Rozdíl mezi na'vijskými 'i' a 'ì' z pohledu češtiny?

Started by Stitch, December 29, 2022, 07:48:15 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Stitch

Zdravím, chápu to správně, že rozdíl výslovnosti na'vijských 'i' a 'ì' by se dal přirovnat k výslovnosti českých 'i' a 'y', takže 'ì' je prostě o něco tvrději vyslovený íčko?

Toliman

Ano :) Nenapadá mě jak to ì přesně popsat, ale z našich samohlásek to je opravdu nejbližší tomu y.

Alìma Tanhì

Já mám problém s kx, tx a px... mé mluvící orgány se tomu brání  :-X
Ngaru irayo seiyi ayoe, tonìri tìreyä,
Ngaru irayo seiyi ayoe, srrìri tìreyä...
Ma Eywa,
Ma Eywa.

Toliman

Quote from: Alìma Tanhì on December 30, 2022, 02:49:35 AMJá mám problém s kx, tx a px... mé mluvící orgány se tomu brání  :-X
Na tohle jsem si taky ze začátku nemohl zvyknout, bylo to takové nezvyklé.

Stitch

Quote from: Toliman on December 29, 2022, 11:07:57 PMAno :) Nenapadá mě jak to ì přesně popsat, ale z našich samohlásek to je opravdu nejbližší tomu y.
Super, díky!

Quote from: Alìma Tanhì on December 30, 2022, 02:49:35 AMJá mám problém s kx, tx a px... mé mluvící orgány se tomu brání  :-X
Ty jsem (myslím) celkem rychle ovládl, i když ze začátku působily strašidelně. Celkově to podle mě jako Češi máme dobrý v tom, že většina fonémů na'vijštiny v češtině existuje. Není to pro nás takovej šok jako pro Američany, co jsem tady pročítal tohle fórum (ti ale na rozdíl od nás mají třeba ä).

Toliman

Quote from: Stitch on December 30, 2022, 05:49:44 AM
Quote from: Alìma Tanhì on December 30, 2022, 02:49:35 AMJá mám problém s kx, tx a px... mé mluvící orgány se tomu brání  :-X
Ty jsem (myslím) celkem rychle ovládl, i když ze začátku působily strašidelně. Celkově to podle mě jako Češi máme dobrý v tom, že většina fonémů na'vijštiny v češtině existuje. Není to pro nás takovej šok jako pro Američany, co jsem tady pročítal tohle fórum (ti ale na rozdíl od nás mají třeba ä).
To ano. největší šok pro ně asi je to R  ;D :)

Blue Elf

Quote from: Stitch on December 29, 2022, 07:48:15 PMZdravím, chápu to správně, že rozdíl výslovnosti na'vijských 'i' a 'ì' by se dal přirovnat k výslovnosti českých 'i' a 'y', takže 'ì' je prostě o něco tvrději vyslovený íčko?
Velice zhruba by se to říct dalo, ovšem správně je to kapku jinak. Nejlíp je kouknout se na tento článek. Výslovnost českého i a y je údajně stejná, což mě nemálo překvapilo, ale z toho článku to vyplývá - obě jsou zavřené přední samohlásky a v tom "grafu" jsou na stejné pozici. Taky je tam obrázek, jak je graf "vložen" do úst a ukazuje pozici jazyka při vyslovování příslušné samohlásky.
České i/y se v IPA píše taky jako i a při jeho vyslovování je huba :) široce otevřená - ostatně v na'vijské gramatice je to krásně popsáno jakože při vyslovování i se máte široce usmívat. To je přesně ono.
Na'vijské ì se v IPA píše jako ɪ a je to téměř přední téměř zavřená samohláska, výslovnostně někde mezi i a e (tedy bez širokého rozevření, to se blíží spíš tomu e). Neberte mě jako znalce fonetiky / IPA, ale takhle to chápu já a když si prohlídnete ten graf a zkusíte si výslovnost českých samohlásek, tak je to celkem pochopitelné.
Jinak z toho vyplývá, že tvrdší výslovnost i jakožto českého y je nejspíš špatně - ale s tím bych si hlavu moc nelámal.
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Stitch

