Žádost od Paula Frommera - pomozte s rozšířením slovní zásoby

Started by Tawtakuk, March 03, 2010, 05:45:51 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tawtakuk

Toto je překlad dopisu, který momentálně zaměstnává velkou část našich bratrů z intermediate fóra.

Quote from: Paul Frommer
Kaltxì, ma oeyä eylan mì LearnNavi.org. Oel ayngati kameie nìwotx.

Mnohokrát vám všem děkuji za vaši neutuchající vášeň pro jazyk Na'vi, která mě nepřestává udivovat a na kterou jsem v dobrém slova smyslu pyšný. Kéž bych mohl rychle a osobně odpovědět na všechny e-maily, které jsem dostal. Bohužel, mé výukové i jiné povinnosti mi to značně ztěžují. Chci tedy využít této příležitosti, abych promluvil o několika krocích, které bych chtěl podniknout ohledně dvou nejpalčivějších problémů, se kterými se komunita potýká - rozšíření slovní zásoby a zveřejnění výukových materiálů pro začátečníky.

ROZŠÍŘENÍ SLOVNÍ ZÁSOBY

Velmi mne těší, že se mnoho z vás dostalo tak daleko, že nyní používáte na'vijštinu k opravdové komunikaci. Avšak vaše snaha jen zdůraznila potřebu rozšířit slovní zásobu jazyka. Náš slovníček je stále malý, jsou v něm velké díry, které musí být zaplněny, aby se na'vijština dala snadno používat. Dalších přibližně 1000 slov bude hrát obrovskou roli pro nás všechny.

A abychom toho dosáhli, žádám vás, ayhapxìtu lì'fyaolo'ä leNa'vi - členy komunity jazyka Na'vi - o pomoc. Mnoho z vás ví přinejmenším tak dobře, jako já, a pravděpodobně ještě lépe, která slova nám nejvíce chybí - které díry byste chtěli vyplnit, abyste mohli snadněji komunikovat v širší škále situací. Ayngeyä aysäfpìl oeru tsranteien nìtxan. Na vašich nápadech mi velmi záleží. Tudíž bych chtěl navrhnout "Program rozšíření slovní zásoby" s těmito pravidly:


  • V komunitě vytvoříte seznam slovníkových hesel, o kterých si myslíte, že jsou nejvíce potřeba. Tento seznam bude rozdělen do tří úrovní - A, B a C, kde A jsou slova s nejvyšší prioritou a C ta s nejnižší.
  • Prosím, nepište jen jednoduchý seznam slov, ale raději rozsah významů a kontextů. Napřílkad anglické "lay" může znamenat "položit (něco někam)", "snést (vejce)" nebo "nastražit (past)". Můžete vymyslet i termín, jehož rozsah významů bude pro na'vijštinu unikátní, ale musíte samozřejmě tyto významy uvést i s vysvětlením a příklady použití.
  • Abychom co nejvíce eliminovali ovlivnění jiným jazykem - a zejména mým mateřským jazykem, angličtinou - měla by se zůčastnit široká paleta členů naší rozmanité mezinárodní komunity. Příklady z jiných jazyků, než je angličtina, budou velmi důležité.
  • Z praktických důvudů bude nutné, aby za sběr a organizaci finálních seznamů A, B a C, než mi budou poslány, byla zodpovědná malá komise z vašich řad. Ideálně by měla zahrnovat členy z různých částí světa, kteří už mají zkušenosti se slovníkem a jsou schopni mi poskytnout zpětnou vazbu ohledně architektury jazyka. Jakoukoliv úpravu udělají, měla by být ve prospěch sjednocení a ujasnění informací, aby má práce byla snadnější a efektivnější.
  • Časový rámec: Jako osobní žádost, aby se mi to vešlo do pracovního rozvrhu, bych rád obdržel seznamy A a B do 12. března a seznam C někdy později.

