Author Topic: Prefix, infix & suffix  (Read 3480 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ateyo te Kellett

  • 'Eveng
  • ***
  • Posts: 204
  • Karma: 4
Prefix, infix & suffix
« on: January 17, 2010, 05:05:29 am »
Suffix (ändelser som fästs på ord):
-l: Subjektet får ett -l. Subjektet är den som utför handlingen. I meningen "Jag ser dig." är jag subjekt och får då ett -l. Detta blir "Oel ngati kame."

-ìl: Är samma sak som -l fast det fästs på subjekt som slutar på konsonant. Ex. "Vålnaden ser dig." blir "Ikranìl ngati kame."

-ti: Ackusativobjektet får -ti på slutet. Alltså den som handlingen görs mot. I "jag ser dig." är dig ackusativobjekt, för att handlingen görs mot dig. Meningen blir då "Oel ngati kame."

-it: Är samma som -ti fast fästs på ackusativobjekt som slutar på konsonant.

-t: Är samma som -ti, kan användas i lite mer vardagligt tal. "Oel kame ngat."

-yä: Skapar genitiv, dvs. ägandeform. Till exempel, "Mitt öga." blir "Oe nari."

-ä: Är samma som -yä fast fästs på ägare som slutar på konsonant. "Vålnadens öga." blir "Ikranä nari."

-ru: Visar att något ges till personen med -ru, alltså mottagaren. I meningen "Jag ger dig ett öga." får dig -ru för att det är dig som mottager. "Oe tìng ngaru nari."

-ri: Fästs på substantivet som är själva ämnet i meningen. Används i långa meningar med mycket fakta, Tex. "Jake rider sin ikran till sin väns hemträd." "Jakeri makto poeyä ikran ne poeyä 'eylanä kelutral."

-ìri: Är samma som -ri, fast fästs på ämnen som slutar på konsonant.

-an: Ändrar vissa substantiv till maskulina. Tex. "Manlig person" blir person(Tute) med -an = "Tutan".

-e: Ändrar vissa substantiv till feminina. Tex. "Kvinnlig maka" blir make(muntxatu) med -e = "Muntxate".

-a: Är en adjektivs-markör. -A fästs på adjektivet, och pekar på substantivet det beskriver. Tex. "Svart vålnad." är antingen "Ikran alayon." eller "Layona ikran.".

-tu: Skapar ett substantiv ifrån ett verb. Om man tillexempel lägger på -tu, "jaga" blir substantivet "byte." Taron -> Tarontu

-yu: Skapar ett yrke av ett verb, "jaga" med -yu blir "jägare". Taron -> Taronyu



Prefix(ändelser som fästs i början av ord):
ay-: Skapar plural. Till exempel aynari är ögon.

me-: Skapar dubbel. Alltså att det är ett par av ett substantiv. Menari är ögon(två).

pxe-: Visar att det är tre av något. Pxenari - tre ögon.

a-: Är en adjektivs-markör. -A fästs på adjektivet, och pekar på substantivet det beskriver. Tex. "Svart vålnad." är antingen "Ikran alayon." eller "Layona ikran.".

pe-: Visar att det är en fråga om något. "Vilken sak" blir "Peu".

le-: Ändrar substantiv till ett adjektiv. Fara blir farlig, hrrap blir lehrrap.

tì-: visar att ett verb används som substantiv. tì- med jaga (taron) blir var redo för att jaga(tì-taron). ord som leva blir livet.

nì-: Ändrar ett adjektiv till ett adverb(alltså något som beskriver hut man gör ett verb). Enkel blir enkelt, ftue blir ftue.[/spoiler]



Infix(små ord som stoppas in i verb, endast i verb. Dessa är de som inte har med tempus, dvs. tidsförändring att göra. Tempus-infix kan du hitta här)

<iv>: Visar att man vill något, hoppas något, önskar att något i framtiden ska hända eller göras. Iv måste användas i verbet efter verben: fmi, kin, new, tsun, zene, zenke och orden: fte, fteke, tsnì

<äp>: Är ett reflektivt infix. Det gör så att verbet riktas mot subjektet. Till exempel: Oe täparon- blir "Jag jagar mig själv."

<ats>: Visar att man inte är säker på om verbet genomfördes eller gjordes. Tex "Oel tspatsang poanit." betyder "Jag dödade honom(tror jag)."

<awn>: Förändrar verbet till ett adjektiv. Tex "Oe tawnarona túte lu" betyder "Jag är en jagad person" (för att jaga fick infixet.)
 
