Author Topic: Prefix, infix & suffix  (Read 4959 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ateyo te Kellett

  • 'Eveng
  • ***
  • Posts: 204
  • Karma: 4
Prefix, infix & suffix
« on: January 17, 2010, 05:05:29 am »
Suffix (ändelser som fästs på ord):
-l: Subjektet får ett -l. Subjektet är den som utför handlingen. I meningen "Jag ser dig." är jag subjekt och får då ett -l. Detta blir "Oel ngati kame."

-ìl: Är samma sak som -l fast det fästs på subjekt som slutar på konsonant. Ex. "Vålnaden ser dig." blir "Ikranìl ngati kame."

-ti: Ackusativobjektet får -ti på slutet. Alltså den som handlingen görs mot. I "jag ser dig." är dig ackusativobjekt, för att handlingen görs mot dig. Meningen blir då "Oel ngati kame."

-it: Är samma som -ti fast fästs på ackusativobjekt som slutar på konsonant.

-t: Är samma som -ti, kan användas i lite mer vardagligt tal. "Oel kame ngat."

-yä: Skapar genitiv, dvs. ägandeform. Till exempel, "Mitt öga." blir "Oe nari."

-ä: Är samma som -yä fast fästs på ägare som slutar på konsonant. "Vålnadens öga." blir "Ikranä nari."

-ru: Visar att något ges till personen med -ru, alltså mottagaren. I meningen "Jag ger dig ett öga." får dig -ru för att det är dig som mottager. "Oe tìng ngaru nari."

-ri: Fästs på substantivet som är själva ämnet i meningen. Används i långa meningar med mycket fakta, Tex. "Jake rider sin ikran till sin väns hemträd." "Jakeri makto poeyä ikran ne poeyä 'eylanä kelutral."

-ìri: Är samma som -ri, fast fästs på ämnen som slutar på konsonant.

-an: Ändrar vissa substantiv till maskulina. Tex. "Manlig person" blir person(Tute) med -an = "Tutan".

-e: Ändrar vissa substantiv till feminina. Tex. "Kvinnlig maka" blir make(muntxatu) med -e = "Muntxate".

-a: Är en adjektivs-markör. -A fästs på adjektivet, och pekar på substantivet det beskriver. Tex. "Svart vålnad." är antingen "Ikran alayon." eller "Layona ikran.".

-tu: Skapar ett substantiv ifrån ett verb. Om man tillexempel lägger på -tu, "jaga" blir substantivet "byte." Taron -> Tarontu

-yu: Skapar ett yrke av ett verb, "jaga" med -yu blir "jägare". Taron -> Taronyu



Prefix(ändelser som fästs i början av ord):
ay-: Skapar plural. Till exempel aynari är ögon.

me-: Skapar dubbel. Alltså att det är ett par av ett substantiv. Menari är ögon(två).

pxe-: Visar att det är tre av något. Pxenari - tre ögon.

a-: Är en adjektivs-markör. -A fästs på adjektivet, och pekar på substantivet det beskriver. Tex. "Svart vålnad." är antingen "Ikran alayon." eller "Layona ikran.".

pe-: Visar att det är en fråga om något. "Vilken sak" blir "Peu".

le-: Ändrar substantiv till ett adjektiv. Fara blir farlig, hrrap blir lehrrap.

tì-: visar att ett verb används som substantiv. tì- med jaga (taron) blir var redo för att jaga(tì-taron). ord som leva blir livet.

nì-: Ändrar ett adjektiv till ett adverb(alltså något som beskriver hut man gör ett verb). Enkel blir enkelt, ftue blir ftue.[/spoiler]



Infix(små ord som stoppas in i verb, endast i verb. Dessa är de som inte har med tempus, dvs. tidsförändring att göra. Tempus-infix kan du hitta här)

<iv>: Visar att man vill något, hoppas något, önskar att något i framtiden ska hända eller göras. Iv måste användas i verbet efter verben: fmi, kin, new, tsun, zene, zenke och orden: fte, fteke, tsnì

<äp>: Är ett reflektivt infix. Det gör så att verbet riktas mot subjektet. Till exempel: Oe täparon- blir "Jag jagar mig själv."

<ats>: Visar att man inte är säker på om verbet genomfördes eller gjordes. Tex "Oel tspatsang poanit." betyder "Jag dödade honom(tror jag)."

<awn>: Förändrar verbet till ett adjektiv. Tex "Oe tawnarona túte lu" betyder "Jag är en jagad person" (för att jaga fick infixet.)
 
