NUME KO 'AWSITENG! (Tanuljunk együtt)

Started by Kifkeyä Nari, August 05, 2010, 02:03:52 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

P.A.'li makto

#540
Quote from: Lemweypey Numeyu on November 03, 2013, 01:07:39 PM
Neytiril nìyäk payit.: Neytiri vizet fog inni.

Oel tìyìng stxeli 'eylanur. Ajándékot adtam a barátomnak.

Neytirìl nìyäk payit. (Csak az ékezet más egy kicsit.)
Oel tìmìng stxelit 'eylanur. = Ajándékot adtam a barátomnak. (Múlt idejű infix az igében, és tárgyrag a főnév végén.)

Ha minden igaz... :)

facebook: soaia leNa`vi

Lemweypey Numeyu

#541
Hopp, azt az utolsó példát egy kicsit elnéztem...
De miért Neytirìl?  ??? Magánhangzóra végződik a neve, nem?

P.A.'li makto

Jaj, tényleg! Igazad van!  :-X Ngaytxoa!
Javítom....  :)

facebook: soaia leNa`vi

Lemweypey Numeyu

Kaltxì!
Házi feladat a láthatáron  :)

Srung si 'ewana 'iter ahì'i ma 'eylan! : Segíts a fiatal, kicsi lánynak, barátom!
Txura taronyu tolaron yerikit. : Az erős vadász yeriket vadászik.
Olo'eyktan akanu 'eyk poeyä olo'. : Az okos klánvezető vezeti a klánját.
Oel yolìm mrra tawtutet asnumìna. : Megkötöztem öt buta égembert.

Remélem jól írtam mindent.
Kìyevame!

P.A.'li makto

QuoteTxura taronyu tolaron yerikit. : Az erős vadász yeriket vadászik.
Txura taronyul teraron yerikit.
A taron tárgyas ige, tehát az alanyt is jelölni kell. Ha pedig jelen időt szeretnél kifejezni, akkor az infix lehet -er, vagy esetleg... semmi. :)

QuoteOlo'eyktan akanu 'eyk poeyä olo'. : Az okos klánvezető vezeti a klánját.
Olo'eyktanìl akanu eyk poeyä olo't.
Szintén tárgyas igével van dolgunk: eyk. Így, mert az előtte levő írásjel nem tartozik hozzá, az az olo' szó része. Jelölt alany és jelölt tárgy való hozzá. :)

...Nem tudom, említettem-e már, hogy amiket itt előadok, nem szentírás. Egyrészt, mert én is csak az elején járok a tanulásnak, másrészt, mert sajnos (eléggé el nem ítélhető módon) nem követem naprakészen a változtatásokat. Ezért gyakran futok bele a saját tévedéseimbe, amik abból (is) adódnak, hogy idő közben megváltozott valami szabály...
Azt szeretném ezzel mondani, hogy tévedhetek. Ilyenkor jó néven veszem a helyreigazítást. Bárkitől. Ezt valaha általában Hawn tesótól kaptam, de ő sajnos más elfoglaltságai miatt mostanában nem ér rá... Ez roppant fájdalmas nekünk, mert tanulásban ő járt az élen. Gyakran alakultak ki kisebb viták egy-egy szó vagy mondat miatt, mely viták igen tanulságosak voltak, és mindannyiunk épülését szolgálták. A házi feladatok ellenőrzését és javítását sem egyedül végeztem, hanem az ő segítségével. Így kisebbnek éreztem a felelősséget...  ;)
Szívesen csinálom most is, de aggaszt, hogy esetleg hülyeséget írok valamire, ezért nyomatékosan kérek mindenkit, de elsősorban téged, ma Lemweypey Numeyu, hogy bátran szállj vitába velem, ha úgy gondolod, hogy nincs igazam, mint azt már korábban is megtetted, és joggal!  :)
Még annyit, hogy csak így tovább! A leckéiddel engem is "rákényszerítesz" a tanulásra, és ez jó! Ira..yooó!  :D

facebook: soaia leNa`vi

Hawnuyu atxen

Azért lurkingelek még errefele, csak... valljuk be, szótár (és teljes pre-/in-/suffix gyűjtemény) nélkül már a kame-t is gyogyósnak fordítanám :P
Vagy legalábbis van rá esély, a legutóbb, amikor láttam a filmet egész jól értettem a na'vis részeket ;D

