayangtsìk lu ayeylan ayoengeyä
Re: My complete personal pronoun declention table
« Reply #13 on: November 28, 2010, 09:07:43 pm »
"fkoä" should be "fkeyä", if I'm correct here, and there are also forms for "sno", the reflexive pronoun:
Irayo!  I've made the corrections.

 

Become LearnNavi's friend on Facebook Follow LearnNavi on Twitter! Watch LearnNavi's videos on YouTube

SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
Privacy Policy
| XHTML | RSS | WAP2 | Site Rules

LearnNavi is not affiliated with the official Avatar website,
James Cameron, LightStorm Entertainment or The Walt Disney Company.
All trademarks and servicemarks are the properties of their respective owners.
Images in the LearnNavi.org Forums and Gallery may not be used without permission.

LearnNavi Affiliates:
ToS

LearnNavi is the community to learn Na'vi, the Avatar Language
"A place where real friendships are made." -Paul Frommer

AvatarMeet | Learn Na'vi Forum | Learn Na'vi Wiki | Na'viteri

LearnNavi