Ahoj / kaltxì

Started by xsoft, January 15, 2010, 04:31:09 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yanari

#60
Rovněž tě vítám mezi námi - vše ostatní už bylo řečeno.

A vzhledem k tomu že už vše bylo řečeno, si nemůžu odpustit tohle:

Ulte je sice "a", jenže mezi větami. Ve smyslu "bratři a sestry" použij .
A druhá drobnost - předpokládám, že jsi chtěl říct "bratři a sestry", takže bys to měl hodit do plurálu smukan sì smuke NEBO aysmukan sì aysmuke.

V žádném případě však tohle neber jako buzeraci! Jen uvádím věci na pravou míru  ;)

Edit: ještě dvě maličkosti, píše se to Kaltxì (touto cestou prosím autora threadu o úpravu názvu) a Na´vi nerovná se Na'vi (to už se tady taky řešilo :))
Zene fko nivume nìtxan.

Elrann

Děkuji za opravu a neboj, za buzeraci to neberu. Naopak jsem rád, že jsi mě opravil a díky tomu se mohu zdokonalit.

POkud mohu mít otázku - když jsi psal "...do plurálu smukan sì smuke", kam se podělo to "T", které je na začátku a naopak, jak se v "aysmukan sì aysmuke" vzalo to "ay"? :)
Jinak o tom Na´vi a Na'vi vím, jenže jsem nepřišel ještě na klávesovou zkratku "'".

Každopádně děkuji za opravu, prostuduju si to pořádně :-)

Yanari

#62
Není zač - já jen pro jistotu :)

V Na'vijštině jsou dvě formy plurálu, krátký a dlouhý - můžeš si vybrat, který ti lépe zní.
Tvoří se 1) přidáním předpony ay-  a změkčením prvního hlásky "plurálovaného" slova
           2) nebo jen změkčením.

ts=>s
takže tsmukan => smukan/aysmukan.

Více informací o tomhle najdeš v gramatické sekci - konkrétně v podstatných jménech.

apostrof ' napíšeš dvěma způsoby, v závislosti na tom, jakou máš klávesnici.
Pokud máš "krátký backspace", je to shift + ta klávesa vedle něj - bez shiftu to je přehláska ¨.
Pokud máš dlouhý backspace a malý enter (to znamená, že vedle L máš tři klávesy, ne dvě jako to mám já), je to shift + ta klávesa vedle vykřičníku.

A pokud máš jinou, tak zkus najít nějaký obrázek a já se na to kouknu :)

Zene fko nivume nìtxan.

Elrann

Děkuju za vysvětlení, teď to již chápu.
Jinak ta klávesová zkratka ' funguje, takže taktéž děkuji :)

Yanari

Není zač, od toho tu jsem :)
Zene fko nivume nìtxan.

Tsteututan

Člověk tu chvíli není a co se tu všechno nestane :D

Taky bych tě tu chtěl přivítat :) a buď tu jako doma :)
Krrpe ole tayerkup, oe neu ne Pandora.


Danecki

Gratuluji k titulu 'eveng Tsteututan :)

Tsteututan

Díky, i když nevím, jestli to je výhra :D
"...but ignorant like a child!" -Neytiri
Krrpe ole tayerkup, oe neu ne Pandora.


Danecki

Popravdě jsem si taky říkal, jestli by tento rank neměl být před Uniltìrantokx, ale co naděláme :)

Yanari

Neměl, protože Na'vi si svých dětí cení určitě více než nějakých Uniltìrantokxů :D
Zene fko nivume nìtxan.

Tsteututan

Quote from: Yanari on January 29, 2010, 09:35:25 AM
Neměl, protože Na'vi si svých dětí cení určitě více než nějakých Uniltìrantokxů :D
Když to bereš takhle, tak to pak jó :)
Krrpe ole tayerkup, oe neu ne Pandora.


Danecki


iawniawtu

kaltxì, frapo!

Chtěl jsem vás jen pozdravit a říct, že mě překvapilo, kolik lidí se na'vijštinou zabývá (vzniklo dokonce české fórum) a kolik i učí. Napadlo mě několik ideí jak jazyk zdokonalit a, možná, i uvést ve větší známost, víc v samostatném threadu. Jinak, přeji všem hodně zdaru!

Tawtakuk

Kaltxì ma fratsmuktu amip, oel ayngati kameie!

Jsem zpátky z Hallelujah Francouzských Alp a zdravím všechny nově příchozí! Mám velkou radost, že zájem nevadne a že už (možná) v té naší zemičce překonala Na'vijština Klingonštinu :)

Jen tak dál!
01000011 01011010 00100000 01001101 01101111 01100100 01100101 01110010 01100001 01110100 01101111 01110010 00000000

guest2190

Kaltxì ma 'eylan, rád tě tady zase vidím :-)

Danecki

Aaaa Kaltxì ma 'eylan! Jak sis užil prašan?

Yanari

Vítej zpátky :)

On u nás někdo mluvil v Klingonu? Díval jsem se na psanou verzi toho jazyka, a [sarcasm]líbí se mi[/sarcasm] zhruba stejně jako němčina.
Zene fko nivume nìtxan.

Tawtakuk

Diskuse o klingonštině přesunuta, tady nechť je to vyhrazené pro nově příchozí ;)
01000011 01011010 00100000 01001101 01101111 01100100 01100101 01110010 01100001 01110100 01101111 01110010 00000000

Galamar

#78
Kaltxì všichni.
Díky kamošovi jsem konečně našel stránku,kde se dá učit Navijština i česky  :)
Zatím toho moc neumím,ale učím se  ;) .

Eywa ngahu

edit by Yanari: doufám, že se na mě nebudeš zlobit za ten edit, mimochodem, ì se píše (altGr+ý, pak i)

Yanari

Oel ngati kame, ma 'eylan,
vítej mezi námi :) Jsme rádi (nebo alespoň já ano) že se naše komunita rozrůstá - a s tím, že moc neumíš, si nedělej starosti - to neumí z nás nikdo, snad s výjimkou Tawtakuka ;)
Zene fko nivume nìtxan.