<ei>: Visar att verbet görs med en positiv känsla hos subjektet. "Jag ser dig(och jag är glad över det)" är "Oel ngati kameie."

<äng>: Mosatsen till ei. Visar att verbet görs med en negativ känsla hos subjektet. "Jag ser dig(och jag är inte glad över det)" är "Oel ngati kamänge."

<eyk>: Ett infix som orsakar verbet. I meningen "Oel steyki ngati." får sti(att vara arg) infixet. Meningen blir då "Jag gör dig arg, jag irriterar dig"

<us>: Förändrar verbet till ett adjektiv. Tex. jaga blir jagande. taron -> tirvaron

<uy>: Ger verbet en ärofull eller ceremoniel mening. "Na’viyä, luyu hapxì.", "Du är en del av Folket."

/tack till Le'eylan för uppdatering på de nya reglerna
« Last Edit: July 20, 2010, 11:58:12 am by Ateyo te Kellett »

Offline Tanax

  • Tawtute
  • *
  • Posts: 79
  • Karma: 3
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #1 on: January 17, 2010, 05:30:19 am »
Wow, måste säga att du var snabb med att lägga till det här!
Ser mycket bra ut :D

Några grejer.
-ru: Man skulle kunna lägga till för att förtydliga att ord med -ru är mottagaren i meningen. I ditt exempel med Jake är att han mottar bågen från Neytiri.
a-: Det där är fel. Om man vill sätta a:et som ett prefix så måste man ha adjektivet efter substantivet. Dvs Tukru a-pxi. Eller Pxi-a tukru där man har -a som suffix istället. A:et måste alltså peka mot det substantiv som den beskriver. Annars blir det helt fel, om man t.ex. säger(i fri ord ordning) "Hunter sharp spear throws". Taronyu-l a-pxi tukru <throws?>. Då beskriver a-pxi hunter istället eftersom a:et pekar åt det hållet vilket gör att meningen betyder A sharp hunter throws spear :P
mun-: I beskrivningen hänvisar du att det inte är som -me, men det finns inget suffix -me. Det var säkert en typo och du menade säkert me-(prefix).
le-: Är du säker på det där? Farligt är inget substantiv nämligen, det är ett adjektiv. Fara är däremot ett substantiv och i så fall har du bara blandat ihop den svenska översättningen. Dvs, i så fall borde det vara "Fara blir Farligt". Om dom svenska orden är rätt så gör -le i så fall adjektiv till substantiv(dvs tvärtom det som står nu).
-ìm-: På svenska blir det detsamma som -de. Spela-de nyss, jaga-de nyss, titta-de nyss. Givetvis finns det undantag som skriva som blir skrev nyss.
-er-: På svenska blir det detsamma som -r/-er. Spela-r, jaga-r, titta-r, skriv-er, etc. Skriver är ju dock ett undantag också på ett sätt eftersom det tar bort a:et i ursprungliga verbet skriva(det blir ju inte skriva-er).

:)

Irayo ma tsmukan ulte Eywa ngahu!

Offline Ateyo te Kellett

  • 'Eveng
  • ***
  • Posts: 204
  • Karma: 4
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #2 on: January 17, 2010, 02:20:24 pm »
Wow, måste säga att du var snabb med att lägga till det här!
Ser mycket bra ut :D

Några grejer.
-ru: Man skulle kunna lägga till för att förtydliga att ord med -ru är mottagaren i meningen. I ditt exempel med Jake är att han mottar bågen från Neytiri.
a-: Det där är fel. Om man vill sätta a:et som ett prefix så måste man ha adjektivet efter substantivet. Dvs Tukru a-pxi. Eller Pxi-a tukru där man har -a som suffix istället. A:et måste alltså peka mot det substantiv som den beskriver. Annars blir det helt fel, om man t.ex. säger(i fri ord ordning) "Hunter sharp spear throws". Taronyu-l a-pxi tukru <throws?>. Då beskriver a-pxi hunter istället eftersom a:et pekar åt det hållet vilket gör att meningen betyder A sharp hunter throws spear :P
mun-: I beskrivningen hänvisar du att det inte är som -me, men det finns inget suffix -me. Det var säkert en typo och du menade säkert me-(prefix).
le-: Är du säker på det där? Farligt är inget substantiv nämligen, det är ett adjektiv. Fara är däremot ett substantiv och i så fall har du bara blandat ihop den svenska översättningen. Dvs, i så fall borde det vara "Fara blir Farligt". Om dom svenska orden är rätt så gör -le i så fall adjektiv till substantiv(dvs tvärtom det som står nu).
-ìm-: På svenska blir det detsamma som -de. Spela-de nyss, jaga-de nyss, titta-de nyss. Givetvis finns det undantag som skriva som blir skrev nyss.
-er-: På svenska blir det detsamma som -r/-er. Spela-r, jaga-r, titta-r, skriv-er, etc. Skriver är ju dock ett undantag också på ett sätt eftersom det tar bort a:et i ursprungliga verbet skriva(det blir ju inte skriva-er).

