Author Topic: Worksheets  (Read 18345 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Kaltxì Palulukan!

  • Palulukan Makto
  • *****
  • Posts: 1391
  • Karma: 182
  • My job is to teach 100000 people Na'vi-Wanna help?
    • AdvancedTarotSecrets.com
Re: Worksheets
« Reply #120 on: January 28, 2010, 10:42:51 am »
Thanks for the suggestions ma Ftiafpi.  Version 1.1 is attached.  Ma Skxawng, if you would like to put a link to this document with the rest of your great worksheets, please feel free. 

Thank you for making these. I applaud you and your efforts!
World's first na'vi podcast is here: http://media.podcastingmanager.com/9/0/7/3/4/253192-243709/Media/ATA-1.mp3

New Na'vi FUN activity book is here: Please click here to download your own (free) copy! I help you omum Na'vi! :-)

LOVE YOUR VEGGIES! Don't EAT them!     ----     Before Apollo there was Gaia.

[img]http://i22.photobucket.com/albums/b31

Offline Meuia te Stxeli Tstew'itan

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1157
  • Karma: 38
  • No, it is NOT photoshoped!
Re: Worksheets
« Reply #121 on: January 31, 2010, 09:29:54 pm »
I was wondering if all the links on the first post where still valid. There seems to have a lot of inconsistencies in them, specially the one about plurality. For instance, half of the answers does match...
Fìtsenge kifkey nìswey livu txo ayoe nìNa'vi perlltxeie. Ngal 'awstengyem olo'it fpi tskxekeng.

Offline Skxawng

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1394
  • Karma: 103
  • prrkxentrrkrr!
Re: Worksheets
« Reply #122 on: January 31, 2010, 10:03:48 pm »
I was wondering if all the links on the first post where still valid. There seems to have a lot of inconsistencies in them, specially the one about plurality. For instance, half of the answers does match...

They are updated now, forgive this


"prrkxentrrkrr is a skill best saved for only the most cunning linguist"

Offline Meuia te Stxeli Tstew'itan

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1157
  • Karma: 38
  • No, it is NOT photoshoped!
Re: Worksheets
« Reply #123 on: January 31, 2010, 10:08:02 pm »
They are updated now, forgive this

Woot! Practice time :D

Edit: Mmmm I think you should take a bit of your time to revise them. I'm pretty sure that there's something wrong with 1.1 #6 and 7 ;) I didn't really took the time to go through the whole set it's just that those are very apparent.
« Last Edit: January 31, 2010, 10:13:28 pm by Kawazoe »
Fìtsenge kifkey nìswey livu txo ayoe nìNa'vi perlltxeie. Ngal 'awstengyem olo'it fpi tskxekeng.

Offline Skxawng

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1394
  • Karma: 103
  • prrkxentrrkrr!
Re: Worksheets
« Reply #124 on: January 31, 2010, 10:18:43 pm »
They are updated now, forgive this

Woot! Practice time :D

Edit: Mmmm I think you should take a bit of your time to revise them. I'm pretty sure that there's something wrong with 1.1 #6 and 7 ;) I didn't really took the time to go through the whole set it's just that those are very apparent.

yeah I have no idea what happened there, fixed


"prrkxentrrkrr is a skill best saved for only the most cunning linguist"

Offline Skxawng

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1394
  • Karma: 103
  • prrkxentrrkrr!
Re: Worksheets
« Reply #125 on: February 01, 2010, 09:45:07 am »
Right so I figured, as I'm only about halfway done with 1.6, that it might be productive to post some of the sentences I'm planning on using here for corrective reasons.  I am sure that at least a few of these have errors. Your input is greatly appreciated here!

The singer died moronically when he ate the poisonous yerik.

Rolyu tamerkup nìskxawng  krrpe poanl yerikit aletxum yerom

He will happily pull the stop from within his nose when the alien leaves. (like a nose-plug)
Poanl tìftangit  za'ivärìp nìlrr foanyä ftu ontumì krrpe faketuan hivum


A evil abandoner strongly thanked the kill for its body, and slept all night.

'awhumyul akawng nìtxur iramayo sami tìtspangti poyä tokx, ulte hamahaw mì fratxon.


he asked to be forgiven from the builder he pleasure killed that day.

