Ahoj / kaltxì

Started by xsoft, January 15, 2010, 04:31:09 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vawmataw

Ahoj!  :)

Sorry, I don't speak českina.
Fmawn Ta 'Rrta - News IN NA'VI ONLY (Discord)
Traducteur francophone de Kelutral.org, dict-navi et Reykunyu

Blue Elf

Quote from: Glutexo on May 12, 2013, 02:25:06 PM
Tyjo žije to tu ještě?
Ta na'vijština mi pořád leží v žaludku. Ale vždycky to stálo a padalo (hlavně padalo) na nedostatku spřízněných duší. Tak by mě aspoň zajímalo, zda je stále v České kotlině někdo, kdo to ještě nezabalil..
No jistě :) Když jsme ty vědomosti tak těžce získali, přece je nezahodíme. BTW na Euroavataru si na tebe vzpoměl jeden chlapík z Polska, teď si nevzpomenu jak se jmenoval. Prý jste se potkali na zkoušce z japonštiny...
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Glutexo

Jo, to bude Tängal.  :)

Jsem kdysi takhle zkusil pár tvorům tady z fóra napsat, zda nebudou tou dobou v okolí Varšavy a tenhle se ozval. Vtipné bylo, když jsme se pak sešli na nádraží a zjistili, že jsme byli na téže zkoušce (JLPT) aniž bychom o sobě věděli. (Tu zkoušku jsem tehdy mimochodem nedal: Úspěch v podobě N2 certifikátu se dostavil až při dalším pokusu o půl roku později, to už jsem se ale s žádným na'vijákem nesešel, zato nás pak zmlátili náhodní opilci v Litvě, kam jsme hned po zkoušce z Varšavy zamířili. :D)

Existují ještě ty Google dokumenty se slovníkem a mluvicí, aktualizuje je ještě někdo?
Stihl jsem si zatím akorát všimnout, že se zdejší překladové dílo stalo součástí dict-navi.cz, jenže stará se o ten vůbec někdo?

Osobně bych rád i s těmi (ne)znalostmi něco dělal, ale na to bych potřeboval, aby mě někdo hecoval. :D
Modří již vědí!

hemmond

Googledokumenty stále fungují. :) Slovník i gramatika jsou stále aktualizované (Díky Tanrimu a Blue Elfovi). :) Dict-navi je až druhařadý (o ten se stará tuším Blue Elf). :)
old gallery link?id=1849[/img]
old gallery link?id=1890[/img]

http://twitter.com/hemmondssandbox

If it's change in you, then the world is changing too.
--22nd World Scout Jamboree anthem.

Blue Elf

Quote from: hemmond on May 18, 2013, 07:24:25 AM
Googledokumenty stále fungují. :) Slovník i gramatika jsou stále aktualizované (Díky Tanrimu a Blue Elfovi). :) Dict-navi je až druhařadý (o ten se stará tuším Blue Elf). :)
Dict-navi je víceméně kopie našeho slovníku. Aktualizuju ho spíš dávkově než při každé změně, ale určitě je použitelný (umí vyhledávat, zobrazuje příbuzná slova, napovídá...)
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


hemmond

Quote from: Blue Elf on May 18, 2013, 04:22:57 PM
Quote from: hemmond on May 18, 2013, 07:24:25 AM
Googledokumenty stále fungují. :) Slovník i gramatika jsou stále aktualizované (Díky Tanrimu a Blue Elfovi). :) Dict-navi je až druhařadý (o ten se stará tuším Blue Elf). :)
Dict-navi je víceméně kopie našeho slovníku. Aktualizuju ho spíš dávkově než při každé změně, ale určitě je použitelný (umí vyhledávat, zobrazuje příbuzná slova, napovídá...)
...a načítá se rychleji než googledocy. :D Nic proti googlu, ale je to už takovej mastodont, jelikož to potřebuje mít hodně funkcí... :D Se musej načítat a spoštět spoooustu javascriptů. :D
old gallery link?id=1849[/img]
old gallery link?id=1890[/img]

http://twitter.com/hemmondssandbox

If it's change in you, then the world is changing too.
--22nd World Scout Jamboree anthem.

