Author Topic: Na'vi Reference Grammar  (Read 19721 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Eltu Lefngap Makto

  • Omatikaya
  • ****
  • Posts: 430
  • Karma: 7
  • Eltuti Lefngap Makto ko!
    • Reformed Dude
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #100 on: February 24, 2011, 05:43:40 pm »
Sorry, no *fura.
It's just my OCD that wants there to be *fura and *tsara.  <sigh>   ;)
'Ivong, Na'vi!

Offline wm.annis

  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3074
  • Karma: 143
  • Translate the meaning, not the words!
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #101 on: February 25, 2011, 11:05:13 am »
It seems like tsnì does in fact not cause a verb following it to take the subjunctive, so 6.8.5. and 6.19.7. need updating.

Eääh.  Text in maroon added for the next version.
'Awa lì'fya ke tam kawkrr.
A Na'vi Reference Grammar

Offline Eltu Lefngap Makto

  • Omatikaya
  • ****
  • Posts: 430
  • Karma: 7
  • Eltuti Lefngap Makto ko!
    • Reformed Dude
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #102 on: March 05, 2011, 07:44:02 pm »
5.4.2 says the word for color is opin (without a glottal stop).  It should be 'opin.
'Ivong, Na'vi!

Offline wm.annis

  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3074
  • Karma: 143
  • Translate the meaning, not the words!
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #103 on: March 05, 2011, 07:56:02 pm »
5.4.2 says the word for color is opin (without a glottal stop).  It should be 'opin.

Will be fixed in the next version.  Irayo.
'Awa lì'fya ke tam kawkrr.
A Na'vi Reference Grammar

Offline Eltu Lefngap Makto

  • Omatikaya
  • ****
  • Posts: 430
  • Karma: 7
  • Eltuti Lefngap Makto ko!
    • Reformed Dude
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #104 on: March 06, 2011, 12:05:51 am »
In 6.20.1.1 you say " one or the other of the san... sìk pair can be dropped." but don't give any examples of san being dropped, only sìk.  Would it go something like this:

Oe kayä sìk poltxe Eytukan.
???
'Ivong, Na'vi!

Offline 'Oma Tirea

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3874
  • Karma: 50
  • Na'vi... sleru... rusti...
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #105 on: May 09, 2011, 01:28:14 am »
An additional update: 2.1.4.4: Double consonants are now allowable.  They arise from the attachment of adpositions at the end of a noun, n.k. tsammì (Na'viteri)

Kop:

Questions of decision should be added (in maroon text of course): how would fko translate something like: is it this one or is it that one?  We have ftxey...fuke, but that doesn't seem to help with how to ask a question like that, let alone questions such as Is it the first one, second one, third one, or the fourth one?


It seems like a while since this has been updated.  Been busy?

[img]http://swokaikran.skxawng.lu/sigbar/nwotd.php?p=2b[/img]

ÌTXTSTXRR!!

Srake serar le'Ìnglìsìa lì'fyayä aylì'ut?  Nari si älofoniru rutxe!!

Offline wm.annis

  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3074
  • Karma: 143
  • Translate the meaning, not the words!
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #106 on: May 09, 2011, 03:45:20 pm »
It seems like a while since this has been updated.  Been busy?

Unless there is a Major Revelation, I don't usually push out a new grammar after each new tidbit from Paul.  I've been accumulating small updates.  I had been hoping for some clarification on a few points from him, but I'll probably push out a new revision today or tomorrow.
'Awa lì'fya ke tam kawkrr.
A Na'vi Reference Grammar

Offline wm.annis

  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3074
  • Karma: 143
  • Translate the meaning, not the words!
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #107 on: May 10, 2011, 04:52:17 pm »
Released 1.14 today.  A lot of subtle changes:

* remove footnote about "proper phrases''
* questions about tsnì;
* derivations in (ke)tsuk-, -fkeyk, -ìva
* word order effects section added
* sweylu;
* colloquial register
* derivations of time in fì-, -am and -ay
* derivations in -nga'
* what about a *tsapo? (my interpretation of Inspirata's question)
'Awa lì'fya ke tam kawkrr.
A Na'vi Reference Grammar

Offline 'Oma Tirea

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3874
  • Karma: 50
  • Na'vi... sleru... rusti...
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #108 on: May 13, 2011, 03:57:13 am »
Questions of decision should be added (in maroon text of course): how would fko translate something like: is it this one or is it that one?  We have ftxey...fuke, but that doesn't seem to help with how to ask a question like that, let alone questions such as Is it the first one, second one, third one, or the fourth one?

Ma annis you probably misinterpreted this a little...

I was talking about an addition for §6.14: what to do about translating a question such as will I do this today, do this tomorrow, or do something else tomorrow?

* what about a *tsapo? (my interpretation of Inspirata's question)

That wasn't it.  However if you're questioning that word from the LEP maybe *kawpo should be questioned as well.

[img]http://swokaikran.skxawng.lu/sigbar/nwotd.php?p=2b[/img]

ÌTXTSTXRR!!

Srake serar le'Ìnglìsìa lì'fyayä aylì'ut?  Nari si älofoniru rutxe!!

Offline wm.annis

  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3074
  • Karma: 143
  • Translate the meaning, not the words!
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #109 on: May 13, 2011, 07:26:22 am »
Ma annis you probably misinterpreted this a little...

I didn't think it through enough. :)  I suppose the heart of the question is, is there a positive ftxey... fu... to go with ftxey... fuke?  "Or" in questions can be a surprisingly tricky matter.
'Awa lì'fya ke tam kawkrr.
A Na'vi Reference Grammar

Offline 'Oma Tirea

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3874
  • Karma: 50
  • Na'vi... sleru... rusti...
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #110 on: May 14, 2011, 12:47:17 am »
I suppose the heart of the question is, is there a positive ftxey... fu... to go with ftxey... fuke?  "Or" in questions can be a surprisingly tricky matter.