:)

Irayo ma tsmukan ulte Eywa ngahu!

tack för det  :) har ändrat!!

Offline TompaSkxawng

  • Ketuwong
  • *
  • Posts: 17
  • Karma: 1
  • Days of learning: Since 2010-01-15
    • Hackerman WebOS
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #3 on: January 19, 2010, 04:07:08 pm »
Det var mycket bra information där!, fortsätt så  ;D

For those that have Windows Vista or later, i got great news -> Windows sidebar gadget with Eng - Na'vi word outputter.
More info:

Offline Le'eylan

  • Eyktan
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1473
  • Karma: 94
    • Blog/Pìlok
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #4 on: July 19, 2010, 07:02:42 am »
Här hoppas jag att jag fick med allt...  :D

Suffix (ändelser som fästs på ord):



Prefix(ändelser som fästs i början av ord):



Infix(små ord som stoppas in i verb, endast i verb. Dessa är de som inte har med tempus, dvs. tidsförändring att göra. Tempus-infix kan du hitta här)
« Last Edit: June 07, 2013, 08:32:21 am by Le'eylan »
Krro krro pamrel seri fìtsengmì, alu oey pìlok leNa'vi
Sometimes writing here, on my Na'vi blog
=^● ⋏ ●^=

Offline Ateyo te Kellett

  • 'Eveng
  • ***
  • Posts: 204
  • Karma: 4
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #5 on: July 20, 2010, 11:58:49 am »
åhh jag avgudar dej le'eylan!! du är grym. tack!! :D

Offline Mesireatu

  • 'Eveng
  • ***
  • Posts: 227
  • Karma: 4
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #6 on: June 07, 2013, 08:17:49 am »
Kaltxì ma Ateyo te Kellett!
Oel kameie ngati! Förlåt mig, men under infixen, står det <us> att jaga blir jagande, borde det då inte stå tusaron?  ??? Nu står det tirvaron.. Eywa ngahu Il Sogno Viandante
Varför minns jag alla dåliga vitsar, men glömmer alla infix i Na'vi?? ???
Why do I remember all bad jokes, but forget all the infixes in Na'vi?? :-[

Jag älskar dig, Lizzie N!!
Nga yawne lu oer, Lizzie N!!

Offline Le'eylan

  • Eyktan
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1473
  • Karma: 94
    • Blog/Pìlok
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #7 on: June 07, 2013, 08:28:35 am »
Du har helt rätt! Fixar det nu  :)
Krro krro pamrel seri fìtsengmì, alu oey pìlok leNa'vi
Sometimes writing here, on my Na'vi blog
=^● ⋏ ●^=

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9660
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 239
  • Can't help helpin'
    • Tirea Aean
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #8 on: June 07, 2013, 09:53:32 am »

Offline Le'eylan

  • Eyktan
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 1473
  • Karma: 94
    • Blog/Pìlok
Re: Prefix, infix & suffix
« Reply #9 on: June 07, 2013, 10:31:44 am »
Srane. Tsakem sayi oe!
 :)
Krro krro pamrel seri fìtsengmì, alu oey pìlok leNa'vi
Sometimes writing here, on my Na'vi blog
=^● ⋏ ●^=

 

Become LearnNavi's friend on Facebook Follow LearnNavi on Twitter! Watch LearnNavi's videos on YouTube

SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines | XHTML | RSS | WAP2 | Site Rules

LearnNavi is not affiliated with the official Avatar website,
James Cameron, or the Twentieth Century-Fox Film Corporation.
All trademarks and servicemarks are the properties of their respective owners.
Images in the LearnNavi.org Forums and Gallery may not be used without permission.

LearnNavi Affiliates:
ToS

LearnNavi is the community to learn Na'vi, the Avatar Language
"A place where real friendships are made." -Paul Frommer

AvatarMeet | Learn Na'vi Forum | Learn Na'vi Wiki | Na'viteri

LearnNavi