Egyes szavak nem ismerésétől eltekintve viszont még egész jó vagyok (értsd: felismertem a jeleket, ragokat), más hibát én se láttam, legalábbis.


[Ma Lem, még korábban kérdezted, hogy miért nem tudsz Pamnak pm-et küldeni. Ha esetleg nem oldódott volna még meg: ez ismert probléma, ha valakinek van aposztróf a nevében, annak körülményes a pm-küldés... a címzett-sor melletti "find members" gombbal viszont működik :) ]
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

Tìtstewan

Kaltxì ma smuk!

Quote from: Hawnuyu atxen on December 28, 2013, 10:43:18 AM
[Ma Lem, még korábban kérdezted, hogy miért nem tudsz Pamnak pm-et küldeni. Ha esetleg nem oldódott volna még meg: ez ismert probléma, ha valakinek van aposztróf a nevében, annak körülményes a pm-küldés... a címzett-sor melletti "find members" gombbal viszont működik :) ]
Fì'uri, fìtsenge aynga tsun tsive'a fya'ol a aynga tsun fpive' 'upxaret. :)

Sìlpey oe tsnì tuteo tsivun ralpiveng tsat.

-| Na'vi Vocab + Audio | Na'viteri as one HTML file | FAQ | Useful Links for Beginners |-
-| Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Lemweypey Numeyu

Hm, azt hiszem ezt a tárgyas-tárgyatlan dolgot még párszor átnézem, szinte mindig ennél bukok bele a háziknál ;D

Ma Pam, szerintem nem nagyon lesz rá példa, hogy nekem kell majd kijavítanom téged. De azért figyelek, ha gondolod  :)

Mengaru irayo seiyi oe nìtxan mengeyä srung si, ma Hawn sì ma Tìtstewan!  :)

Tìtstewan

Níprrte'! :D

Quote from: Lemweypey Numeyu on December 29, 2013, 09:35:07 AM
Mengaru irayo seiyi oe nìtxan mengeyä srung si, ma Hawn sì ma Tìtstewan!  :)
Txantsan! Oel fpìl futa oel wìntxu ngar tìtsunsluti alahe:
Srungìri mengeyä oe irayo seiyi mengaru nìtxan, ma Hawn sì Tìtstewan!

Nìkeftxo, oe pamrel ke si lì'fyamì ayngeyä. :(

-| Na'vi Vocab + Audio | Na'viteri as one HTML file | FAQ | Useful Links for Beginners |-
-| Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Hawnuyu atxen

#549
Ma Tìtstewan, tsa'u lahea tìtsunslu ke nìngay lu taluna tsafya'o lu fya'ot fpol sweylu sivar, kefyak? Fkol kin "-ìri"-t mì faylì'u.

Ulte fpìl oel futa lì'u a lu munea ma ke lu kxeyey taweyk Tsyeyk sì Tsu'tey plltxe san Ma smukan, ma smuke! sìk mì Uniltìrantokx.


