Dokumenty o na'vijštině v češtině

Started by Tawtakuk, February 01, 2010, 11:22:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Blue Elf

Quote from: Tanri on January 26, 2011, 04:06:42 PM
ale technicky stačí naklepat do databáze náš překlad - Taronyův slovník je jeho velkou a zdrcující, ale přeci jen podmnožinou :D. Tehdy se uvažovalo přeloženým originálem zcela nahradit náš webový dokument, což se mi moc nelíbilo, ale pokud budou souhlasit původní autoři našeho slovníku, půjdu do toho a budu udržovat zároveň i text v databázi oficiálního českého překladu. Úsilí a čas bude totiž stát hlavně prvotní zápis, další aktualizace už by měly být snadné a rychlé.

Teď mě napadlo - pokud by byl náš překlad v databázi, mělo by jít i generovat česká data pro jMemorize, ne? Technicky je to jen jiný formát výstupu. To by byl další dobrý důvod pro nacpání do databáze...
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


hemmond

Quote from: Blue Elf on January 29, 2011, 04:22:06 PM
Quote from: Tanri on January 26, 2011, 04:06:42 PM
ale technicky stačí naklepat do databáze náš překlad - Taronyův slovník je jeho velkou a zdrcující, ale přeci jen podmnožinou :D. Tehdy se uvažovalo přeloženým originálem zcela nahradit náš webový dokument, což se mi moc nelíbilo, ale pokud budou souhlasit původní autoři našeho slovníku, půjdu do toho a budu udržovat zároveň i text v databázi oficiálního českého překladu. Úsilí a čas bude totiž stát hlavně prvotní zápis, další aktualizace už by měly být snadné a rychlé.

Teď mě napadlo - pokud by byl náš překlad v databázi, mělo by jít i generovat česká data pro jMemorize, ne? Technicky je to jen jiný formát výstupu. To by byl další dobrý důvod pro nacpání do databáze...

Jeden z důvodů, proč jsem přesedlal na tento systém místo výroby kartiček od nuly. :)
old gallery link?id=1849[/img]
old gallery link?id=1890[/img]

http://twitter.com/hemmondssandbox

If it's change in you, then the world is changing too.
--22nd World Scout Jamboree anthem.

Tanri

Technická poznámka

Na konci gramatiky (shrnutí jazyka) jsem založil kapitolu "Seznam změn".

Jejím účelem je poskytnout chronologický přehled změn, jednak pro pouhou informaci, zejména ale pro případnou diskusi o změnách, ať už zde nebo ve vhodnějších vláknech.
Umožní nám to rychle reagovat na nové informace - souběžným zápisem do dokumentu, potvrzováním z více zdrojů a diskusí o nich. Změnou samozřejmě myslím vymazání/opravu/doplnění nějaké informace, nikoliv pouhé opravy překlepů.

Prosím tedy všechny jazykozpytce ;D, aby do seznamu zapisovali svoje vlastní změny a kontrolovali příspěvky ostatních.
Jakmile bude příslušná změna potvrzena, všeobecně odsouhlasena a uplyne dostatečně dlouhá doba pro jakékoliv výhrady, autor ji jednoduše z tabulky smaže a tím se daná změna stane součástí dokumentu. Bude-li změna zamítnuta, provede totéž a odstraní i změnu samotnou.
Tätxawyu akì'ong.

Tanri

Technická poznámka 2

Nahradil jsem ve slovníku i gramatice znak pro ráz ' (apostrof) znakem ' (horní uvozovka jednoduchá, Alt+0146). Důvodem je sjednocení s anglickými originály, protože podle znaků, které máme na české klávesnici, se v originální anglické literatuře nedá vyhledávat.

Prosím všechny přispěvatele do dokumentů, aby v dalších textech již psali výhradně ráz jako '. Znamená to sice komplikaci v podobě přemapování klávesnice nebo psaní Alt-kódem, ale dlouhodobě nám to přinese užitek. Toto se samozřejmě netýká psaní do fóra, kde je v současnosti používána všehochuť znaků připomínajících apostrof.

Fìtxeleri oe ayngaru irayo si nìtxan.
Tätxawyu akì'ong.