Přestože vám nemohu dát přesné datum, kdy se vám ozvu zpět s novými slovy, ujišťuji vás, že udělám, co bude v mých silách, abych svou snahou nezaostával za tou vaší a odpovím hned, jak to bude možné. Zároveň prosím pochopte, že i když pro to udělám maximum, možná nebude možné přijmout všechny vaše návrhy v původní podobě. Především může jít o otázky kultury a běžného života Na'vi, které já nemohu, nebo bych neměl, zodpovídat, dokud je neproberu s Jamesem Cameronem, který je ovšem velmi vytížený.

Děkuji vám předem za vaši účast v Projektu rozšíření slovní zásoby. Velmi se těším na to, s čím přijdete.

UČEBNÍ MATERIÁLY PRO ZAČÁTEČNÍKY

Brzy založím svůj vlastní blog, kde plánuji zveřejňovat postupné lekce na'vijštiny. Začnou zcela od píky a budou obsahovat rozhovory, krátké slovníčky, vysvětlení a klikatelné odkazy, aby si žáci mohli slova i věty také poslechnout. Jakmile budu mít ohledně tohoto nové informace, dám vám vědět.


Ještě jednou díky za vaši snahu a odhodlání pro na'vijštinu - jazyk, který patří nám všem.

'Ivong Na'vi!

ta Pawl

Uff. Nezdá se to, ale ten překlad dá docela zabrat. A omluvte případné překlepy, dodělával jsem to v buse na notebooku :)

Nicméně, tady máte Paulovu výzvu v celé kráse a doufám, že se k rozšíření naší slovní zásoby alespoň trochu připojíte. V naší mateřštině máme spoustu prvků, které angličtina musí vyjadřovat velmi komplikovaně, tak by bylo fajn se o ně podělit - mnohé z nich určitě budou do na'vijštiny zapadat lépe než překlady anglických slovíček 1:1 (a přesně tohle má Paul sám na mysli v tom, co jsem si dovolil zdůraznit).

Takže - jestli má někdo nápad, která slova by se měla přidat, napřed se podívejte do tohohle sub-fóra, jestli už vás někdo nepředběhl, a pak je postněte přímo do tohoto threadu, klidně v češtině (s Yanarim už snad anglické významy doplníme a zkopírujeme to do onoho sub-fóra). Jen nezapomeňte uvádět důležitost (A,B,C).

'Ivong Na'vi!
01000011 01011010 00100000 01001101 01101111 01100100 01100101 01110010 01100001 01110100 01101111 01110010 00000000

xsoft

Precetl jsem si rano original, jako .. dobrou myslenku chlapci maji :)
Navi != Na'vi. Deku Tree != Utral Aymokriyä

Tawtakuk

Nezapomínej, že ne všichni z nás umí tak dobře anglicky, aby si ten originál přečetli. Právě od těch angličtinou nepostižených by mohly vzejít ty nejzajímavější nápady.

Jo a poslední drobnost - sticky.
01000011 01011010 00100000 01001101 01101111 01100100 01100101 01110010 01100001 01110100 01101111 01110010 00000000

xsoft

Dyt jo, ja to s tou anglictinou beru .. a i to melo vyznit jako dik za preklad (bude se urcite hodit).

---
Taky bylo zajimavy tech 10 top otazek pro Camerona (taky tusim z dneska), ale to je trochu mimo tohle (kdyztak zalozit novy thread, jestli chcete). Napadlo me si jen tak pokecat o tom .. a treba pak z toho 1-2 veci vybrat, prelozit a poslat tam.
Navi != Na'vi. Deku Tree != Utral Aymokriyä

Elrann

Wow, super. Jsem rád, že se jazyk Na'vi stále rozšiřuje i za pomoci této komunity.
Mimochodem děkuji za překlad.

hemmond

hmmm... Hodilo by se slovo "stroj" :) (pak se dá sestavovat hodně složenin). A možná pak přestanu uvažovat internet jako "železná Eywa" :-D
old gallery link?id=1849[/img]
old gallery link?id=1890[/img]

http://twitter.com/hemmondssandbox

If it's change in you, then the world is changing too.
--22nd World Scout Jamboree anthem.