Author Topic: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread  (Read 147700 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Vawmataw

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 6635
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 103
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #300 on: June 09, 2013, 08:49:37 am »
Ulte ma Kameyu a Kepekmì, 'Ìnglìsì rivalpeng , rutxe...
Ngaytxoa. Oe tswola'.
Pivlltxe oe nì'Ìnglìsì san Here, it's cloudy with rain until Monday.
Fmawn Ta 'Rrta - News every weekend IN NA'VI ONLY (Discord)
Kelutral.fr editor

Offline Swoka Tsamsiyu

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 131
  • Karma: 6
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #301 on: June 09, 2013, 01:07:01 pm »
Irayo ma Kameyu a Kepekmì. Tsawit srivung oel nume :-\
Thanx Kameyu a Kepekmì. It helps me learn.

Fìtsenge awngaru lu tsawke ulte nìhol ayfìwopx.
Here we have sun and a few clouds.

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9980
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #302 on: June 09, 2013, 01:28:46 pm »
Irayo ma Kameyu a Kepekmì. Tsaw srung sivi oer fte nivume :-\
Thanx Kameyu a Kepekmì. It helps me learn.

Fìtsenge awngaru lu tsawke sì hola pìwopx
Here we have sun and a few clouds.

Though usually it's said as "Tsawke lrrtok si, ulte taw lu lepwopx nì'it" or something :)
« Last Edit: June 09, 2013, 01:49:55 pm by Tirea Aean »

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://bit.ly/kelkuikranä
Learn Na'vi at Mo'ara Discord: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Swoka Tsamsiyu

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 131
  • Karma: 6
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #303 on: June 10, 2013, 10:36:00 am »
Kaltxì ma Tirea Aean,
I thought that ones uses <ay> to make plurals? :-\

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9980
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #304 on: June 10, 2013, 10:40:39 am »
Kaltxì ma Tirea Aean,
I thought that ones uses <ay> to make plurals? :-\

when you use pxay as adj., or use a number as adj., then you use singular form.

pxaya ikran = many banshees
mrra tute = five people

<ay> is future infix, ay+ is plural prefix ;D Interesting things.

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://bit.ly/kelkuikranä
Learn Na'vi at Mo'ara Discord: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Blue Elf

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 5502
  • cz Czech Republic
  • Karma: 112
    • My attempt for blog
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #305 on: June 11, 2013, 12:41:46 pm »
Tse, tìfnu fìtsenge nìmun, srak? Pehem aynga si? Oel tok hì'ia ayramit hu soaia, lu awngar tìk'ìn. Trram tsawke lrrtok soli nìtxan ulte nekx pewnit sì re'ot oer nì'it; tsaw tìsraw ke si. Slä tompa zup ta trramä kaym vay fìha'ngir. Set lu lepwopx, trray fkol srese'a yafkeykit asìltsan. Kayä ne ayram nìmun.
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Offline Kamean

  • Eywatsyìp
  • ******
  • *
  • Posts: 10804
  • Karma: 64
  • Oe lu tute a tsun stivawm Eywayä mokrit
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #306 on: June 11, 2013, 02:46:22 pm »
Ma Blue Elf, 'efu oe nìtram talun lu ngar tìsop akosman. Ulte sìlpey tsni ngeyä pewn zoslivi ye'rìn. :)
Quote
Pehem aynga si?
Yolem oe mì oeyä eltur lefngap mipa Lìnuksìyä "release" alu Mint 15. Kosmana 'u! :D

« Last Edit: June 11, 2013, 04:27:09 pm by Kamean »
Tse'a ngal ke'ut a krr fra'uti kame.


Offline Tay'waro

  • Tute
  • ***
  • Posts: 362
  • ua Ukraine
  • Karma: 2
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #307 on: June 11, 2013, 03:38:07 pm »
Oe tìkangkem seri, ta rewon vay txon'ong, na pa'li, hrh. Lu leltua tìkangkem nìtxan. Ayramìri lu ngar yawne srak?