Tak přes ten Wiki článek jsem se dostal až na tuhle zvukovou ukázku, díky které už je mi to snad úplně jasný. Ale že se český 'i' a 'y' vyslovují úplně stejně, mě taky překvapilo. Já v nich jemnej rozdíl většinou slyším, ale taky je možný, že nemluvím český úplně stoprocentně korektně  ;D

Blue Elf

Quote from: Alìma Tanhì on December 30, 2022, 02:49:35 AMJá mám problém s kx, tx a px... mé mluvící orgány se tomu brání  :-X
Není to nijak složité, tady pomůže tenhle článek, obrázky úplně dole. Zase je dobré si zkusit vyslovit p, t, k a uvědomit si konfiguraci rtů a jazyka a pak to trochu přehnat s tlakem příslušné části, která je za zvuk odpovědná a pak prudce povolit - tím vznikne příslušný zvuk s tím "výbuchem"  :)
Px: u normálního p jsou rty sevřené a náhle se uvolní. Když se to sevření přežene - prostě se sevřou větším tlakem, a pak se uvolní, tak z toho vyjde krásné px (angláni tomu říkají p, po kterém následuje "pop")
Tx: u normálního t se dává špička jazyka za horní zuby. Když tu špičku přitisknete násilím a pak povolíte, je z toho tx. Můžete zkusit experimentovat a špičku jazyka posouvat dál od zubů (samozřejmě s násilným přistisknutím a povolením) - na určitém místě to začne dávat takový pěkný zvuk jak když se vytáhne špunt z láhve. To je podle mě správné tx, protože se špičkou jazyka hned za zuby to zní spíš jako tsx.
Kx: normální k vzniká při přitsknutí zadní části jazyka k patru. Opět stačí zvětšit tlak a prudce povolit a je z toho kx. Někdy z toho může trošičku škrábat v krku. Tohle je podle mě nejtěžší ejektivní souhláska z těchto tří.
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Blue Elf

Quote from: Stitch on December 30, 2022, 07:16:37 AMTak přes ten Wiki článek jsem se dostal až na tuhle zvukovou ukázku, díky které už je mi to snad úplně jasný. Ale že se český 'i' a 'y' vyslovují úplně stejně, mě taky překvapilo. Já v nich jemnej rozdíl většinou slyším, ale taky je možný, že nemluvím český úplně stoprocentně korektně  ;D
To asi hodně záleží na mluvčím, ale když třeba říkáš "myslím", tak vyslovuješ "mislím" - i u tvrdého y máš pusu víc otevřenou jako u následného měkkého i. Málokdo to vyslovuje tvrdě, že u trvdého y má pusu otevřenou spíš jako u výslovnosti e. Prostě mluvíme, jak nám zobák narostl a kdyby se výslovnost i a y skutečně pečlivě rozlišovala, tak by nebylo tolik chyb v diktátech ;D  ;D 
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Toliman

Dík Blue Elfovi za dobré vysvětlení. Ještě jsem přemýšlel, jak to popsat, ale toto je skvělé! :)

Quote from: Stitch on December 30, 2022, 07:16:37 AMTak přes ten Wiki článek jsem se dostal až na tuhle zvukovou ukázku, díky které už je mi to snad úplně jasný. Ale že se český 'i' a 'y' vyslovují úplně stejně, mě taky překvapilo. Já v nich jemnej rozdíl většinou slyším, ale taky je možný, že nemluvím český úplně stoprocentně korektně  ;D
No to já právě taky ;D