Glutexo

Quote from: hemmond on May 18, 2013, 07:24:25 AM
Googledokumenty stále fungují. :) Slovník i gramatika jsou stále aktualizované (Díky Tanrimu a Blue Elfovi). :) Dict-navi je až druhařadý (o ten se stará tuším Blue Elf). :)

To rád slyším! Google negoogle, v té exportní HTML verzi jen pro čtení je to docela v pohodě, tam kolem není ten rádoby Office balast.  :) A jak na příručce, tak na slovníku je vidět, že za tím je ale sakra kus práce. A jelito stále aktualizované podle nejnovějších informací (Naviteri počítám především), tak možná ani netřeba lámat hůl.
Existuje za tu dobu, co je na'vijština na světě nějaký pořádný ,,jump start"? Nějaké pěkné prezintace se dají ulovit na projektu NgayNume, ale co dál... Číst si mluvnickou příručku a analyzovat existující texty, to není úplně to pravé ořechové. A prolézat diskuzní fórum Learning Resources o miliónu příspěvků skoro ještě méně.  :( Škoda, že nám to tehdá nevyšlo s tou učebnicí, ale to už tak bývá, že nadšení jó jó, do chvíle, než tvor musí začít něco fakt dělat, a v jednom to utáhnout moc nejde – pravda, bývali bychom ji měli jen sami pro sebe, ale se znalostmi (aspoň mými) by to jistě slušně hnulo. To je teď už ale fuk, otázkou zůstává: Splodil někdo něco kvalitního, co může pomoct na cestě od ničeho k něčemu?
Modří již vědí!

hemmond

Quote from: Glutexo on May 26, 2013, 07:08:37 AM
Quote from: hemmond on May 18, 2013, 07:24:25 AM
Googledokumenty stále fungují. :) Slovník i gramatika jsou stále aktualizované (Díky Tanrimu a Blue Elfovi). :) Dict-navi je až druhařadý (o ten se stará tuším Blue Elf). :)

To rád slyším! Google negoogle, v té exportní HTML verzi jen pro čtení je to docela v pohodě, tam kolem není ten rádoby Office balast.  :) A jak na příručce, tak na slovníku je vidět, že za tím je ale sakra kus práce. A jelito stále aktualizované podle nejnovějších informací (Naviteri počítám především), tak možná ani netřeba lámat hůl.
Existuje za tu dobu, co je na'vijština na světě nějaký pořádný ,,jump start"? Nějaké pěkné prezintace se dají ulovit na projektu NgayNume, ale co dál... Číst si mluvnickou příručku a analyzovat existující texty, to není úplně to pravé ořechové. A prolézat diskuzní fórum Learning Resources o miliónu příspěvků skoro ještě méně.  :( Škoda, že nám to tehdá nevyšlo s tou učebnicí, ale to už tak bývá, že nadšení jó jó, do chvíle, než tvor musí začít něco fakt dělat, a v jednom to utáhnout moc nejde – pravda, bývali bychom ji měli jen sami pro sebe, ale se znalostmi (aspoň mými) by to jistě slušně hnulo. To je teď už ale fuk, otázkou zůstává: Splodil někdo něco kvalitního, co může pomoct na cestě od ničeho k něčemu?

1) Já teď našel nedávno složku, kam jsem stahoval BZR repozitář... :D Takže učebka stále někde existuje. :) Pokud skousneme to, že to uděláme v nějakým WYSIWYG editoru, maximálně s exporty do PDF tak by ten jumpstart vůbec nebyl na škodu. :)
2) Nejlepší jump-start je vyrobit si vlastní učebici. :D Jdem do toho? :)
3) Zatím ne, ale jednotlivé subprojekty tak nějak porůznu probíhají. :) Třeba teď se dělá analýza nejpoužívnějších slov (v běžné mluvě. :D -> hodí se pro učebnici. :) )
4) Nejsem si jistej jak ty, ale my ostatní jsme relativně z Brna a okolí. :D A co si pamatuju, tak ty jsi byl taky... :D Takže slézt se někdy a požádat Tanriho a Blue Elfa aby se stali Karyu? :) A my dva Numeyu? :)

Slovník i gramatiku aktualizují docela často ze všech ofocoálních zdrojů. :) Ťi dva teď byli i na EuroAvatar Meet - s Paulem Frommerem! :) Takže asi tak. :)
old gallery link?id=1849[/img]
old gallery link?id=1890[/img]

http://twitter.com/hemmondssandbox

If it's change in you, then the world is changing too.
--22nd World Scout Jamboree anthem.