Blue Elf

Založil jsem google dokument se seznamem témat, která je potřeba prodiskutovat, vyjasnit a následně zapsat do dokumentu o gramatice.
Najdete jej na tomto URL. Kdo by měl zájem do něj přispívat, nechť mě kontaktuje.
Editoři se tímto žádají, aby zpracovaná témata ze seznamu odstranili nebo škrtli, ať je jasný aktuální stav.
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Tanri

A já jen Elfa doplním, že smyslem tohoto googledoku není komplikovat úpravy gramatiky či slovníku, ale mít online společný a sdílený "todo list", jinak řečeno frontu či seznam věcí, které jsou potřeba udělat/prodiskutovat/ověřit atd. - abychom se trošku zkoordinovali a nepouštěli se nezávisle na sobě do jedné a té samé věci.
Tätxawyu akì'ong.

Tanri

#46
Technické upozornění

Nedávno se mi v průběhu editace dokumentů (během ukládání) zobrazilo oznámení, že změny není možné uložit, protože někdo jiný edituje tytéž části dokumentu.
To ale nebylo možné, protože Google upozorňuje přímo v záhlaví dokumentu, pokud je tento zároveň zobrazován nebo čten někým jiným.

Výsledkem bylo, že Google nahradil obsah celého dokumentu obsahem stránky, která na nemožnost uložení upozornila - jinými slovy ho zcela zničil.

Pokud se něco takového stane i vám, nepodléhejte panice a nesnažte se soubor opravovat nebo pomocí Ctrl+C a Ctrl+V vkládat něco ze svých záložních souborů.
Použijte funkci "historie verzí" a vraťte tu revizi, která bezprostředně předcházela oné fatální chybě.


PS: aktualizoval jsem slovník podle 11.855, včetně verze pro tisk. Drželi jsme se zdatně - většinou jen upřesňování zdroje či významu, žádné velké doplňování.
Tätxawyu akì'ong.

Blue Elf

Quote from: Tanri on May 02, 2011, 04:43:35 AM
Nedávno se mi v průběhu editace dokumentů (během ukládání) zobrazilo oznámení, že změny není možné uložit, protože někdo jiný edituje tytéž části dokumentu.
To ale nebylo možné, protože Google upozorňuje přímo v záhlaví dokumentu, pokud je tento zároveň zobrazován nebo čten někým jiným.

Výsledkem bylo, že Google nahradil obsah celého dokumentu obsahem stránky, která na nemožnost uložení upozornila - jinými slovy ho zcela zničil.

Pokud se něco takového stane i vám, nepodléhejte panice a nesnažte se soubor opravovat nebo pomocí Ctrl+C a Ctrl+V vkládat něco ze svých záložních souborů.
Použijte funkci "historie verzí" a vraťte tu revizi, která bezprostředně předcházela oné fatální chybě.
Díky za upozornění, tohle je určitě dobré vědět. Ale doufám že mě tahle chyba nepostihne :)
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Tanri

A je za námi další aktualizace slovníku, na verzi 12.313 (včetně úpravy pro tisk). Nejsou žádné dramatické změny, protože jsme ho udržovali průběžně - většinou jen opravy přízvuků a upřesňování významů.
Tätxawyu akì'ong.

hemmond

Paráda... I když... To asi znamená, že si budu muset tisknout novou verzi, pomalu... Co? :D
old gallery link?id=1849[/img]
old gallery link?id=1890[/img]

http://twitter.com/hemmondssandbox

If it's change in you, then the world is changing too.
--22nd World Scout Jamboree anthem.