Quote from: Blue Elf on December 30, 2022, 07:24:15 AM
Quote from: Stitch on December 30, 2022, 07:16:37 AMTak přes ten Wiki článek jsem se dostal až na tuhle zvukovou ukázku, díky které už je mi to snad úplně jasný. Ale že se český 'i' a 'y' vyslovují úplně stejně, mě taky překvapilo. Já v nich jemnej rozdíl většinou slyším, ale taky je možný, že nemluvím český úplně stoprocentně korektně  ;D
To asi hodně záleží na mluvčím, ale když třeba říkáš "myslím", tak vyslovuješ "mislím" - i u tvrdého y máš pusu víc otevřenou jako u následného měkkého i. Málokdo to vyslovuje tvrdě, že u trvdého y má pusu otevřenou spíš jako u výslovnosti e. Prostě mluvíme, jak nám zobák narostl a kdyby se výslovnost i a y skutečně pečlivě rozlišovala, tak by nebylo tolik chyb v diktátech ;D  ;D
Pravda ;D  ;D

Alìma Tanhì

Quote from: Blue Elf on December 30, 2022, 07:18:34 AM
Quote from: Alìma Tanhì on December 30, 2022, 02:49:35 AMJá mám problém s kx, tx a px... mé mluvící orgány se tomu brání  :-X
Není to nijak složité, tady pomůže tenhle článek, obrázky úplně dole. Zase je dobré si zkusit vyslovit p, t, k a uvědomit si konfiguraci rtů a jazyka a pak to trochu přehnat s tlakem příslušné části, která je za zvuk odpovědná a pak prudce povolit - tím vznikne příslušný zvuk s tím "výbuchem"  :)
Px: u normálního p jsou rty sevřené a náhle se uvolní. Když se to sevření přežene - prostě se sevřou větším tlakem, a pak se uvolní, tak z toho vyjde krásné px (angláni tomu říkají p, po kterém následuje "pop")
Tx: u normálního t se dává špička jazyka za horní zuby. Když tu špičku přitisknete násilím a pak povolíte, je z toho tx. Můžete zkusit experimentovat a špičku jazyka posouvat dál od zubů (samozřejmě s násilným přistisknutím a povolením) - na určitém místě to začne dávat takový pěkný zvuk jak když se vytáhne špunt z láhve. To je podle mě správné tx, protože se špičkou jazyka hned za zuby to zní spíš jako tsx.
Kx: normální k vzniká při přitsknutí zadní části jazyka k patru. Opět stačí zvětšit tlak a prudce povolit a je z toho kx. Někdy z toho může trošičku škrábat v krku. Tohle je podle mě nejtěžší ejektivní souhláska z těchto tří.
Vypadám u toho asi trochu vtipně, ale už jsem to s trochou tréninku asi zvládl, díky  ;D
Jak tak koukám na ten článek na Wiki, napadá mě - existují nějaké jazykolamy v na'vijštině, abychom se mohli potrápit?  ???
Ngaru irayo seiyi ayoe, tonìri tìreyä,
Ngaru irayo seiyi ayoe, srrìri tìreyä...
Ma Eywa,
Ma Eywa.

Stitch

Quote from: Alìma Tanhì on January 02, 2023, 08:10:31 AM
Quote from: Blue Elf on December 30, 2022, 07:18:34 AM
Quote from: Alìma Tanhì on December 30, 2022, 02:49:35 AMJá mám problém s kx, tx a px... mé mluvící orgány se tomu brání  :-X
Není to nijak složité, tady pomůže tenhle článek, obrázky úplně dole. Zase je dobré si zkusit vyslovit p, t, k a uvědomit si konfiguraci rtů a jazyka a pak to trochu přehnat s tlakem příslušné části, která je za zvuk odpovědná a pak prudce povolit - tím vznikne příslušný zvuk s tím "výbuchem"  :)
Px: u normálního p jsou rty sevřené a náhle se uvolní. Když se to sevření přežene - prostě se sevřou větším tlakem, a pak se uvolní, tak z toho vyjde krásné px (angláni tomu říkají p, po kterém následuje "pop")
Tx: u normálního t se dává špička jazyka za horní zuby. Když tu špičku přitisknete násilím a pak povolíte, je z toho tx. Můžete zkusit experimentovat a špičku jazyka posouvat dál od zubů (samozřejmě s násilným přistisknutím a povolením) - na určitém místě to začne dávat takový pěkný zvuk jak když se vytáhne špunt z láhve. To je podle mě správné tx, protože se špičkou jazyka hned za zuby to zní spíš jako tsx.
Kx: normální k vzniká při přitsknutí zadní části jazyka k patru. Opět stačí zvětšit tlak a prudce povolit a je z toho kx. Někdy z toho může trošičku škrábat v krku. Tohle je podle mě nejtěžší ejektivní souhláska z těchto tří.
Vypadám u toho asi trochu vtipně, ale už jsem to s trochou tréninku asi zvládl, díky  ;D
Jak tak koukám na ten článek na Wiki, napadá mě - existují nějaké jazykolamy v na'vijštině, abychom se mohli potrápit?  ???
Na pár zákeřných vět jsem narazil třeba tady: https://forum.learnnavi.org/pronunciation-phonetics/navi-lexical-sentences-for-pseudovowels-and-diphthongs/

