Dotazy všemožné i nemožné

Started by Blue Elf, February 02, 2011, 03:08:57 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Toliman

Ano, to mohu potvrdit. Skutečné konverzaci se to sice opravdu vyrovnat nemůže, ale pro procvičení výslovnosti to je velmi dobrá pomůcka.

Na'vijštinu se učím jen pár měsíců, ale mám za sebou několikaleté studium čínštiny (proti ní je Na'vijská výslovnost sranda...) - u ní je pro bezchybné zvládnutí správné výslovnosti konverzace (a to nejlépe s rodilým mluvčím) naprosto nezbytná, ale i zde mi audionahrávky velmi pomohly.

Hahaw[hhvhhvcz]

#161
No ,já se nejdříve učil výslovnost podle popisu v gramatice nebo odposlouchávání nahrávek od Paula v Na'viterii .Poté ,co jsem začal chodit na LN tsko jsem jako první potkal Neytiri a byl pro mě šok ,kolik jsem měl té výslovnosti špatně ("ng", častečně "px", "ä", a "ì"). Bylo pak velmi vtipné ,jak se mě to snažila naučit výslovnost + její smysl pro detail :) . No měl jsem asi po třech hodinách dost a divím se ,že se ze mě nezblázni ,ale jelikož učí každý druhý den dalšího člověka výslovnost ,tak si na to asi už zvykla ;D 8) (já by jsem se z toho asi po chvíli zbláznil).Tak ,abych to schrnul ,tak je asi nejlepší se to naučit od nějaké "rodilého mluvčí" nebo někoho ,co umí na'vijsky déle (takže od Neytiri na Tsku nebo někoho dalšího (Tanri  ;D)).Tak to jsou moje prozatimní postřehy.

PS: Choďte na tsko a fórum častěji ať se to tu oživí.  ;) .
My Steam Profile (from SteamDB)
  • Worth: $1551 ($396 with sales) (updated 17.3.16)
  • Games owned: 97
  • Games not played: 34 (35%)
  • Hours on record: 1,825.3h

Rotobull cz

#162
Tsko je co, smím-li se zeptat? :)









PS: Mě osobně naučila výslovnost nga Na'vijština v samotném filmu, (ngey)ä Paul a ì+tx Ftiafpi ve svých prvních videích. :)
Enjoying chemistry, physics, mathematics, ecotoxicology, environtology, ecology, neurology, physiology, anatomy, Na'vi, Latin, German, French, Biblical Hebrew.

Hahaw[hhvhhvcz]

#163
Nic jsem tam dost často sám ,ale třeba právě teď se tu s Tanrim učíme prezi lekci 9 a poslouchá nás Neytiri, Tirea Aan a dalších pár lidí ,klidn se můžeš přidat  ;D.





Ps: Tak to nga je slyšet dost v Angličtině jako "running nebo singer" a kx tx px jsem se taky naučil z nahrávek no a "ì" Tanri s Neytiri na tsku .
Ps2: Napsal jsem to asi moc pozdě  :(.
My Steam Profile (from SteamDB)
  • Worth: $1551 ($396 with sales) (updated 17.3.16)
  • Games owned: 97
  • Games not played: 34 (35%)
  • Hours on record: 1,825.3h

Rotobull cz

Ano, nosovku máme také - banka. Jen se to dozvědět, že? :D (myslím tím, že chápu, jak se to vyslovuje, ale zprvu jsem nevěděl, jak správně číst nga apod. ... ale to už je relativně dávno :))
Zlatá angličtina... Tam mám pevnější půdu pod nohama. ;D :) Což je samozřejmě dáno tím, že se jí učím již osm let a častěji s ní přicházím do styku. Nicméně se teď učím i němčinu... Jednou jsem se při mluveném opakování tak trochu zapomněl a málem jsem místo ich bin... řekl oe lu. :D
Prezi jsem používal! To už je také relativně dávno... moc paměťově náročné na mém tabletu. Ale na PC už by to zase šlo! :)
Udělám si někdy v blízké době čas a vytvořím si ,,plán", co budu používat jako novinku (či jako návrat něčeho, co jsem používal dříve) z oblasti studijních prostředků - hovořím samozřejmě o na'vijštině.
Enjoying chemistry, physics, mathematics, ecotoxicology, environtology, ecology, neurology, physiology, anatomy, Na'vi, Latin, German, French, Biblical Hebrew.

