Ahoj / kaltxì

Started by xsoft, January 15, 2010, 04:31:09 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tanri

Kaltxì, ma Zrina Niawve!
Vše podstatné už řekl Blue Elf, takže mě nezbývá než tě rovněž srdečně přivítat. Česká sekce je momentálně takový strašidelný zámek, protože my dva poslední mohykáni jsme se rozutekli po celém fóru a sem jsme zavítali jen zřídka.
Tvůj příchod na mě zapůsobil jako zjevení, už jsem přestal doufat, že se v našich končinách objeví další přítel Na'vijštiny či celého světa Pandory (proč jenom mě tohle slovo připadá jako rána do hlavy, na rozdíl od libozvučného Eywa'eveng  :D).
Každopádně, ať už jakákoliv náhoda nebo osud vedly tvoje kroky, vítej na místě, které kdosi nazval "nejpřátelštějším fórem na světě", a vůbec přitom nepřeháněl.
Tätxawyu akì'ong.

hemmond

Jakožto jeden ze zástupců těch méně aktivních (ano, posledního... tak půl roku jsem vážně neměl čas vůbec na nic) tě tu (sice se zpožděním) také vítám. Jsem rád, že se stále ještě nachází v naší domovině lidé ochotní učit se Na'vijštinu či být jen přáteli Pandory... :) Takže vítej. :)
old gallery link?id=1849[/img]
old gallery link?id=1890[/img]

http://twitter.com/hemmondssandbox

If it's change in you, then the world is changing too.
--22nd World Scout Jamboree anthem.

Zrina Niawve

No já taky nemívám moc času, takže sem moc neskáču a navíc mi learn Na'vi furt vypadává  :-\ takže chodím spíš na ToS. ale jinak díky ulte kxawm oel nayume níhol plltxe níNa'vi. A protože neumím s těma potvorama nahořr, tak to mělo znamenat něco ve smyslu, že se tu snad naučím trošku naučím Na'vijsky  ;D
Kíyevame!!! 8) And sorry for my English

Tanri

O nedostatku času vím své, protože posledních pár týdnů jsem se prakticky nezastavil. Na fórum a na Teamspeak jsem dnes zavítal poprvé po dlouhé době, ale teď už by to mělo být lepší. :)
Tätxawyu akì'ong.

Tepo

Kaltxì ma ayeylan
Tak se k vám přidávám jako další z českých skxawngů, doufám, že to dotáhnu vejš než jen na prohazování některých aylì'u :D

Blue Elf

Nuže vítej mezi námi modrými :) a měj se tu fajn. Český slovník a gramatiku jsi předpokládám našel - nezbývá než se do nich ponořit a ptát se co ti není jasné, co víme - rádi poradíme. V české části není zrovna živo, ale na to nekoukej, třeba se to zase rozhýbe.
Etrìpa syayvi!
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Tepo

Irayo, nuže můj největší současný problém je slovní zásoba, takže si začnu pročítat tvůj blog a překládat si významy vět :D

Blue Elf

Quote from: Tepo on November 07, 2012, 01:56:35 PM
Irayo, nuže můj největší současný problém je slovní zásoba, takže si začnu pročítat tvůj blog a překládat si významy vět :D
Kdybys se snad dostal do problému, klidně pošli PM. Více blogů najdeš v tomhle threadu. Taky jsem tím začínal a bylo to celkem užitečné.
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Zrina Niawve

Quote from: Tepo on November 07, 2012, 06:35:47 AM
Kaltxì ma ayeylan
Tak se k vám přidávám jako další z českých skxawngů, doufám, že to dotáhnu vejš než jen na prohazování některých aylì'u :D

Zolau' nìprte', ma ta'lengeana 'eylan!

Snad se ti bude dařit :)
Kíyevame!!! 8) And sorry for my English

Tepo

Kaltxì ma ayeylan.
Fi'u lu oeru nì'awve fmi leNa'vi plltxe. Oeru syaw Tepo. Oe lu mevol. Oe za'u ta Tseska Rrepuplika. Oel lu nitram tse'a ayngati.

Tak přesně tohle jsem napsal do tématu na anglickém foru. Pro ty, kdo ho neseldují, jsem tu hrůzu zkopíroval. Jak jsem napsal, je to můj první pokus používat navišjtinu, tak prosím přistupujte s maximální obezřetností, abych vás nenakazil (snad největší hrůza je přepis "česká republika" :D ). Prosím, poukažte na všechny moje chyby (a že jich bude) . Irayo :)

Zrina Niawve

Quote from: Tepo on November 10, 2012, 04:27:14 PM
Kaltxì ma ayeylan.
Fi'u lu oeru nì'awve fmi leNa'vi plltxe. Oeru syaw Tepo. Oe lu mevol. Oe za'u ta Tseska Rrepuplika. Oel lu nitram tse'a ayngati.