Nga pamrel ke si lì'fyamì ayoeyä tìngäzìk ke lu, ayoe nitram lu krra sute a ke lu tuteo ftumfa ayoe plltxe hu ayoe :)


(Sìlpey oe tsnì ke lu pxaya keyey mì aylì'u a oe pamrel soli. Oel ke almomum futa oe mi tsun pamrel sivi nìNa'vi ;D )
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

Tìtstewan

Quote from: Hawnuyu atxen on December 29, 2013, 10:58:20 AM
Ma Tìtstewan, tsa'u lahea tìtsunslu ke nìngay lu taluna tsafya'o lu fya'ot fpol sweylu sivar, kefyak?
Tse, txo oel tslolam ngeyä aylì'ut nìyawr tsakrr oe perlltxe san srane.  :)

Quote from: Hawnuyu atxen on December 29, 2013, 10:58:20 AM
Fkol kin "-ìri"-t mì faylì'u.
Aylì'umì oeyä, oe pamrel soli fìlì'utsyìpur alu -ìri ro lì'u alu srung ulte fìlì'utysìp alu -ìri zene tivok tsengero fraylì'uä. :)

Quote from: Hawnuyu atxen on December 29, 2013, 10:58:20 AM
Ulte fpìl oel futa lì'u a lu munea ma ke lu kxeyey taweyk Tsyeyk sì Tsu'tey plltxe san Ma smukan, ma smuke! sìk mì Uniltìrantokx.
Oe pamrel ke soli furia melì'u alu ma lu keyawr. ;) Fìlì'utsyìp alu lu lun taluna oel tsole'a fyalì'ut na wotx a'aw:
Quotema (Hawn sì Tìtstewan!)
Kezemplltxe fì'u:
Quotema Hawnma Tìtstewan!
lu eyawr slä fìlì'utsyìp alu ma ke lu lekin melo. ;)

Quote from: Hawnuyu atxen on December 29, 2013, 10:58:20 AM
Nga pamrel ke si lì'fyamì ayoeyä tìngäzìk ke lu, ayoe nitram lu krra sute a ke lu tuteo ftumfa ayoe plltxe hu ayoe :)
Fì'u :)

Quote from: Hawnuyu atxen on December 29, 2013, 10:58:20 AM
(Sìlpey oe tsnì ke livu pxaya kxeyey mì aylì'u a oe pamrel soli. Oel ke almomum futa oe mi tsun pamrel sivi nìNa'vi ;D )
Fì'u lu sìltsan! Rä'ä tswa' ngeyä tsu'o! :) :)

-| Na'vi Vocab + Audio | Na'viteri as one HTML file | FAQ | Useful Links for Beginners |-
-| Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Hawnuyu atxen

#551
Nem tudom, hogy ezt most el kéne-e mozgatnom... elvégre valamilyen szinten tanulás céljával dumálunk itt :P ;D


Quote from: Tìtstewan on December 29, 2013, 01:07:14 PM
Quote from: Hawnuyu atxen on December 29, 2013, 10:58:20 AM
Ma Tìtstewan, tsa'u lahea tìtsunslu ke nìngay lu taluna tsafya'o lu fya'ot fpol sweylu sivar, kefyak?

Fpo... Fko... pesuru eltur tìtxen si tsatìketeng?

(Is the "ke in front of a verb" a rule? If it is, sorry, i'm not up to date on that one ;))

Quote from: Tìtstewan on December 29, 2013, 01:07:14 PM
Quote from: Hawnuyu atxen on December 29, 2013, 10:58:20 AM
Fkol kin "-ìri"-t mì faylì'u.
Aylì'umì oeyä, oe pamrel soli fìlì'utsyìpur alu -ìri ro lì'u alu srung ulte fìlì'utysìp alu -ìri zene tivok tsengero fraylì'uä. :)

Rutxe plltxe oeru futa oengìl fpìl 'ut ateng ;D Poleng oel futa oeyä na'vi ke lu sìltsan nìtxan faysrr.


Fpìl oel mi futa fkol sar lì'ut alu ma melo lu sìltsan nì'ul to 'awlo... Kezemplltxe, afyol tsun sivar tsat fya'omì fkol new.