<ei>: Visar att verbet görs med en positiv känsla hos subjektet. "Jag ser dig(och jag är glad över det)" är "Oel ngati kameie."

<äng>: Mosatsen till ei. Visar att verbet görs med en negativ känsla hos subjektet. "Jag ser dig(och jag är inte glad över det)" är "Oel ngati kamänge."

<eyk>: Ett infix som orsakar verbet. I meningen "Oel steyki ngati." får sti(att vara arg) infixet. Meningen blir då "Jag gör dig arg, jag irriterar dig"

<us>: Förändrar verbet till ett adjektiv. Tex. jaga blir jagande. taron -> tirvaron

<uy>: Ger verbet en ärofull eller ceremoniel mening. "Na’viyä, luyu hapxì.", "Du är en del av Folket."

/tack till Le'eylan för uppdatering på de nya reglerna
« Last Edit: July 20, 2010, 11:58:12 am by Ateyo te Kellett »

Offline Tanax

  • Tawtute
  • *
  • Posts: 79
  • Karma: 3
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #1 on: January 17, 2010, 05:30:19 am »
Wow, måste säga att du var snabb med att lägga till det här!
Ser mycket bra ut :D

Några grejer.
-ru: Man skulle kunna lägga till för att förtydliga att ord med -ru är mottagaren i meningen. I ditt exempel med Jake är att han mottar bågen från Neytiri.
a-: Det där är fel. Om man vill sätta a:et som ett prefix så måste man ha adjektivet efter substantivet. Dvs Tukru a-pxi. Eller Pxi-a tukru där man har -a som suffix istället. A:et måste alltså peka mot det substantiv som den beskriver. Annars blir det helt fel, om man t.ex. säger(i fri ord ordning) "Hunter sharp spear throws". Taronyu-l a-pxi tukru <throws?>. Då beskriver a-pxi hunter istället eftersom a:et pekar åt det hållet vilket gör att meningen betyder A sharp hunter throws spear :P
mun-: I beskrivningen hänvisar du att det inte är som -me, men det finns inget suffix -me. Det var säkert en typo och du menade säkert me-(prefix).
le-: Är du säker på det där? Farligt är inget substantiv nämligen, det är ett adjektiv. Fara är däremot ett substantiv och i så fall har du bara blandat ihop den svenska översättningen. Dvs, i så fall borde det vara "Fara blir Farligt". Om dom svenska orden är rätt så gör -le i så fall adjektiv till substantiv(dvs tvärtom det som står nu).
-ìm-: På svenska blir det detsamma som -de. Spela-de nyss, jaga-de nyss, titta-de nyss. Givetvis finns det undantag som skriva som blir skrev nyss.
-er-: På svenska blir det detsamma som -r/-er. Spela-r, jaga-r, titta-r, skriv-er, etc. Skriver är ju dock ett undantag också på ett sätt eftersom det tar bort a:et i ursprungliga verbet skriva(det blir ju inte skriva-er).

:)

Irayo ma tsmukan ulte Eywa ngahu!

Offline Ateyo te Kellett

  • 'Eveng
  • ***
  • Posts: 204
  • Karma: 4
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #2 on: January 17, 2010, 02:20:24 pm »
Wow, måste säga att du var snabb med att lägga till det här!
Ser mycket bra ut :D

Några grejer.
-ru: Man skulle kunna lägga till för att förtydliga att ord med -ru är mottagaren i meningen. I ditt exempel med Jake är att han mottar bågen från Neytiri.
a-: Det där är fel. Om man vill sätta a:et som ett prefix så måste man ha adjektivet efter substantivet. Dvs Tukru a-pxi. Eller Pxi-a tukru där man har -a som suffix istället. A:et måste alltså peka mot det substantiv som den beskriver. Annars blir det helt fel, om man t.ex. säger(i fri ord ordning) "Hunter sharp spear throws". Taronyu-l a-pxi tukru <throws?>. Då beskriver a-pxi hunter istället eftersom a:et pekar åt det hållet vilket gör att meningen betyder A sharp hunter throws spear :P
mun-: I beskrivningen hänvisar du att det inte är som -me, men det finns inget suffix -me. Det var säkert en typo och du menade säkert me-(prefix).
le-: Är du säker på det där? Farligt är inget substantiv nämligen, det är ett adjektiv. Fara är däremot ett substantiv och i så fall har du bara blandat ihop den svenska översättningen. Dvs, i så fall borde det vara "Fara blir Farligt". Om dom svenska orden är rätt så gör -le i så fall adjektiv till substantiv(dvs tvärtom det som står nu).
-ìm-: På svenska blir det detsamma som -de. Spela-de nyss, jaga-de nyss, titta-de nyss. Givetvis finns det undantag som skriva som blir skrev nyss.
-er-: På svenska blir det detsamma som -r/-er. Spela-r, jaga-r, titta-r, skriv-er, etc. Skriver är ju dock ett undantag också på ett sätt eftersom det tar bort a:et i ursprungliga verbet skriva(det blir ju inte skriva-er).