Offline Swoka Tsamsiyu

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 131
  • Karma: 6
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #308 on: June 12, 2013, 10:53:12 am »
Kaltxì ma Tirea Aean,
I'm a bit confused. If ay+ makes plural, so why didn't it make <clouds> into <ayfìwopx>? What did I miss? :-\

Offline Tìtstewan

  • LearnNavi Zeykoyu
  • Toruk Makto
  • Eywatsyìp
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 10002
  • de Germany
  • Karma: 324
  • Ke lu oeru kea krr krrtalun!
    • My YouTube Channel
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #309 on: June 12, 2013, 11:04:43 am »
ay+ is a prefix and infixes are marked as <yxz> like <iv> in p<iv>llte.

-| Dict-Na'vi.com | Na'viteri Files | FAQ | LM | Puk Pxaw 'Rrta | Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Offline Blue Elf

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 5502
  • cz Czech Republic
  • Karma: 112
    • My attempt for blog
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #310 on: June 12, 2013, 12:29:08 pm »
Oe tìkangkem seri, ta rewon vay txon'ong, na pa'li, hrh. Lu leltua tìkangkem nìtxan. Ayramìri lu ngar yawne srak?
Sran, ayram yawne lu oer. Sunu oer fwa tìran nì'awtu, aysäfpìl slu laro ulte eana taw a io oe. Hu mevenge ke tsun oe kä alìm, ngian mi sunu.

Quote
If ay+ makes plural, so why didn't it make <clouds> into <ayfìwopx>? What did I miss?
Of course, clouds in Na'vi is ayfìwopx (ay+ pìwopx). As you already know, ay+ cause lenition p->f, so plural is ayfìwopx, not *aypìwopx. BUT: if ay+ causes lenition, ALMOST EVERY TIME is ay+ dropped, so ayfìwopx -> fìwopx. You know that it is plural by lenited first letter, so ay is not necessary. But ayfìwopx is correct too, you can used it safely until you become more familiar with dropping ay after lenition.
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Offline Tìtstewan

  • LearnNavi Zeykoyu
  • Toruk Makto
  • Eywatsyìp
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 10002
  • de Germany
  • Karma: 324
  • Ke lu oeru kea krr krrtalun!
    • My YouTube Channel
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #311 on: June 12, 2013, 12:33:41 pm »
...just one exeption: 'rrta earth
'rrta -> ay'rrta (not *ayrrta)
 :)

-| Dict-Na'vi.com | Na'viteri Files | FAQ | LM | Puk Pxaw 'Rrta | Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Offline Blue Elf

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 5502
  • cz Czech Republic
  • Karma: 112
    • My attempt for blog
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #312 on: June 12, 2013, 12:36:04 pm »
...just one exeption: 'rrta earth
'rrta -> ay'rrta (not *ayrrta)
 :)
yes, it is because of syllable structure (it can't be started by rr or ll)
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Offline Kamean

  • Eywatsyìp
  • ******
  • *
  • Posts: 10804
  • Karma: 64
  • Oe lu tute a tsun stivawm Eywayä mokrit
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #313 on: June 12, 2013, 01:32:30 pm »
Ayram yawne lu oer nìteng. :D

Tse'a ngal ke'ut a krr fra'uti kame.


Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9980
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #314 on: June 12, 2013, 01:38:05 pm »
...just one exeption: 'rrta earth
'rrta -> ay'rrta (not *ayrrta)
 :)
yes, it is because of syllable structure (it can't be started by rr or ll)

so therefore no words starting with 'll -or- 'rr can have lenition; it just stays as is.


kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://bit.ly/kelkuikranä
Learn Na'vi at Mo'ara Discord: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Alyara Arati