Poanur pamawm letxoa livu ftu txulayuti poanil leprrte'a tspamang tsatrr.
(as we don't have a 'to be' verb, the beginning of this one is confusing to me, and seems wrong)

my sister weakly pulled the blue spear from her body

oeyä tsmukel nìmeyp za'amärip eana tukruti ftu poeyä tokx.


Two fast warriors will hopefully run to the big tree in time.

wina mesamsiyul nìsìlpey tayul ne tsawla ultralit krrmì. 

(nìsìlpey? or just nìlpey?)


"prrkxentrrkrr is a skill best saved for only the most cunning linguist"

Offline NeotrekkerZ

  • Taronyu
  • ****
  • Posts: 688
  • Karma: 40
  • Nume ralit lì'fyayä ulte nga tayìran Eywahu.
Re: Worksheets
« Reply #126 on: February 01, 2010, 10:54:19 am »
Quote
The singer died moronically when he ate the poisonous yerik.

Rolyu tamerkup nìskxawng  krrpe poanl yerikit aletxum yerom

When should be krr a as it is a conjunction.
No a- on letxum unless you put yerikit after it.
Yerom should be yolom, I think you're saying "he is eating" there.
Poanl needs an ì.

Quote
He will happily pull the stop from within his nose when the alien leaves.  (like a nose-plug)
Poanl tìftangit  za'ivärìp nìlrr foanyä ftu ontumì krrpe faketuan hivum

Same remark about when.
I would probably use ketuwong for alien, but your choice.
Poanl

Quote
A evil abandoner strongly thanked the kill for its body, and slept all night.
'awhumyul akawng nìtxur iramayo sami tìtspangti poyä tokx, ulte hamahaw mì fratxon.

I think "thanked" should be irayo soli.  I think you only infix the si in x si constructions.

Quote
he asked to be forgiven from the builder he pleasure killed that day.
Poanur pamawm letxoa livu ftu txulayuti poanil leprrte'a tspamang tsatrr.
(as we don't have a 'to be' verb, the beginning of this one is confusing to me, and seems wrong)

Could you try "He asked that the builder who he killed with pleasure grant him forgiveness"
Poanìl polawm a tìtxula, a poan tspolang prrte'hu, teswotìng poru "forgiveness"(can't remember the word right now)

I'll check the others later.

« Last Edit: February 01, 2010, 10:56:05 am by neotrekkerz »
Rìk oe lu hufwemì, nìn fya’ot a oe tswayon!

Offline Skxawng

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1394
  • Karma: 103
  • prrkxentrrkrr!
Re: Worksheets
« Reply #127 on: February 01, 2010, 11:22:24 am »
\
When should be krr a as it is a conjunction.
No a- on letxum unless you put yerikit after it.
Yerom should be yolom, I think you're saying "he is eating" there.
Poanl needs an ì.
well aletxum would work, it would just be superfluous.  Though to make things simple I'll lose the a- :)
Actually i meant ate (past) so i'll replace that with yamom.
Right I keep forgetting the ì ... ack

\
I think "thanked" should be irayo soli.  I think you only infix the si in x si constructions.
was wondering about that, and I think you're right.  I'm somewhat confused with si as a verb normally and si as a verb-deriving postposition, though I suppose that adding an erg-accu would then indicate that its being used as a verb alone.

\
Could you try "He asked that the builder who he killed with pleasure grant him forgiveness"
Poanìl polawm a tìtxula, a poan tspolang prrte'hu, teswotìng poru txoa
I kind of like the notion of 'Pleasure kill" but the re-ordering works well, in general. ( ahaha i could also use "tìprrte'fa tspamang")

I'm wondering if you must reorder the sentence to make it work, or if the way I said it originally is somehow possible with na'vi.  Sigh... this would be a hell of a lot simpler if we had a 'to have' verb ... ;)

Also, thanks a bunch for lookin' these over!


"prrkxentrrkrr is a skill best saved for only the most cunning linguist"

Offline NeotrekkerZ

  • Taronyu
  • ****
  • Posts: 688
  • Karma: 40
  • Nume ralit lì'fyayä ulte nga tayìran Eywahu.
Re: Worksheets
« Reply #128 on: February 01, 2010, 01:33:15 pm »
Quote
Quote from: neotrekkerz on Today at 08:54:19 AM
\
I think "thanked" should be irayo soli.  I think you only infix the si in x si constructions.
was wondering about that, and I think you're right.  I'm somewhat confused with si as a verb normally and si as a verb-deriving postposition, though I suppose that adding an erg-accu would then indicate that its being used as a verb alone.