Blue Elf

O žádné rozumné učebnici nevím. Kdysi měl Kaltxì Palulukan ideu něco vyrobit, ale skončilo to u cvičebnice pro začátečníky (mimochodem, celkem mi pomohla v začátcích). Další díly se pro nezájem nekonaly.
O ničem českém kromě našich dokumentů nevím. Pokud by někdo chtěl rozjet nový projekt učebnice, rád přispěju. Ale nemám žádnou metodologii, takže abych byl karyu... to nevidím moc reálně :)
Nějaké rozumné a jednoduché lekce vyrobil i Tirea Aean, viz http://tirea.learnnavi.org/posts/index.html
Z toho by možná šlo vyjít.
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Tanri

No, já jsem na tom asi stejně. Jsem schopný ledacos vysvětlit, poradit, prohodit pár slov na Teamspeaku, ale funguju na principu neřízené střely - musí mě někdo/něco navést kýženým směrem a odpálit.
Jinými slovy, pravděpodobně s Elfem dáme dohromady kapitolu nebo cvičení na nějaké téma, ale jak ty kapitoly rozvrhnout aby se to nepodobalo naší gramatice nebo nedejbože Horen leNa'vi, to nevím. Nemáte třeba někdo v paměti nějakou učebnici např. angličtiny, podle které by sa dala udělat kostra?

Já spíš dávám přednost používání jazyka před jeho učením. Snažím se být online na Teamspeaku každý večer mezi osmou a devátou, a soudě podle toho kolikrát na někoho narazím, je v našem časovém pásmu zájem o Navijštinu na bodu mrazu. Včetně našich německých přátel, jejichž lekce se taky nějakých pár týdnů nekonají.
Tätxawyu akì'ong.

hemmond

Quote from: Blue Elf on May 26, 2013, 01:08:24 PM
O žádné rozumné učebnici nevím. Kdysi měl Kaltxì Palulukan ideu něco vyrobit, ale skončilo to u cvičebnice pro začátečníky (mimochodem, celkem mi pomohla v začátcích). Další díly se pro nezájem nekonaly.
Hehe... Z té mám ty kartičky. :D

Quote from: Blue Elf on May 26, 2013, 01:08:24 PM
O ničem českém kromě našich dokumentů nevím. Pokud by někdo chtěl rozjet nový projekt učebnice, rád přispěju. Ale nemám žádnou metodologii, takže abych byl karyu... to nevidím moc reálně :)
Nějaké rozumné a jednoduché lekce vyrobil i Tirea Aean, viz http://tirea.learnnavi.org/posts/index.html
Z toho by možná šlo vyjít.
Tak metodologie byla nějakým způsobem rozpracovaná i na projektu učebnice. :D Ale ta bohužel nevím, kam se ztratila... Ale lekce na cca 13 stran je trošku moc dlouhá. :D Ve fránině se vešla i se cvičeními na 4 strany. :D

Quote from: Tanri on May 26, 2013, 02:02:11 PM
No, já jsem na tom asi stejně. Jsem schopný ledacos vysvětlit, poradit, prohodit pár slov na Teamspeaku, ale funguju na principu neřízené střely - musí mě někdo/něco navést kýženým směrem a odpálit.
Já právě naopak nevím kde začít a kudy pokračovat, navíc jsem až teď opustil gympl. :D Takže teď se začnu zase Na'vijštině věnovati víc. :D

Quote from: Tanri on May 26, 2013, 02:02:11 PM
Jinými slovy, pravděpodobně s Elfem dáme dohromady kapitolu nebo cvičení na nějaké téma, ale jak ty kapitoly rozvrhnout aby se to nepodobalo naší gramatice nebo nedejbože Horen leNa'vi, to nevím. Nemáte třeba někdo v paměti nějakou učebnici např. angličtiny, podle které by sa dala udělat kostra?
Kdyby v paměti. :D Válí se mi tady první díl francouzštiny. :D A někde bych vyhrabal oskenovanou první lekci angliny (učebnice ze základky fakt nevím, jestli jsem tu někde skryl... Možná jo. :D Já skladuju ledasco. :D )

Quote from: Tanri on May 26, 2013, 02:02:11 PM
Já spíš dávám přednost používání jazyka před jeho učením. Snažím se být online na Teamspeaku každý večer mezi osmou a devátou, a soudě podle toho kolikrát na někoho narazím, je v našem časovém pásmu zájem o Navijštinu na bodu mrazu. Včetně našich německých přátel, jejichž lekce se taky nějakých pár týdnů nekonají.
Já zase nevěděl kdy tam jste. :D Tak někdy asi zaskočím na TS. :D
old gallery link?id=1849[/img]
old gallery link?id=1890[/img]

http://twitter.com/hemmondssandbox

If it's change in you, then the world is changing too.
--22nd World Scout Jamboree anthem.