Ngaru tìyawr :)

[img]http://swokaikran.skxawng.lu/sigbar/nwotd.php?p=2b[/img]

ÌTXTSTXRR!!

Srake serar le'Ìnglìsìa lì'fyayä aylì'ut?  Nari si älofoniru rutxe!!

Offline omängum fra'uti

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3804
  • Karma: 127
  • Na'vi's first grammar nazi
    • Pronounced Na'vi words
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #111 on: June 14, 2011, 05:06:54 am »
I'm pretty sure I remember that we've been told -yu is freely productive (and -tu isn't), but it's not marked as such in the grammar.  However, for the life of me I can't find any quote that says either way w.r.t. -yu and -tu.

Ma wm.annis, with your encyclopedic knowledge of all things canon, am I indeed spotting an omission and you can recall where it was stated, or am I rather mis-stating a commonly held bit of misinformation?
Ftxey lu nga tokx ftxey lu nga tirea? Lu oe tìkeftxo.
Listen to my Na'vi Lessons podcast!

Offline Lance R. Casey

  • Ikran Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 948
  • se Sweden
  • Karma: 57
  • Man cenuva métim' andúnë?
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #112 on: June 14, 2011, 05:43:42 am »
The confirmation on -yu is here, but the only statement I can recall regarding -tu is inconclusive.

// Lance R. Casey

Offline wm.annis

  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3074
  • Karma: 143
  • Translate the meaning, not the words!
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #113 on: August 04, 2011, 08:08:10 pm »
New version out, 1.15.  Interestingly, next week Saturday marks the one year anniversary of the first release.

I've been hoarding very small changes and updates, but with the last two blog posts a new release is clearly in order.

* kawtseng, tsapo
* prenoun contraction
* genitive of nouns in -ia
* note -yu productivity
* kekem
* tsa’u- forms update
* mawkrra
* some topical and focused examples
* the big number agreement blog post rolled in
* example of ìlä
* first example of
'Awa lì'fya ke tam kawkrr.
A Na'vi Reference Grammar

Offline 'Oma Tirea

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3874
  • Karma: 50
  • Na'vi... sleru... rusti...
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #114 on: August 06, 2011, 12:36:29 am »
3.4: seems like the text glitched out on you.  The "no action" isn't directly underneath the "kekem."

Also there are a few pe+ prefixes on the blog that are worth mentioning: pem+ and pep+.  They can apply to more than just kem and tut/an/e/é.

[img]http://swokaikran.skxawng.lu/sigbar/nwotd.php?p=2b[/img]

ÌTXTSTXRR!!

Srake serar le'Ìnglìsìa lì'fyayä aylì'ut?  Nari si älofoniru rutxe!!

Offline wm.annis

  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3074
  • Karma: 143
  • Translate the meaning, not the words!
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #115 on: August 06, 2011, 07:41:36 am »
3.4: seems like the text glitched out on you.  The "no action" isn't directly underneath the "kekem."

Thanks.

Quote
Also there are a few pe+ prefixes on the blog that are worth mentioning: pem+ and pep+.  They can apply to more than just kem and tut/an/e/é.

No, they can't. "As for such questions as how pe- interacts with fne- ‘kind, type’ and how it works with the full variety of nouns, we’ll leave those for another time."  Until he addresses this, I'm not even hinting this is a general pattern. :)
'Awa lì'fya ke tam kawkrr.
A Na'vi Reference Grammar

Offline Ngima Nikre

  • Ketuwong
  • *
  • Posts: 26
  • Karma: 1
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #116 on: August 07, 2011, 09:19:12 pm »
I noticed another small mistake in 3.4.1.1, for the forms of pehem/kempe, where it says "singular" instead of trial and plural.

Offline wm.annis

  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3074
  • Karma: 143
  • Translate the meaning, not the words!
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #117 on: August 08, 2011, 03:37:15 pm »
I noticed another small mistake in 3.4.1.1, for the forms of pehem/kempe, where it says "singular" instead of trial and plural.

Ahh, cut-and-paste errors.  Irayo.
'Awa lì'fya ke tam kawkrr.
A Na'vi Reference Grammar

Offline Plumps

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 6065
  • Karma: 218
  • ’Ivong Na’vi
    • Aylì'uä Ramunong (Pìlok)
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #118 on: August 17, 2011, 12:16:16 pm »
Just noticed a small typo… Don’t know if you already fixed that.

In 6.16.3 it says yola krr, txana krr, ke transten => tsranten

Offline wm.annis

  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3074
  • Karma: 143
  • Translate the meaning, not the words!
Re: Na'vi Reference Grammar
« Reply #119 on: August 17, 2011, 07:23:29 pm »
Just noticed a small typo… Don’t know if you already fixed that.

Irayo!  Zeykolo.
'Awa lì'fya ke tam kawkrr.
A Na'vi Reference Grammar

 

Become LearnNavi's friend on Facebook Follow LearnNavi on Twitter! Watch LearnNavi's videos on YouTube

SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
Privacy Policy
| XHTML | RSS | WAP2 | Site Rules

LearnNavi is not affiliated with the official Avatar website,
James Cameron, or the Twentieth Century-Fox Film Corporation.
All trademarks and servicemarks are the properties of their respective owners.
Images in the LearnNavi.org Forums and Gallery may not be used without permission.

LearnNavi Affiliates:
ToS

LearnNavi is the community to learn Na'vi, the Avatar Language
"A place where real friendships are made." -Paul Frommer

AvatarMeet | Learn Na'vi Forum | Learn Na'vi Wiki | Na'viteri

LearnNavi