I  share your confusion a little here too.  The only example I have to go off of is the Frommer letter, where he uses the laudative in the manner I suggested.

Quote
Quote from: neotrekkerz on Today at 08:54:19 AM
\
Could you try "He asked that the builder who he killed with pleasure grant him forgiveness"
Poanìl polawm a tìtxula, a poan tspolang prrte'hu, teswotìng poru txoa
I kind of like the notion of 'Pleasure kill" but the re-ordering works well, in general. ( ahaha i could also use "tìprrte'fa tspamang")

I'm wondering if you must reorder the sentence to make it work, or if the way I said it originally is somehow possible with na'vi.  Sigh... this would be a hell of a lot simpler if we had a 'to have' verb ...

We do have a "to have" construction of sorts.  How would you say it in English with "have?"
Now that I'm looking at it again it sounds more like you're saying pleasure-killed, in which case you have the option of using the laudative instead.

Now on to the others...

The "sister" sentence looks good to me. (At least until we understand from better)

Quote
Two fast warriors will hopefully run to the big tree in time.
wina mesamsiyul nìsìlpey tayul ne tsawla ultralit krrmì.
(nìsìlpey? or just nìlpey?)

Going off the good/well formulation I would go with nìlpey.  Also, and I'm splitting hairs here, when you say big tree, do you mean tall or massive?  If the second I would probably use apxa.






Rìk oe lu hufwemì, nìn fya’ot a oe tswayon!

Offline EanTsawke

  • Ketuwong
  • *
  • Posts: 1
  • Karma: 1
  • the Blue sun
Re: Worksheets
« Reply #129 on: February 09, 2010, 11:04:30 am »
This worksheets really helped me alot ;D


IRAYO

Offline Thorinbur

  • Ikran Makto
  • *****
  • Posts: 871
  • Karma: 26
Re: Worksheets
« Reply #130 on: February 10, 2010, 12:33:30 pm »
Is this correct? Sorry i don't know if someone poineted that out already but in the first pdf (Na'vi affixes 1.1, Plurality and pronouns example for ay+  there is ay+taron and it's translated as hunters. Shouldn't it be ay+taronyu? And even more ay+saronyu (because of Leniaton)

More:
1.)______-ri lu ke_____-taronyu
Well where is four? shouldn't it be
______-ri tsìng lu ke ______-taronyu?

Ok never mind number in there is used only to disting prular, dual and trial forms
« Last Edit: February 10, 2010, 01:04:03 pm by Thorinbur »
oel kame futa oel kekame ke'u

Offline Col Quaritch

  • Moderator Emeritus
  • Ikran Makto
  • *****
  • Posts: 841
  • Karma: 54
  • Navi! The other white meat.
Re: Worksheets
« Reply #131 on: February 10, 2010, 01:17:33 pm »
all i get is opps page not found stupid aliens  :(


Offline Skxawng

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1394
  • Karma: 103
  • prrkxentrrkrr!
Re: Worksheets
« Reply #132 on: February 14, 2010, 12:29:36 am »
Right so I got bored over the huge snowstorm and decided to work on another sheet, this one on Subjunctive, Reflexive, and Participle verb infixes:

Clicky clicky!

As you can see, I decided to wait until the sentences were correct before turning them into problems. This way should cut down on transcription and correction errors. 

I did have one question that I think is important - when to use just plain future tense, and when to use subjunctive future? Does it all come down to the sentence being hypothetical?  is ...

I will fly with you = Oel tswayon hu ngati
I might fly with you = Oel tswiyevyon hu ngati

a correct approximation? Or does that negate when subjunctive is used for orders?

Critique away!


"prrkxentrrkrr is a skill best saved for only the most cunning linguist"

Offline ikngopyu

  • Ketuwong
  • *
  • Posts: 17
  • Karma: 1
    • yamafaktory
Re: Worksheets
« Reply #133 on: February 16, 2010, 12:21:21 am »
Sorry for the question but, is -ti very useful there ?

