Általános dolgok, beszélgetések

Started by tìngay mungeyu, January 20, 2010, 09:06:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

tsrräfkxätu

#120
Quote from: Tìtxur sì meuia on February 19, 2010, 11:11:02 AM
Ma Tìngay mungeyu. Ngaìl pepelun tell "tsmuktu" lì'ut fte "smuktu"?

A tsmuktu annyit tesz, embertestvér. A tsmuk (testvér) és -tu (személy, a tute rövid, "képzői" alakja) összevonásából jön létre. Ha esetleg ez a rész nem volt világos. Azért van rá külön szó, mert a na'vik az állatokat is testvéreiknek tekintik, pl. Neytiri a film elején "maweya tsmukan" szavakkal nyugtatja a haldokló a nantangot.
párolt zöldség — muntxa fkxen  

Ketuwong Kawtu

Hát én nem ilyennek gondoltam ezt a mesterséges nyelv megteremtését, gondoltam majd úgy lesz hogy amit Paul Frommer papa elkezdett azt majd közösen a világ nemzetei folytatják, azaz kitalálunk új szépen csengő-bongó dallamos szavakat, helyesbítjük a nyelvtani részeket, hogy egy jól használható min. 400.000 szavas + szleng, gyönyörű nyelvet adjunk ki a kezünkből, amire Paul Frommer atyánk az áldását adja! Ehelyett 500-al be kell érnünk annak is a fele a való világban használhatatlan! Na de azért ne vegyétek komolyan tudok még 40 évet is várni mire társalgási szinten eltudok mondjuk egy japcsi na'vi cicával beszélgetni! ;)

na’rìngä hawnuyu

Quote from: Ketuwong Kawtu on February 24, 2010, 06:32:18 AM
Hát én nem ilyennek gondoltam ezt a mesterséges nyelv megteremtését, gondoltam majd úgy lesz hogy amit Paul Frommer papa elkezdett azt majd közösen a világ nemzetei folytatják, azaz kitalálunk új szépen csengő-bongó dallamos szavakat, helyesbítjük a nyelvtani részeket, hogy egy jól használható min. 400.000 szavas + szleng, gyönyörű nyelvet adjunk ki a kezünkből, amire Paul Frommer atyánk az áldását adja! Ehelyett 500-al be kell érnünk annak is a fele a való világban használhatatlan! Na de azért ne vegyétek komolyan tudok még 40 évet is várni mire társalgási szinten eltudok mondjuk egy japcsi na'vi cicával beszélgetni! ;)

Engem nem egy "japcsi na'vi cica" érdekel, és szerintem lessz itt még bőven új szó Frommer atyánktól, vagy ha ez nem tetszik Hozzunk össze Mi Magunknak egy mesterséges nyelvet 12 ezer szóval, nyelvtannal stb vel  ;D
,,Mi nem adjuk fel soha! Minket nem tudtok megtörni!,,

Ketuwong Kawtu

Engem se érdekel a japcsi cica csak mondtam, meg 40 év múlva már a cicák se fognak érdekelni :D, nekem ez a nyelv fekszik, csak hát mi miért nem szólhatunk bele ha már a miénk nekünk van kitalálva, meg aztán a nyelveket sose egy ember találta ki hanem a közösség fejlesztette. Nem tudom az Eszperanto hogyan készült de utána fogok nézni egyszer.

na’rìngä hawnuyu

Osztom véleményed testvérem!
10 ezer szónak jobban örülnék mint 500 nak, és igen! Az is jó lenne ha a világ Klánjai beleszólhatnának a nyelv fejlesztésébe!!!!
,,Mi nem adjuk fel soha! Minket nem tudtok megtörni!,,

tìngay mungeyu

#125
Quote from: Ketuwong Kawtu on February 24, 2010, 06:49:13 AM
Engem se érdekel a japcsi cica csak mondtam, meg 40 év múlva már a cicák se fognak érdekelni :D, nekem ez a nyelv fekszik, csak hát mi miért nem szólhatunk bele ha már a miénk nekünk van kitalálva, meg aztán a nyelveket sose egy ember találta ki hanem a közösség fejlesztette. Nem tudom az Eszperanto hogyan készült de utána fogok nézni egyszer.

Quote10 ezer szónak jobban örülnék mint 500 nak, és igen! Az is jó lenne ha a világ Klánjai beleszólhatnának a nyelv fejlesztésébe!!!!

