Výslovnost (koncept)

Started by Tawtakuk, January 15, 2010, 10:44:55 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tawtakuk

Důležité upozornění

Tento thread sloužil ke spolupráci při vytváření souhrnu gramatiky - nepoužívejte jej jako učební pomůcku, protože se zde mohou nacházet chyby, které už byly ve výsledku opraveny, nebo staré informace.

Vlastní gramatický dokument najdete zde.



Kaltxì ma frapo,

Rozhodl jsem se, že dám dohromady to, co jsem z Na'vijské výslovnosti pochytil a co jsem schopen poskytnout v češtině ostatním. Nedělám si iluze, že to bude úplné, ale velkou část se mi snad pokrýt podaří.

Samohlásky

  • a - normální české a
  • ä - německé ä, přesně napůl mezi a a e
  • e - normální české e
  • i - to druhé "i" ve slově "milí", jen krátké - zkuste se při vyslovování usmívat :-)
  • ì - něco mezi e a i, asi nejlepší odposlechnout z těch nahrávek, kde Frommer říká kaltxì. Mimochodem napíšete to (pravý alt) + ý a potom i :)
  • o - normální české o
  • u - asi normální české u, ale tady to ještě není jisté - asi může být někdy i hlubší, jenže nikdo neví kdy

Dvojhlásky - ve slabice jako jedna samohláska

  • ay - normální české aj
  • ey - normální české ej
  • aw - normální české au
  • ew - normální české eu

Slabikotvorné souhlásky - fungují jen a pouze jako samohlásky (jádra slabik)

  • rr - dlouhé r, jako ve španělském perro - víckrát kmitnout, jako když děláte rrrrrrrrrrrrr :)
  • ll - prostě o něco delší l

Souhlásky

  • f - normální české f
  • h - podobné českému h, ale nepřízvučné, nesmíte cítit hrdlo - jako kdybyste to h šeptali nahlas
  • k - normální české k
  • kx - ejektivní k - viz dále
  • l - normální české l
  • m - normální české m
  • n - normální české n
  • ng - nosovka, jako ve slově banka (francouzštináři vědí)
  • p - normální české p
  • px - ejektivní p - viz dále
  • r - normální české r (tady máme proti angličanům obrovskou výhodu :) )
  • s - normální české s
  • t - normální české t
  • ts - normální české c
  • tx - ejektivní t - viz dále
  • v - normální české v
  • w - souhláskovité u, jako v anglickém what
  • y - normální české j
  • ' - ráz (zde platí jako samostatná souhláska, viz dále)

Ejektivní souhlásky
Nevím, jestli to dokážu popsat přesně, ale jde o to krátce zadržet dech, a pak ze sebe to p/t/k prostě vyrazit. Udělá to za tou souhláskou podobný zvuk, jako když praskne bublina :)

Ráz
Tohle bude pro nás Čechy asi největší kámen úrazu. V češtině je totiž ráz oddělovač slov*, nebo spíš s ním většina slov* začíná, pokud před nimi zrovna nestojí předložka. V Na'vijštině jím začínají jen ta slova, kde je to výslovně napsáno, třeba 'eveng a navíc se ta potvora často vyskytuje i uprostřed. Asi nejvíc pomůže si to představit tak, že jsou to dvě slova za sebou, a normálně počesku je oddělit. Ovšem horší je, naučit se ho nevyslovovat tam, kam nepatří - věta by neměla být trhaná, plyne jako jedno slovo.

*slov začínajících na samohlásku

Snad jsem pomohl.
01000011 01011010 00100000 01001101 01101111 01100100 01100101 01110010 01100001 01110100 01101111 01110010 00000000

Yanari

Oel ngati kame,

jsem ohromen, jak rychle se toho někdo ujal, vidím že co do rychlosti se mám dost co učit :)

Po přečtení nemohu nic jiného, než jen dodat, že takhle dobře bych rozhodně nedokázal vytvořit, smekám :)

Tuším, že my jako češi budeme mít problém snad jen s tím ì (které mi mimochodem tou zkratkou nejde napsat -.-) a s '.
Kdysi jsem se chvíli zajímal o egyptskou arabštinu, takže ' už nacvičené mám :)

Irayo, velmi dobře sepsáno.
Zene fko nivume nìtxan.

karyu

souhlásím Oba děláte pěknej kus práce ;) bejt zručnější v angličtině určitě bych pomohl nicméně pokud je něco s čím pomoci můžu a je to v rámci mých možností určitě dejte vědět:)
Oe neu lu fko ta Na´vi.

Yanari

Quote from: karyu on January 15, 2010, 04:19:52 PM
souhlásím Oba děláte pěknej kus práce ;) bejt zručnější v angličtině určitě bych pomohl nicméně pokud je něco s čím pomoci můžu a je to v rámci mých možností určitě dejte vědět:)

Myslím, že byses mohl kouknout na ten slovník, sice trojjazyčný překlad Na'vi => angličtina => čeština nebude úplně nejlehčí, ale měl bys to zvládnout :) nevím ale, na jaké úrovni jsi s angličtinou.
Zene fko nivume nìtxan.

karyu

Quote from: Yanari on January 16, 2010, 09:51:35 AM
Quote from: karyu on January 15, 2010, 04:19:52 PM
souhlásím Oba děláte pěknej kus práce ;) bejt zručnější v angličtině určitě bych pomohl nicméně pokud je něco s čím pomoci můžu a je to v rámci mých možností určitě dejte vědět:)

Myslím, že byses mohl kouknout na ten slovník, sice trojjazyčný překlad Na'vi => angličtina => čeština nebude úplně nejlehčí, ale měl bys to zvládnout :) nevím ale, na jaké úrovni jsi s angličtinou.

jako každej v druhým ročníku nan střední ... bídně :D ovšem zas takové problémy by mi to dělat nemělo , co nebudu vědět se dá najít :)
Oe neu lu fko ta Na´vi.

Tawtakuk

#5
Bumpuju starý thread z toho důvodu, že jsem udělal pár drobných oprav (ì vs. i, popis rázu) a hlavně v úvodní kapitole naší gramatiky, která na tohle navazuje, jsem přidal odstavečky o přízvuku a dalších pravidlech, které nám proti anglické wiki chyběly.
01000011 01011010 00100000 01001101 01101111 01100100 01100101 01110010 01100001 01110100 01101111 01110010 00000000

Tsteututan

To abych si to všechno opsal na papír znova :D Jak jsou tam ty 3 tečky, je ještě potřeba něco dopřeložit, nebo s něčím (lehčím) pomoct?
Krrpe ole tayerkup, oe neu ne Pandora.