Oel ngahu tswayon

Offline Ftiafpi

  • Olo'eyktan
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 4759
  • Karma: 123
  • Plltxe 'eylan ulte fpxäkìm.
Re: Worksheets
« Reply #134 on: February 16, 2010, 10:32:12 am »
I will fly with you = Oel tswayon hu ngati
I might fly with you = Oel tswiyevyon hu ngati

That's how I would translate those two sentences. You might also write the second one as similar to "I hope to fly with you" but I like yours better.

Offline Plumps

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 6198
  • Karma: 223
  • ’Ivong Na’vi
    • Aylì'uä Ramunong (Pìlok)
Re: Worksheets
« Reply #135 on: February 16, 2010, 11:49:28 am »
I agree with ikngopyu. The accusative is not allowed here since there is an adposition:

It's:
Oe tswayon hu nga (ngahu)

If it were transitive then it would mean "I will fly you" (what you would say to an ikran, perhaps) => Oel tsayon ngati

Offline Ftiafpi

  • Olo'eyktan
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 4759
  • Karma: 123
  • Plltxe 'eylan ulte fpxäkìm.
Re: Worksheets
« Reply #136 on: February 16, 2010, 12:27:36 pm »
hmmm, is fly transitive always though? I'm not sure but, if it is, then you would at least need "oel"

Offline Ftiafpi

  • Olo'eyktan
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 4759
  • Karma: 123
  • Plltxe 'eylan ulte fpxäkìm.
Re: Worksheets
« Reply #137 on: February 16, 2010, 12:38:06 pm »
Anyway, some thoughts I had about the guide (which is very good btw, this will help A LOT)

-When you talk about the tenses combined with <iv> the examples are great but you should probably mention that there are more than just those (we just don't know them).

-For "poanìt r<iyev>ey fpìl oel" wouldn't this translate as "I think he will live soon"? That's probably not what you want to say. Also, you need an 'a' to separate the clauses. I think this should be something like: "fpìl oel a poan r<iv>ey"

-Didn't really have time to go through them all but I'm pretty sure the other ones will need some 'a' to separate clauses.

-
Quote
Important note:  Both <äp> and <us> are put in position 1.
In talking about these infixes I'd drop the bit about them being the only ones we know about since, hopefully, we will get more and then you would have to edit this.

-Didn't have time to look at the practice stuff yet. Looks like a great start though and the bit about the participle was very useful.

Offline Plumps

  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 6198
  • Karma: 223
  • ’Ivong Na’vi
    • Aylì'uä Ramunong (Pìlok)
Re: Worksheets
« Reply #138 on: February 16, 2010, 02:03:27 pm »
hmmm, is fly transitive always though? I'm not sure but, if it is, then you would at least need "oel"

That's where I'm lost as well ;) It could also be both. There are ditransitive verbs in English, why not in Na'vi?

Offline Ftiafpi

  • Olo'eyktan
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 4759
  • Karma: 123
  • Plltxe 'eylan ulte fpxäkìm.
Re: Worksheets
« Reply #139 on: February 16, 2010, 02:07:12 pm »
hmmm, is fly transitive always though? I'm not sure but, if it is, then you would at least need "oel"

That's where I'm lost as well ;) It could also be both. There are ditransitive verbs in English, why not in Na'vi?

Yeah, Na'vi definitely has ditransitive verbs (taron for example) but I don't know if fly is one of them.

 

Become LearnNavi's friend on Facebook Follow LearnNavi on Twitter! Watch LearnNavi's videos on YouTube

SMF 2.0.17 | SMF © 2017, Simple Machines | XHTML | RSS | WAP2 | Site Rules

LearnNavi is not affiliated with the official Avatar website,
James Cameron, LightStorm Entertainment or The Walt Disney Company.
All trademarks and servicemarks are the properties of their respective owners.
Images in the LearnNavi.org Forums and Gallery may not be used without permission.

LearnNavi Affiliates:
ToS

LearnNavi is the community to learn Na'vi, the Avatar Language
"A place where real friendships are made." -Paul Frommer

AvatarMeet | Learn Na'vi Forum | Learn Na'vi Wiki | Na'viteri

LearnNavi