Quote from: Tìtstewan on December 29, 2013, 01:07:14 PM
Fì'u lu sìltsan! Rä'ä tswa' ngeyä tsu'o! :) :)

Oel fmi :D

(Pamrel soli oe lì'u a lu keyey, talun fpamìl oel futa limvu nì'ul keyey to nì'aw 'aw.)
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

Tìtstewan

Quote from: Hawnuyu atxen on December 30, 2013, 12:30:52 PM
Fpo... Fko... pesuru eltur tìtxen si tsatìketeng?
Nga new piveng san fko sìk, kefyak? ??? Nìkeftxo, oel ke tsole'a fìlì'u alu fpo kawtseng.

(Is the "ke in front of a verb" a rule? If it is, sorry, i'm not up to date on that one ;))
Srane, fì'u lu koren:
Quote from: http://wiki.learnnavi.org/Word_Order_RestrictionsKe must always go directly before the verb, kea must go before its noun.
;)

Quote from: Hawnuyu atxen on December 30, 2013, 12:30:52 PM
Rutxe plltxe oeru futa oengìal fpìl 'ut ateng ;D Poleng oel futa oeyä na'vi ke lu sìltsan nìtxan faysrr.
Ngari txe'lan mawey livu! Oel fpìl futa ngeyä lì'fya leNa'vu lu sìltsan nìtxan. :)

Quote from: Hawnuyu atxen on December 30, 2013, 12:30:52 PM
Fpìl oel mi futa fkol sar lì'ut alu ma melo lu sìltsan nì'ul to 'awlo... Kezemplltxe, afyol tsun sivar tsat fya'omì fkol new.
Oe mllte. Mefya'o tsunslu. :)

Quote from: Hawnuyu atxen on December 30, 2013, 12:30:52 PM
Oel fmi :D
:D

Quote from: Hawnuyu atxen on December 30, 2013, 12:30:52 PM
(Pamrel soli oe lì'ur a lu keyey, talun fpamìl oel futa limvu nì'ul keyey to nì'aw 'aw.)
It's too difficult to explain that in Na'vi :), but here goes:
You wrote this
Quotepxaya kxeyey
so, you have used pxay and this word is an adjectives of quantity (Horen leNa'vi 6.2.1.2. ). That means, that it is like a number eg. munea palulukan, you don't write it as *munea ayfalulukan (Horen leNa'vi 6.2.1.4.).

-| Na'vi Vocab + Audio | Na'viteri as one HTML file | FAQ | Useful Links for Beginners |-
-| Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Hawnuyu atxen

Quote from: Tìtstewan on December 30, 2013, 04:39:37 PM
Quote from: Hawnuyu atxen on December 30, 2013, 12:30:52 PM
Fpo... Fko... pesuru eltur tìtxen si tsatìketeng?
Nga new piveng san fko sìk, kefyak? ??? Nìkeftxo, oel ke tsole'a fìlì'u alu fpo kawtseng.

Herangham :)
Kehe, oe nivew pamrel soli tìketengur mì melì'utsyìp alu p fu k... kawtur eltur tìtxen si tsatìketeng ;D

Quote from: Tìtstewan on December 30, 2013, 04:39:37 PM
(Is the "ke in front of a verb" a rule? If it is, sorry, i'm not up to date on that one ;))
Srane, fì'u lu koren:
Quote from: http://wiki.learnnavi.org/Word_Order_RestrictionsKe must always go directly before the verb, kea must go before its noun.
;)

Pamltxe Norm san Fko zene nivume nìtxan sìk, irayo :)

Quote from: Tìtstewan on December 30, 2013, 04:39:37 PM

Quote from: Hawnuyu atxen on December 30, 2013, 12:30:52 PM
oengìal
Ngari txe'lan mawey livu! Oel fpìl futa ngeyä lì'fya leNa'vui lu sìltsan nìtxan. :)
Tam... oel tswalma' tsa'ut nìwotx. Sìlpey oe tsnì oel amomum tsat 'awlie ;D
Irayo, slä oel mi kin sivar lì'upukit stum nìwotx lì'ur a oe new pamrel sivi :D

Quote from: Tìtstewan on December 30, 2013, 04:39:37 PM
afyol

Kezemplltxe ngal ke omum tsalì'ut... taluna ke tsun pamrel sivi oe :P ;D Nimvew pamrel sivi lì'ur alu ayfol.


