Kérdések

Started by Aymokri Waytelemä, February 22, 2010, 09:59:43 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fmetoktu pxevopey

"One life ends, another begins"
"Pandora megannyi veszélyt rejt, s ezek közül a legalattomosabb az, hogy túlságosan megszeretteti magát."

 

TökY

Érdekes bár semmi értelme :D mivel ezek szerint ilyen NINCS :D

Fmetoktu pxevopey

Olyan, mint az arab írás... De hát ha nincs, hát nincs!  :D
"One life ends, another begins"
"Pandora megannyi veszélyt rejt, s ezek közül a legalattomosabb az, hogy túlságosan megszeretteti magát."

 

TökY

A plltxe -t ha befejezettbe rakjuk az ol al mért lesz poltxe?

P.A.'li makto

Túl so l betű halmozódna fel egymás mellett, ezért kihagyunk belőle.
:)

facebook: soaia leNa`vi

Shauni

Nekem az a kérdésem lenne, hogy a "w"-vel mi a helyzet? Hogy kell ejteni? Mert nem nagyon értem...  :(

P.A.'li makto

Quote from: Shauni on May 24, 2011, 07:43:32 AM
Nekem az a kérdésem lenne, hogy a "w"-vel mi a helyzet? Hogy kell ejteni? Mert nem nagyon értem...  :(
Kaltxì!
Beszélsz angolul?
Ha igen, akkor kb. az angol "w" hangnak felel meg. Ha nem, így próbáld: kezd úgy, mintha "u" hangot akarnál ejteni, majd térj át a következő hangra. (Semmi képpen ne ejtsd "v"-nek!)
Ha viszont nem egyedül látod, hanem "ew" vagy "aw" összetételben, akkor az kettőshangzó. Azt pedig az első hanggal kezded, és átsiklasz a másodikra. (Valahogy így: éu illetve áu.) Vagy valami ilyesmi...
:)
Ha komolyan gondolod, hogy tanulni akarsz, akkor javaslom, kezdd itt. Itt megtalálod a kiejtésre vonatkozó információkat, és minden mást, amire szükséged lehet az elinduláshoz.
:)
Pam

facebook: soaia leNa`vi

Hawnuyu atxen

Kiejtés

Az "aw" és "ew" kettőshangzókat (Tìngay-tól lopott példa) nagyjából úgy kell ejteni, mint a "ráugrik" és "leugrik" szavakban.

Ha magában áll (nem a fenti két eset), akkor (szintén Tìngay-tól lopva) nagyjából "öe"-nek kell ejteni... a nagyjából arra vonatkozik, hogy ezt leszámítva ez még mindig inkább "v", dehááát :P


A magyarázkodást megelőzendő, inkább ajánlanék:

Rengeteg szó kiejtve

http://masempul.org/ Itt pedig Karyu Frommer első, a LN-forum irányába tett megnyilvánulását tudod meghallgatni, ha ráklikkelsz az "Oe new 'upxaret ta Karyu Pawl tivìng mikyun nìna'vi!" gombra. Meglehetősen az elején van néhány szép "w" is :D

(amúgy a nyelvész énem beleszól: a gombon helyesen " 'upxarer / 'upxareru " kellene legyen... a "tìng mikyun" amikor legutóbb néztem még intranzitív volt. :D)
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

P.A.'li makto

Quoteez még mindig inkább "v",
Semmiképp!
A "v" hang ejtésekor a felső fogsor és az alsó ajak összeér, és mássalhangzó keletkezik. A "w" azonban nem az. Nem képezünk akadályt a hang útjában az előbb említett módon.

facebook: soaia leNa`vi

Shauni

Köszönöm a válaszokat  :)


P.A.'li makto: Onnan kezdem/folytatom a tanulást csak kissé lassan haladok az évvégi zh-k miatt... És komolyan veszem a nyelvet, nagyon szeretném megtanulni  :D

Hawnuyu atxen

Quote from: P.A.'li makto on May 24, 2011, 08:43:30 AM
Quoteez még mindig inkább "v",
Semmiképp!
A "v" hang ejtésekor a felső fogsor és az alsó ajak összeér, és mássalhangzó keletkezik. A "w" azonban nem az. Nem képezünk akadályt a hang útjában az előbb említett módon.