Hahaw[hhvhhvcz]

No, tak já tablet nemám ,takže to mám na PC a je to Ok  :).
QuoteZlatá angličtina... Tam mám pevnější půdu pod nohama. Škleb Úsměv Což je samozřejmě dáno tím, že se jí učím již osm let a častěji s ní přicházím do styku. Nicméně se teď učím i němčinu... Jednou jsem se při mluveném opakování tak trochu zapomněl a málem jsem místo ich bin... řekl oe lu. Smích
No to mě se to ZATÍM neplete ,ale musím zaklepat  ;).
QuoteAno, nosovku máme také - banka. Jen se to dozvědět, že? Smích (myslím tím, že chápu, jak se to vyslovuje, ale zprvu jsem nevěděl, jak správně číst nga apod. ... ale to už je relativně dávno Úsměv)
To s slovem banka sem se dozvěděl z gramatiky ,ale že je to nosovka jsem nevěděl a v češtině to není skoro vůbec slyšet. No a jak to správně číst to byl taky oříšek  ;D.
My Steam Profile (from SteamDB)
  • Worth: $1551 ($396 with sales) (updated 17.3.16)
  • Games owned: 97
  • Games not played: 34 (35%)
  • Hours on record: 1,825.3h

Toliman

To slovo banka je dobrý příklad nosovky v našem rodném jazyce. Já to také dříve nevěděl. O tom, že existuje nějaké nosové n jsem se dozvěděl až když jsem začal s čínštinou. Takže když jsem začal s na'vijštinou, tak jsem už dobře věděl jak na něj.

QuoteNicméně se teď učím i němčinu... Jednou jsem se při mluveném opakování tak trochu zapomněl a málem jsem místo ich bin... řekl oe lu.

Když jsem před léty začal se studiem té čínštiny, tak se mi to stalo taky. Jednou ve škole při angličtině jsem vyučujícímu na jeho otázku položenou anglicky začal odpovídat čínsky, aniž by mi to došlo ;D Na ten vytřeštěnej obličej našeho angličtináře do smrti nezapomenu!  ;D



Blue Elf

Quote from: Rotobull cz on March 03, 2015, 04:11:01 PM
Jednou jsem se při mluveném opakování tak trochu zapomněl a málem jsem místo ich bin... řekl oe lu. :D
Když se chci pobavit, vzpomenu si, když jsem byl na dovolené v Rakousku a nějak jsem se ztratili. Němčiny neznaje, našel jsem angličtině rozumícího domorodce a chtěl se zeptat, jak se dostaneme ven z lesa. Bohužel když došlo na ten les, jediné na co jsem si vzpoměl, byl na'rìng. Nakonec jsem se z toho nějak vykecal, ale trochu jsem se u toho potil ;D
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Toliman

Chtěl bych se zeptat zkušenějších, jak jednoduše (a hlavně správně) v na'vijštině vyjádřit "mít něco rád" (ne milovat, ale jen mít něco rád)

Hahaw[hhvhhvcz]

Quote from: Toliman on April 29, 2015, 12:26:45 PM
Chtěl bych se zeptat zkušenějších, jak jednoduše (a hlavně správně) v na'vijštině vyjádřit "mít něco rád" (ne milovat, ale jen mít něco rád)
Sice tu nejsem déle než ty :-[ ale pokud vím tak "Sunu oer" znamená "být přijemní/líbit se pro mě" .
Sunu oer sanga wutso.--> Mám rád/líbí se mi teplé jídlo.
Doufám ,že pomohlo  ;).
My Steam Profile (from SteamDB)
  • Worth: $1551 ($396 with sales) (updated 17.3.16)
  • Games owned: 97
  • Games not played: 34 (35%)
  • Hours on record: 1,825.3h

Toliman

Ah, máš pravdu. Dík moc. Tohle sloveso mi nějak momentálně úplně vypadlo z hlavy  :-[ . Holt to, co nyní bereme ve škole (kvantová mechanika) dovede odrovnat mozek spolehlivě  ;D :-[ :(. Nějak už z toho blbnu ...

Quote

Hahaw[hhvhhvcz]

Quote from: Toliman on April 29, 2015, 01:14:05 PM
Ah, máš pravdu. Dík moc. Tohle sloveso mi nějak momentálně úplně vypadlo z hlavy  :-[ . Holt to, co nyní bereme ve škole (kvantová mechanika) dovede odrovnat mozek spolehlivě  ;D :-[ :(. Nějak už z toho blbnu ...
To se stává ;) , já se zas poslédní dobu víc věnuji jazykům a ehm... trochu mi to poznamenalo zmámky ehm z Matiky  :-[.
Quote from: Toliman on April 29, 2015, 01:14:05 PM
Quote from: Hahaw[hhvhhvcz] on April 29, 2015, 01:01:30 PM
No to bychom měli. Jak jsme psal ,já se pravidelně setkávám na LN Tsku s Tanrim občas se objeví i Blue elf  ,ale jinak by to chtělo nějak oživit konverzaci v české sekci.