:)

Irayo ma tsmukan ulte Eywa ngahu!

tack för det  :) har ändrat!!

Offline TompaSkxawng

  • Ketuwong
  • *
  • Posts: 17
  • Karma: 1
  • Days of learning: Since 2010-01-15
    • Hackerman WebOS
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #3 on: January 19, 2010, 04:07:08 pm »
Det var mycket bra information där!, fortsätt så  ;D

For those that have Windows Vista or later, i got great news -> Windows sidebar gadget with Eng - Na'vi word outputter.
More info:

Offline Le'eylan

  • Eyktan
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1473
  • Karma: 94
    • Blog/Pìlok
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #4 on: July 19, 2010, 07:02:42 am »
Här hoppas jag att jag fick med allt...  :D

Suffix (ändelser som fästs på ord):



Prefix(ändelser som fästs i början av ord):



Infix(små ord som stoppas in i verb, endast i verb. Dessa är de som inte har med tempus, dvs. tidsförändring att göra. Tempus-infix kan du hitta här)
« Last Edit: June 07, 2013, 08:32:21 am by Le'eylan »
Krro krro pamrel seri fìtsengmì, alu oey pìlok leNa'vi
Sometimes writing here, on my Na'vi blog
=^● ⋏ ●^=

Offline Ateyo te Kellett

  • 'Eveng
  • ***
  • Posts: 204
  • Karma: 4
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #5 on: July 20, 2010, 11:58:49 am »
åhh jag avgudar dej le'eylan!! du är grym. tack!! :D

Offline Mesireatu

  • 'Eveng
  • ***
  • Posts: 227
  • Karma: 4
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #6 on: June 07, 2013, 08:17:49 am »
Kaltxì ma Ateyo te Kellett!
Oel kameie ngati! Förlåt mig, men under infixen, står det <us> att jaga blir jagande, borde det då inte stå tusaron?  ??? Nu står det tirvaron.. Eywa ngahu Il Sogno Viandante
Varför minns jag alla dåliga vitsar, men glömmer alla infix i Na'vi?? ???
Why do I remember all bad jokes, but forget all the infixes in Na'vi?? :-[

Jag älskar dig, Lizzie N!!
Nga yawne lu oer, Lizzie N!!

Offline Le'eylan

  • Eyktan
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1473
  • Karma: 94
    • Blog/Pìlok
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #7 on: June 07, 2013, 08:28:35 am »
Du har helt rätt! Fixar det nu  :)
Krro krro pamrel seri fìtsengmì, alu oey pìlok leNa'vi
Sometimes writing here, on my Na'vi blog
=^● ⋏ ●^=

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9891
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #8 on: June 07, 2013, 09:53:32 am »

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://tirearadio.com/podcast
Learn Na'vi Discord Chat: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Le'eylan

  • Eyktan
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1473
  • Karma: 94
    • Blog/Pìlok
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #9 on: June 07, 2013, 10:31:44 am »
Srane. Tsakem sayi oe!
 :)
Krro krro pamrel seri fìtsengmì, alu oey pìlok leNa'vi
Sometimes writing here, on my Na'vi blog
=^● ⋏ ●^=

 

Become LearnNavi's friend on Facebook Follow LearnNavi on Twitter! Watch LearnNavi's videos on YouTube

SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
Privacy Policy
| XHTML | RSS | WAP2 | Site Rules

LearnNavi is not affiliated with the official Avatar website,
James Cameron, LightStorm Entertainment or The Walt Disney Company.
All trademarks and servicemarks are the properties of their respective owners.
Images in the LearnNavi.org Forums and Gallery may not be used without permission.

LearnNavi Affiliates:
ToS

LearnNavi is the community to learn Na'vi, the Avatar Language
"A place where real friendships are made." -Paul Frommer

AvatarMeet | Learn Na'vi Forum | Learn Na'vi Wiki | Na'viteri

LearnNavi