Blue Elf

QuoteJak tak koukám na ten článek na Wiki, napadá mě - existují nějaké jazykolamy v na'vijštině, abychom se mohli potrápit?  ???
Něco málo se dalo zahládnou i na Naviteri, vzpomínám si na tenhle:
Note this tongue-twister for practicing your p-ejectives:

Pori pxunpxaw lu pxawpxun.
'Around his arm is an armband.'

(Note: Pxunpxaw is pronounced pxumpxaw in casual conversation.)
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Toliman

Quote from: Blue Elf on January 02, 2023, 12:10:24 PM
QuoteJak tak koukám na ten článek na Wiki, napadá mě - existují nějaké jazykolamy v na'vijštině, abychom se mohli potrápit?  ???
Něco málo se dalo zahládnou i na Naviteri, vzpomínám si na tenhle:
Note this tongue-twister for practicing your p-ejectives:

Pori pxunpxaw lu pxawpxun.
'Around his arm is an armband.'

(Note: Pxunpxaw is pronounced pxumpxaw in casual conversation.)

Jo, na tenhle z Naviteri si vzpomínám ;D Není to složité ale napoprvé jsem se do toho zamotal ;D


Hezký jazykolam je také Prrkxentrrkrr - i když ne moc pro nás, hlavně pro rodilé mluvčí angličtiny ;D

Toliman

Ještě jsem si vzpomněl na tento, dříve (když jsem s na'vijštinou začínal) můj oblíbený:

'Eoioa meoauniaeaeo oe 'ieia ;D

Dost mi to připomíná havajštinu, což je jeden velkej jazykolam ;D

Blue Elf

Quote from: Toliman on January 03, 2023, 10:44:47 AMJeště jsem si vzpomněl na tento, dříve (když jsem s na'vijštinou začínal) můj oblíbený:

'Eoioa meoauniaeaeo oe 'ieia ;D
Pěkné, slovo meoauniaea se mi vždycky líbilo pro to množství samohlásek :) . Co ta věta vůbec znamená? Mělo by to být něco jako
Před ceremoniální harmonií se (radostně a spirituálně) ztrácím, ne?
Oe lu skxawng skxakep. Slä oe nerume mi.
"Oe tasyätxaw ulte koren za'u oehu" (Limonádový Joe)


Toliman

Quote from: Blue Elf on January 04, 2023, 11:58:47 AM
Quote from: Toliman on January 03, 2023, 10:44:47 AMJeště jsem si vzpomněl na tento, dříve (když jsem s na'vijštinou začínal) můj oblíbený:

'Eoioa meoauniaeaeo oe 'ieia ;D
Pěkné, slovo meoauniaea se mi vždycky líbilo pro to množství samohlásek :) . Co ta věta vůbec znamená? Mělo by to být něco jako
Před ceremoniální harmonií se (radostně a spirituálně) ztrácím, ne?
Ano, doslova je to přesně tak ;D Jinak meoauniaea je stále jedno z mých nejoblíbenějších slov.