Hm... gotta say that the one about the plural prefix not being necessary after an adj. of quantity is new... or new again, at least ;)
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

Tìtstewan

Quote from: Hawnuyu atxen on December 31, 2013, 10:46:07 AM
Herangham :)
Kehe, oe nivew pamrel soilvi tìketengur mì melì'utsyìp alu p fu k... kawtur eltur tìtxen si tsatìketeng ;D
HRH! :)

Quote from: Hawnuyu atxen on December 31, 2013, 10:46:07 AM
Pamltxe Norm san Fko zene nivume nìtxan sìk, irayo :)
Fì'u! :D

QuoteleNa'vui
'ä'! Oel tse'a kemit a soli oe fìtseng!

Quote from: Hawnuyu atxen on December 31, 2013, 10:46:07 AM
Tam... oel tswalma' tsa'ut nìwotx. Sìlpey oe tsnì oel amomum tsat 'awlie ;D
Irayo, slä oel mi kin sivar lì'upukit stum nìwotx lì'ur a oe new pamrel sivi :D
:D

Quote from: Hawnuyu atxen on December 31, 2013, 10:46:07 AM
Kezemplltxe ngal ke omum tsalì'ut... taluna ke tsun pamrel sivi oe :P ;D Nimvew pamrel sivi lì'ur alu ayfol.
Tslolam :)

Quote from: Hawnuyu atxen on December 31, 2013, 10:46:07 AM
Hm... gotta say that the one about the plural prefix not being necessary after an adj. of quantity is new... or new again, at least ;)
I've searched a bit and look what I've found on Na'viteri:
Quote from: Note that pxay 'many' is exceptional in that it can be used with either singular or plural nouns: pxaya tute and pxaya sute are both allowable.
The form with the singular is appropriate for all contexts, while the one with the plural is mainly used colloquially.
:D ;)
Yeah, Na'vi is full of exeptions xD
And this:
Quote from: Hawnuyu atxen on December 31, 2013, 10:46:07 AM
Pamltxe Norm san Fko zene nivume nìtxan sìk, irayo :)

Tìpängkxo atxantsan fìtseng! +1 :D :D :D

-| Na'vi Vocab + Audio | Na'viteri as one HTML file | FAQ | Useful Links for Beginners |-
-| Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Lemweypey Numeyu

Kaltxì!
Hoztam egy kis házit!  :)

Oeyä 'eylanìl yerom hametsìt.
A barátom kenyeret eszik.

Oel zìyeyko mune kelfpomtokxa ikranit.
Meg fogok gyógyítani két beteg ikránt.

Poel tìmaron pxeya yerikit a'ewan/aewan. (Ilyenkor eltűnik ez az aposztróffal jelzett hang?)
Ő vadászott három fiatal yeriket.

Oel mun'i koaka utralit.
Kivágok egy öreg fát.

Kìyevame!  :)



P.A.'li makto

Quote from: Lemweypey Numeyu on May 10, 2014, 01:12:01 PM
Oel zìyeyko mune kelfpomtokxa ikranit.
Meg fogok gyógyítani két beteg ikránt.

Poel tìmaron pxeya yerikit a'ewan/aewan. (Ilyenkor eltűnik ez az aposztróffal jelzett hang?)
Ő vadászott három fiatal yeriket.
Én így írnám:Oel zìyeyko kelfpomtokxa ikranit amune. Vagy:Oel zìyeyko munea ikranit akelfpomtokx.
(Hogy a mune is megkapja az "-a-" betűjét.)

És nem, szerintem az aposztróf nem tűnik el az -a- miatt, mert az nem okoz gyengülést.

facebook: soaia leNa`vi

Lemweypey Numeyu