International / Multilingual > Česky (Czech)

Vývoj na'vijštiny

(1/1)

iawniawtu:
Všiml jsem si, že byla již vytvořena petice tvůrci na'vijštiny pro rozšíření slovní zásoby a zdokonalení jazyka jako takového. Když pominu styl, jakým petice byla psána (takový předělaný otčenáš, moc dobrý dojem to nedělá), nemůžu se ubránit samotnému smyslu té petice. Mám za to, že základy již byly položeny, proto je načase, abychom se o další rozvíjení jazyka postarali sami, ostatně jako tak bylo učiněno u některých umělých jazyků (za všechny např. esperanto). Autor jazyka by tak mohl čerpat i z námi vytvořených slov v dalších dílech Avatara (je bláhové předpokládat, že další natočeny nebudou). Vím, že je to velký risk, ale risk je přeci zisk, nebo ne?

guest2190:
Další rozvoj zatím opravdu nemůže být uskutečněn pokud chceme zachovat Na'vijštinu jako takovou. James Cameron ohlásil, že bude Avatar 2 a pokud tam bude stejný jazyk což asi jo, tak znovu to bude chtít po Paulovi Frommerovi. Zde nastává problém.
My si můžeme vytvořit vlastní slova ale Frommer se nebude potom v Avatarovi 2 řídit podle nás, udělá to tak jak ON to zamýšlel a tím by naše domyšlená Na'vijština poklesla na hodnotě. Už by nebyla ta pravá, už by byla jen druhotná fanouškovská. Neříkám, že horši ale nebylo by to ono.

Danecki:
Ano, s našimy znalosti lingvistiky se o to sice můžeme pokusit, ale nemá to smysl. V tomto případě se vůbec nejedná o řeč podobnou esperantu. Esperanto byl umělý jazyk vytvořený za účelem mezinárodní komunikace, zatímco Na'vi nikoli. S tím, že petice je napsána v takovém duchovnějším stylu souhlasím a taky se mi to moc nelíbí, ale my si opravdu nemůžeme jazyk Na'vi dotvářet jak se nám zachce. Maximálně si můžeme vytvořit jakýsi slang, ale to bude tak vše.

hemmond:
1) kdesi jsem viděl rozhovorem s J. Cameronem a tam POTVRDIL, že Avatar 2 bude.
2) zatím je dobré naučit se to co máme k dispozici a až to budeme dokonale ovládat, tak počkat na Avatar 2. Vytváření nemá smysl, protože jak už tu padlo, Paul Fromm se námi opravdu řídit nebude. On má slmouvu s FOXama, ne my. On je lingvista, ne my.
3) Celá na'vijština je hodně duševní, takže smysluplný dopis Frommovi jinak než takhle nábožensky IMHO nejde, protože tady máme prakticky jen Eywinu řeč. :)

Navigation

[0] Message Index

Go to full version