Blue Elf

#50
Quote from: Tanri on October 06, 2011, 02:07:54 PM
A je za námi další aktualizace slovníku, na verzi 12.313 (včetně úpravy pro tisk). Nejsou žádné dramatické změny, protože jsme ho udržovali průběžně - většinou jen opravy přízvuků a upřesňování významů.
Ma Tanri, ngaru irayo seiyi :) Žes do mě nekopl, přidal bych se, ať na to nejsi sám. Chtěl jsem to zahájit sám, ale poslední dny je mi nějak mizerně, takže jsem spíš offline.
Co jsem se zběžně díval na úpravy:
- ìpxa je v anglickém slovníku v hlavní části, u nás ve floře (?)
- posun přízvuku u omum bych na základě anglického slovníku (stress moves to first syllable with infixation) očekával olomum, ne olomum
- v okolí slov začínajících na pxe vypadá náš slovník trochu jinak - máme víc slov...
Pokusím se být večer na skxaypxe
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Tanri

Srane, 'a'awa trro asyen oeng ftäpolem. Srefereiey nìprrte' ultxari a Skxaypxemì. ;)

Tätxawyu akì'ong.

Blue Elf

Přibyl nám nový český slovník :) Jde o projekt Dict-Navi.com, který kdysi zahájili naši němečtí přátelé - a má nová jazyková rozhraní, včetně českého. Slova mají kategorizovaná (semtam i s audio výslovností!) a celkem slušné vyhledávání, může se to občas hodit.
Nevím z které verze hlavního slovníku vycházejí, náš je každopádně (vždy) aktuální. České významy jsou naimportované z našeho slovníku.
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


hemmond

Jen malý dotaz. :) V počítači jsem našel jedno shrnutí jazyka, ale nevím jestli je stále aktuální a platné. :) Někdo ochotný mi to prověřit, že to co tam je napsané nejsou bludy nebo outdated infa? :D
old gallery link?id=1849[/img]
old gallery link?id=1890[/img]

http://twitter.com/hemmondssandbox

If it's change in you, then the world is changing too.
--22nd World Scout Jamboree anthem.

Blue Elf

No, na shrnutí je to dost chudé :) Na první rychlopohled se to zdá být ok, ale proč si nevzít aktuální verzi gramatiky?
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


hemmond

#55
Ten dokument mám jako okřesaný tahák pro sestavování těch jednodušších vět (aneb sklerotik to musí mít zapsaný... Znám infixy ale vždycky zapomenu kterej je kterej. ;D )

EDIT: Ale tak zdá se to použitelné. :D Tyhle věci jsou snad opravdu už ověřeny a měnit se nebudou. :D
old gallery link?id=1849[/img]
old gallery link?id=1890[/img]

http://twitter.com/hemmondssandbox

If it's change in you, then the world is changing too.
--22nd World Scout Jamboree anthem.

Rotobull cz

Rutxe,nevíte někdo jak se řeknou peníze?   ???
Enjoying chemistry, physics, mathematics, ecotoxicology, environtology, ecology, neurology, physiology, anatomy, Na'vi, Latin, German, French, Biblical Hebrew.

Blue Elf

Quote from: Rotobull cz on September 15, 2013, 09:57:56 AM
Rutxe,nevíte někdo jak se řeknou peníze?   ???
Tohle nevi nikdo. Na'viove penize nemaji a neznaji, do jejich kultury to nezapada. Pokud by toto slovo bylo nekdy k dispozici, tak nejspis jedine jako "loan word" (vypujcene z jineho jazyka).
Nicmene nejake moznosti obchodovani tu jsou, koukni sem (je to v anglictine, ta je tady uredni jazyk :))
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Rotobull cz

#58
Díky,v podstatě peníze nejsou špatné,ale lidé z nich šílí.Proto jedna scéna z mého oblíbeného filmu(hned po Avatarovi), kde jistý nalíčený pán zapálí pár desítek milionů $ (slabý odhad - byla to miliarda amerických dolarů) je v tomto filmu moje nejoblíbenější:,,Tady nejde o peníze, jde pouze o šíření poselství. Všechno hoří".  ;D
Enjoying chemistry, physics, mathematics, ecotoxicology, environtology, ecology, neurology, physiology, anatomy, Na'vi, Latin, German, French, Biblical Hebrew.

Alìma Tanhì

Trochu oživím tenhle post - myslíte, že je ještě někde ten český překlad gramatiky k nalezení nebo už je nenávratně pryč? :(
Ngaru irayo seiyi ayoe, tonìri tìreyä,
Ngaru irayo seiyi ayoe, srrìri tìreyä...
Ma Eywa,
Ma Eywa.