Glutexo

Zresuscitovat nápad učebnice je plán krásný, jen je potřeba zvážit, zda reálný. Pravda, můžeme se zkusit nechat neubít formální stránkou, ta koneckonců nějakému zvyšování schopnosti užívat jazyka beztak neprospívá.

Já osobně mám chuť se svou na'vijštinou něco udělat, k tomu nějaké základní povědomí o jazyce i o avatářím univerzu a také jazykovědnou a pedagogickou průpravu: Baví mě morfologie, pár jazyků už jsem za život potkal, nějakými se domluvím a občas jako melouch vyučuji. Z toho je tak nějak asi i jasné, že učebnic jako mustr mám přehršel. Mohu třeba nafotit pár úvodů a prvních lekcí a připsat k nim, co si o nich myslím.

Horší je to s časem: Snažím se ho věnovat věcem, kde lze tušit nějaký postup a ovoce. Takže čím více to bude vypadat, že to někam vede, tím spíše se nebudu podvědomě snažit hledat jiné věci a říkat jim důležitější. S lokalitou to také není nic moc. Z Brna jsem nikdy nebyl: Máme tam známé a občas se tam zastavíme, ale to je tak jednou za půl roku. To už se častěji podívám za Yanarim do Těšína. To znamená, že nějaké častější osobní setkání to moc není. :/
Modří již vědí!

Blue Elf

Nu, především si myslím, že úvahy o učebnicích by se měly řešit ve správném thread (např. zde), tenhle je určen k jiným účelům (máme tu ještě nějakého aktivního moda, který by to movnul?)
Jinak, co mě osobně se líbí a pomohlo v začátcích, byly prezi lekce a Kaltxì Palulukanův workbook. Tj. něco na téhle bázi by mohlo být přínosem i pro jiné. Ovšem chtělo by to schopného grafika....
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Glutexo

K přesunu se koukám nikdo nemá.  ;D
Nafotil jsem nějaké učebnice, co se mi válí doma, jak jsem vyhrožoval. Zkusím z toho zkompilovat nějakou úvahu o kladech a záporech možných přístupů ku zhodnocení druhými.
Také mám konečně k dispozici zase prográmek na psaní knih. Na kolaboraci sice nic moc, ale píše se v tom velice dobře a příjemně. Snad ta věc umí i export do něčeho použitelného.
Modří již vědí!

Glutexo

Tak co, přesune nám to někdo?  :o

No každopádně tu máme ukázky nějakých učebnic a fundovaný komentář k tomu. To je ten soubor s příponou .md, když se na něj klepne, Dropbox ho zobrazí naformátovaný. Je to dlouhé. PDF s ukázkami v podsložce. Jsou to jen fotky, většinou jen s první lekcí. Nesnažil jsem se o kvalitu, jen o čitelnost, jinak bych s tím zbytečně strávil mládí.

https://www.dropbox.com/sh/m42hegh7la7nvhi/4C-J0wAvCz
Modří již vědí!

hemmond

old gallery link?id=1849[/img]
old gallery link?id=1890[/img]

http://twitter.com/hemmondssandbox

If it's change in you, then the world is changing too.
--22nd World Scout Jamboree anthem.

Blue Elf

Zbezne jsem na to kouknul, vypada to zajimave. Bohuzel ted mam v praci blazinec, takze k podrobnejsimu pruzkumu se dostanu nekdy pozdeji...
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Rotobull cz

Mně Avatar,Eywa,Na'vi a jejich jazyk taky učarovali :D :D
Enjoying chemistry, physics, mathematics, ecotoxicology, environtology, ecology, neurology, physiology, anatomy, Na'vi, Latin, German, French, Biblical Hebrew.

hemmond

V tom případě... Vítej mezi námi. :) A jen tak ze zvědavosti, ze kterého města/vesnice/kousku čr jsi? :)
old gallery link?id=1849[/img]
old gallery link?id=1890[/img]

http://twitter.com/hemmondssandbox

If it's change in you, then the world is changing too.
--22nd World Scout Jamboree anthem.

Rotobull cz

Quote from: hemmond on September 15, 2013, 04:19:42 PM
V tom případě... Vítej mezi námi. :) A jen tak ze zvědavosti, ze kterého města/vesnice/kousku čr jsi? :)
Jsem z Líbeznic u Prahy. :) Je to kousek od obce Březiněves - Praha 8.  8)
Enjoying chemistry, physics, mathematics, ecotoxicology, environtology, ecology, neurology, physiology, anatomy, Na'vi, Latin, German, French, Biblical Hebrew.