Tak přesně tohle jsem napsal do tématu na anglickém foru. Pro ty, kdo ho neseldují, jsem tu hrůzu zkopíroval. Jak jsem napsal, je to můj první pokus používat navišjtinu, tak prosím přistupujte s maximální obezřetností, abych vás nenakazil (snad největší hrůza je přepis "česká republika" :D ). Prosím, poukažte na všechny moje chyby (a že jich bude) . Irayo :)


No horší než u mne to být nemůže ;)
Kíyevame!!! 8) And sorry for my English

Blue Elf

Kdybych si všimnul, žes to napsal i sem, odpovím rovnou jen sem. Tak tedy znova a česky, aspoň tomu budem líp rozumět:

Kaltxì ma (ay)eylan.
Správně, jen dodám, že pokud ay+ způsobí změkčení, většinou se vynechává, tj. ay+ 'eylan = ayeylan = eylan

Fì'u lu oeyä 'awvea tìfmi a nìNa'vi plltxe. = toto je můj první pokus o mluvení na'vijsky.
Pozor na i a ì, není to to samé. Vyslovuje se to jinak. Pro vyjádření "můj, moje" se používá koncovka -yä (lu oeru znamená "mám"). Nì'awve je příslovce (prvně), to sem nepasuje - 'awve je správně. A protože se číslovky chovají jako přídavná jména, musí se k nim přidat -a-, které ukazuje na podstatné jméno, ke kterému se číslo vztahuje. A hovoříme na'vijsky = nìNa'vi - příslovce, zatímco leNa'vi je přídavné jméno

Oeru syaw Tepo.
Správně

Oeri lu solalew zìsìt amevol.
Takhle říkame, kolik je někomu let - doslova: Pokud jde o mě, uběhlo X let.

Oe za'u ta atxkxe leTseski.
Velmi správně použité ta - to vyjadřuje původ. Ftu be znamenalo pohyb, tedy žes odtud fyzicky přišel. Dále jsem použil výraz "česká země", jednak to nevypadá tak divně jako přepis, jednak tomu budou Na'vi rozumět :)

Oe 'efu nitram taluna tse'a ayngati. = Jsem šťastný že/protože vás vidím
Vntřní pocity se vyjadřují právě pomocí 'efu (jsem happy, je mi horko atd.) A jelikož jsou to dvě věty, měla by tam být i spojka

Pokud něco není jasné, ptej se dál. myslím že pro začátek to není nejhorší ;D
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Tepo

Irayo za pomoc.
Chtěl jsem se zeptat, existuje nějaký způsob, jak bych si mohl volně popovídat napůl česky/aglicky napůl nìNa'vi se zdatnějšími lidmi? Koukal jsem do vláken projektu ngaynume, ale moc jsem se nedozvěděl :( . Koneckonců, rád bych se naučil i výslovnost a bez toho, aby mi někdo řekl, jestli to dělám správně, to bohužel nepůjde :) .

Blue Elf

Určitě. Ngaynume teď funguje tak, že úterky a čtvrtky od 21:00 se slezeme na Teamspeaku (kdo může, mě se většinou hodí úterky) + na na.learnnavi.org; TS máme na hlas, NA na prezentace - a plácáme co nás napadne. Zpravidla xellos nahraje nějaký obrázek a o něm diskutujeme. Není to klasické učení, spíš debatní kruh. Nakonec - přijď za námi, úřední jazyk je angličtina.
Pokud to chceš česky, tak se můžem domluvit kdy se nám to hodí a není problém. Nejlepší by asi byl pátek/sobota. Buď na TS nebo skype.
Za správnost své výslovnosti úplně ručit nemůžu - ale v pár posledních postech na naviteri najdeš i audio ukázky přímo od Frommera. Něco se dá najít i v Audio subfóru tady, i když tam asi kvalita není moc zaručena.
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Tepo

Určitě bych si s tebou popovídal Na'vijsky, koneckonců jsem si už na angličtině prokázal, že verbální učení je podle mě výhodnější, než psaný, jehož výsledek je moje schopnost plně se domluvit s američanem (který je navíc původem z japonska) :D . Na NgayNume bych se došel podívat, ale nevím, tam budu sedět a tak něco poslouchat, protože můj šálek je stále skoro prázdný. Kdyby jsi měl kdykoliv chuť, na skypu mě najdeš pod přezdívkou tepo99 (momentálně pojmenovaný jako Teplák) ;) . Čas mám kdykoliv po škole, což činí zhruba od tří až čtyř hodin :) . Neváhej a napiš ;) .

Ohledně NgayNume, tam musím vyplnit jakousi přihlášku srak? Jak dlouho taková "hodina" trvá?

Irayo za odpovědi :)

Blue Elf

Na Ngaynume klidně zítra přijď - přihlášku netřeba, teď už to se školou nemá moc společného, je to fakt kecárna. Ale na méně zkušené se bere ohled, vše se překládá, chyby se opravují. Začíná se v devět, vytrvalci vydrží třeba až do jedenácti, ale jinak prostě odejdeš když potřebuješ nebo když hlava přestane brát.
Můžem zkusit pokecat v třeba pátek od devíti (dřív nezvládám), dám si tě do kontaktů. Zmíním se i Tanrimu, ať je nás víc.
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Tanri

Tätxawyu akì'ong.

Tepo

Super, irayo, zejtra se teda na NgayNume nějak dostanu, týjo, to bude pecka :D .

Glutexo

Tyjo žije to tu ještě?
Ta na'vijština mi pořád leží v žaludku. Ale vždycky to stálo a padalo (hlavně padalo) na nedostatku spřízněných duší. Tak by mě aspoň zajímalo, zda je stále v České kotlině někdo, kdo to ještě nezabalil..
Modří již vědí!

hemmond

Zcela jistě. :) Tanri a Blue Elf jsou už dle mého názoru docela profíci co se Na'vijštiny týče, já taky občas přicmrndávám. :) Občas se tu objeví někdo nový, či vrátí někdo stávající... :)  Vítej zpátky. :)
old gallery link?id=1849[/img]
old gallery link?id=1890[/img]

http://twitter.com/hemmondssandbox

If it's change in you, then the world is changing too.
--22nd World Scout Jamboree anthem.