Nem azt mondtam, hogy "pontosan és csakis", hanem azt, hogy nem "öe", csak de, de úgy, hogy azon belül is "v" hangzású...
Úgy, mint az angolban, ahol szintén nagyon hasonlít a kettő, de ott is érezhető a "v"...

Hátömszóvalizé :P :D
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

P.A.'li makto

#191
Quote from: Shauni on May 24, 2011, 08:45:33 AM
Köszönöm a válaszokat  :)


P.A.'li makto: Onnan kezdem/folytatom a tanulást csak kissé lassan haladok az évvégi zh-k miatt... És komolyan veszem a nyelvet, nagyon szeretném megtanulni  :D
Végre! Valaki megint használja azt a topicot!
Sraneeeee!
:D

QuoteÚgy, mint az angolban, ahol szintén nagyon hasonlít a kettő, de ott is érezhető a "v"...
Hát pont ez az, hogy nem hasonlít! A "v" magánhangzó, A "w" semi-vowel (fél-mássalhangzó?). És még valami: csak a két betű hasonlít egymásra, de a nevük már mutatja (az angolban!) a különbséget, hogy mennyire nincs köze a "v"-nek a "w"-hez, mert csak mi hívjuk "dupla-vé"-nek, az angolban "dupla-u" !

facebook: soaia leNa`vi

Shauni

Quote from: P.A.'li makto on May 24, 2011, 08:48:12 AM
Végre! Valaki megint használja azt a topicot!
Sraneeeee!
:D

Bezony :'D Még suli előtt is felpillantottam, hogy átismételjem a szavakat  :D

Hawnuyu atxen

Quote from: P.A.'li makto on May 24, 2011, 08:48:12 AM
QuoteÚgy, mint az angolban, ahol szintén nagyon hasonlít a kettő, de ott is érezhető a "v"...
Hát pont ez az, hogy nem hasonlít! A "v" magánhangzó, A "w" semi-vowel (fél-mássalhangzó?). És még valami: csak a két betű hasonlít egymásra, de a nevük már mutatja (az angolban!) a különbséget, hogy mennyire nincs köze a "v"-nek a "w"-hez, mert csak mi hívjuk "dupla-vé"-nek, az angolban "dupla-u" !

Azért mondom, hogy hasonlítanak...
Namdegy, erre már csak egy dolgot tudok írni: "Latsi!" vs. "Let's see!" :D :P


Quote from: Shauni on May 24, 2011, 08:53:30 AM
Bezony :'D Még suli előtt is felpillantottam, hogy átismételjem a szavakat  :D

A nyáron nagyon szigorú tanulósságot kell majd bevezetni... ilyen szorgalom kéne, mint ami neked van, ma tsmuke.
Már tényleg kezd szomorítani, hogy csak a mi táblánkon nincs olyan topic, ahol igazán folyna na'viul a beszélgetés... még a Spam-táblán is van ilyen!!! :'(
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

Krapremp-ti

Egy kérdésem lenne. Mit tartalmaz Paul Frommer professzor na'vi nyelven íródott infója a cikk tetején?  ???
http://naviteri.org/2013/08/fmawn-a-fkol-kilmulat-this-just-in/

Avatar folytatásokkal kapcsolatos.  ::) :P

Krapremp-ti

Pedig nagyon kíváncsi voltam rá, mit ír  >:(

Lemweypey Numeyu

Kaltxì!
Az lenne a kérdésem, hogy a szótárban az "angolban állapotjelző tárgyatlan, tárgyatlan módbeli,stb." igéket ugyanúgy ragozhatom, használhatom, mint a sima tárgyas vagy tárgyatlanokat?