My Steam Profile (from SteamDB)
  • Worth: $1551 ($396 with sales) (updated 17.3.16)
  • Games owned: 97
  • Games not played: 34 (35%)
  • Hours on record: 1,825.3h

Toliman

Tu konverzaci bychom zde oživit mohli  :)
Já se teď Na'vijštině také věnuji poněkud více než v předchozích měsících, takže alespoň ode mě se zde jistě občas objeví nějaký ten dotaz ...


Hahaw[hhvhhvcz]

Quote from: Toliman on April 29, 2015, 01:39:59 PM
Tu konverzaci bychom zde oživit mohli  :)
Já se teď Na'vijštině také věnuji poněkud více než v předchozích měsících, takže alespoň ode mě se zde jistě občas objeví nějaký ten dotaz ...
To je dobře  ;D.
My Steam Profile (from SteamDB)
  • Worth: $1551 ($396 with sales) (updated 17.3.16)
  • Games owned: 97
  • Games not played: 34 (35%)
  • Hours on record: 1,825.3h

Tanri

Někdo se dívá :D

Tady to vypadá jako vymetání pavouků z české sekce (...kurakx ayhali'weyat ftu hapxì leTseskì ;))
Tätxawyu akì'ong.

Hahaw[hhvhhvcz]

No tak se podívej ,co se mi povedlo pořídit  :P  8) ;D ;D ;D ;D.
To je lidí z ČR ,co se chce učit Na'vijštinu.  ;D ;D*
My Steam Profile (from SteamDB)
  • Worth: $1551 ($396 with sales) (updated 17.3.16)
  • Games owned: 97
  • Games not played: 34 (35%)
  • Hours on record: 1,825.3h

Toliman

Tak to by to tu teda mělo v blízké době pořádně ožít  ;D ;D ;D   Už je na čase ... příprava na Avatar 2 :)

Hahaw[hhvhhvcz]

#177
Quote from: Toliman on April 29, 2015, 02:31:39 PM
Tak to by to tu teda mělo v blízké době pořádně ožít  ;D ;D ;D   Už je na čase ... příprava na Avatar 2 :)
Tak to jo  ;D ;D ;D ;D
Rok a půl a bude to tu. Musíme se naučit plynule mluvit jako praví Na'vi  ;D.

<ot> tohle my zrovna hraje do uší https://www.youtube.com/watch?v=KQ6zr6kCPj8&index=15&list=PLd1aQS4VlPuPlkar8FrA5d2re21kw2GN7
My Steam Profile (from SteamDB)
  • Worth: $1551 ($396 with sales) (updated 17.3.16)
  • Games owned: 97
  • Games not played: 34 (35%)
  • Hours on record: 1,825.3h

Blue Elf

Quote from: Hahaw[hhvhhvcz] on April 29, 2015, 02:28:56 PM
No tak se podívej ,co se mi povedlo pořídit  :P  8) ;D ;D ;D ;D.
To je lidí z ČR ,co se chce učit Na'vijštinu.  ;D ;D*
Nechci být rejpal, ale to jsou roboti, spamboti a jiní unreal uživatelé :(
Ale proti oživení naší sekce nic nemám, pište, ptejte se.... Sice jsem tu míň než dřív, ale ke tsun fko tivok fratsenget frakrr, kezemplltxe :)
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Hahaw[hhvhhvcz]

Quote from: Blue Elf on April 30, 2015, 02:40:55 PM
Quote from: Hahaw[hhvhhvcz] on April 29, 2015, 02:28:56 PM
No tak se podívej ,co se mi povedlo pořídit  :P  8) ;D ;D ;D ;D.
To je lidí z ČR ,co se chce učit Na'vijštinu.  ;D ;D*
Nechci být rejpal, ale to jsou roboti, spamboti a jiní unreal uživatelé :(
To je škoda  :(. Chtělo by to více lidí. :).
Quote from: Blue Elf on April 30, 2015, 02:40:55 PM
Ale proti oživení naší sekce nic nemám, pište, ptejte se.... Sice jsem tu míň než dřív, ale ke tsun fko tivok fratsenget frakrr, kezemplltxe :)
No bohužel moc otázek asi mít nebudu ,jelikož jsem si Na'vijskou gramatiku přečetl jako první dokument než jsem se začal učit slovíčka  :P.
Ale určité věci mi pořád dělají problém tj. hlavně souvětí a podobné zapeklitosti (ještě bych k tomu dodal "porozumění toho ,co někdo jiný říká Na'vijsky ,protože občas mi to dá docela zabrat  ;D )
My Steam Profile (from SteamDB)
  • Worth: $1551 ($396 with sales) (updated 17.3.16)
  • Games owned: 97
  • Games not played: 34 (35%)
  • Hours on record: 1,825.3h