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 2756
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 127
  • Arati te Nguran Liyanin'ite
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #315 on: June 12, 2013, 06:54:44 pm »
Tse, tìfnu fìtsenge nìmun, srak? Pehem aynga si? Oel tok hì'ia ayramit hu soaia, lu awngar tìk'ìn. Trram tsawke lrrtok soli nìtxan ulte nekx pewnit sì re'ot oer nì'it; tsaw tìsraw ke si. Slä tompa zup ta trramä kaym vay fìha'ngir. Set lu lepwopx, trray fkol srese'a yafkeykit asìltsan. Kayä ne ayram nìmun.
Nìngay, ayramit tsole'a oel hola alo nì'aw. :(  Lu lor slä wew nìtrrtrr, kefyak?  Oe kelku si mì tayo anawm, ha sunu oeru hilvan nì'ul. :)

Learn how to see.  Realize that everything connects to everything else.
~ Leonardo da Vinci

Offline Blue Elf

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 5502
  • cz Czech Republic
  • Karma: 112
    • My attempt for blog
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #316 on: June 13, 2013, 02:18:32 pm »
Nìngay, ayramit tsole'a oel hola alo nì'aw. :(  Lu lor slä wew nìtrrtrr, kefyak?  Oe kelku si mì tayo anawm, ha sunu oeru hilvan nì'ul. :)
Ke zene livu. Ayram lu wew mì zìsìkrr herwìyä, tsun livu wew mì zìsìkrr asom, slä krra tsawke lrrtok si, fko 'efu som ftxey tok ayramit ftxey txayot.
(question is, if ".. ftxey tok ayramit ftxey txayot" is enough or whether "tok" must be used in second part of sentence too.)
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Offline Plumps

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 6230
  • Karma: 224
  • ’Ivong Na’vi
    • Aylì'uä Ramunong (Pìlok)
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #317 on: June 14, 2013, 03:52:50 pm »
(question is, if ".. ftxey tok ayramit ftxey txayot" is enough or whether "tok" must be used in second part of sentence too.)

I think one can understand it from context … netrìp, Na’vi is very free that way :D

Offline Blue Elf

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 5502
  • cz Czech Republic
  • Karma: 112
    • My attempt for blog
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #318 on: June 15, 2013, 01:20:11 pm »
(question is, if ".. ftxey tok ayramit ftxey txayot" is enough or whether "tok" must be used in second part of sentence too.)

I think one can understand it from context … netrìp, Na’vi is very free that way :D
free nìhawng, sometimes  :) I believe it should be ok, but always is worth to hear different voices
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Offline Eana Unil

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 1335
  • de Germany
  • Karma: 111
  • sräpängätx
    • Tskxekeng ne tìyo - pìlok Eana Unilä
Re: Pivängkxo nìNa'vi Ko! Beginner Na'vi Chat Thread
« Reply #319 on: June 16, 2013, 06:14:34 pm »
Tseeee.... ma frapo... ayngar lu fpom srak? :)

Fìtrr, nì'i'a, tolìng nari hapxìru asyen ayrelä arusikx alu Game Of Thrones. Ke lu kea lì'u oer, mungwrr fwa tsìvea hapxìri srefereiey nìprrte' oe.

Päpìyawm oe ftxey lì'fyari leValyria nivew nivume oe fuke :D Pum me'em slä ngäzìk lu a fì'u lam oer. Nìsung... lì'fyari leNa'vi li nerume oe ;D


 

Become LearnNavi's friend on Facebook Follow LearnNavi on Twitter! Watch LearnNavi's videos on YouTube

SMF 2.0.18 | SMF © 2021, Simple Machines | XHTML | RSS | WAP2 | Site Rules

LearnNavi is not affiliated with the official Avatar website,
James Cameron, LightStorm Entertainment or The Walt Disney Company.
All trademarks and servicemarks are the properties of their respective owners.
Images in the LearnNavi.org Forums and Gallery may not be used without permission.

LearnNavi Affiliates:
ToS

LearnNavi is the community to learn Na'vi, the Avatar Language
"A place where real friendships are made." -Paul Frommer

AvatarMeet | Learn Na'vi Forum | Learn Na'vi Wiki | Na'viteri

LearnNavi