Szerintem a nyelv ill. a szavak kitalálása maradjon meg az abban kompetens embereknek. :) Ha minden nemzet elkezdene szavakat kitalálni abból óriási kavarodás lenne, senki sem egyezne meg, mindenki a sajátját tartaná a legjobbnak... egyébként már sokkal több szó van mint 500, ha csak a Taronyu féle szótárt veszem alapul. :)

Az eszperantót is egy ember találta ki: A nyelv alapjait Lazaro Ludoviko Zamenhof białystoki születésű, zsidó nemzetiségű, orosz anyanyelvű, varsói szemorvos rakta le. Az eszperantó eklektikus nyelv, szókincse főleg újlatin (spanyol, francia, olasz, román), germán (angol, német) és szláv (lengyel, orosz) nyelvből származik, elsősorban olyan szavak, amelyek más nyelvekben is megvannak (interonimák). Szerzője nem szavakat, hanem szóelemeket (morfémákat) vett át (tehát a nyelv erős agglutináló jelleget mutat), és ezek kombinálásával biztosította a szókincs fejlődését.

Ketuwong Kawtu

Quote from: tìngay mungeyu on February 24, 2010, 06:56:41 AM
Quote from: Ketuwong Kawtu on February 24, 2010, 06:49:13 AM
Engem se érdekel a japcsi cica csak mondtam, meg 40 év múlva már a cicák se fognak érdekelni :D, nekem ez a nyelv fekszik, csak hát mi miért nem szólhatunk bele ha már a miénk nekünk van kitalálva, meg aztán a nyelveket sose egy ember találta ki hanem a közösség fejlesztette. Nem tudom az Eszperanto hogyan készült de utána fogok nézni egyszer.

Quote10 ezer szónak jobban örülnék mint 500 nak, és igen! Az is jó lenne ha a világ Klánjai beleszólhatnának a nyelv fejlesztésébe!!!!

Szerintem a nyelv ill. a szavak kitalálása maradjon meg az abban kompetens embereknek. Ha minden nemzet elkezdene szavakat kitalálni abból óriási kavarodás lenne, senki sem egyezne meg, mindenki a sajátját tartaná a legjobbnak... egyébként már sokkal több szó van mint 500, ha csak a Taronyu féle szótárt veszem alapul.
Az eszperantot is egy ember találta ki: A nyelv alapjait Lazaro Ludoviko Zamenhof białystoki születésű, zsidó nemzetiségű, orosz  anyanyelvű, varsói szemorvos rakta le. Az eszperantó eklektikus nyelv, szókincse főleg újlatin (spanyol, francia, olasz, román), germán (angol, német) és szláv (lengyel, orosz) nyelvből származik, elsősorban olyan szavak, amelyek más nyelvekben is megvannak (interonimák). Szerzője nem szavakat, hanem szóelemeket (morfémákat) vett át (tehát a nyelv erős agglutináló jelleget mutat), és ezek kombinálásával biztosította a szókincs fejlődését.

A közhiedelemmel ellentétben az eszperantó nem mesterséges, hanem élő nyelv. A nyelv alapjait (16 nyelvtani alapszabály és kb. 900 szó) dr. Lazar Markovics Zamenhof rakta le 1887-ben, de 1905-ben minden szerzői jogról lemondott. Azóta - az Eszperantó Akadémia felügyelete mellett - az eszperantó ugyanúgy fejlődik mint a nemzeti nyelvek, és már régóta a tömegek által beszélt élő  nyelvvé vált

1905-ben minden szerzői jogról lemondott!

tìngay mungeyu

#127
Quote from: Ketuwong Kawtu on February 24, 2010, 07:03:22 AM
Quote from: tìngay mungeyu on February 24, 2010, 06:56:41 AM
Quote from: Ketuwong Kawtu on February 24, 2010, 06:49:13 AM
Engem se érdekel a japcsi cica csak mondtam, meg 40 év múlva már a cicák se fognak érdekelni :D, nekem ez a nyelv fekszik, csak hát mi miért nem szólhatunk bele ha már a miénk nekünk van kitalálva, meg aztán a nyelveket sose egy ember találta ki hanem a közösség fejlesztette. Nem tudom az Eszperanto hogyan készült de utána fogok nézni egyszer.

Quote10 ezer szónak jobban örülnék mint 500 nak, és igen! Az is jó lenne ha a világ Klánjai beleszólhatnának a nyelv fejlesztésébe!!!!

Szerintem a nyelv ill. a szavak kitalálása maradjon meg az abban kompetens embereknek. Ha minden nemzet elkezdene szavakat kitalálni abból óriási kavarodás lenne, senki sem egyezne meg, mindenki a sajátját tartaná a legjobbnak... egyébként már sokkal több szó van mint 500, ha csak a Taronyu féle szótárt veszem alapul.
Az eszperantot is egy ember találta ki: A nyelv alapjait Lazaro Ludoviko Zamenhof białystoki születésű, zsidó nemzetiségű, orosz  anyanyelvű, varsói szemorvos rakta le. Az eszperantó eklektikus nyelv, szókincse főleg újlatin (spanyol, francia, olasz, román), germán (angol, német) és szláv (lengyel, orosz) nyelvből származik, elsősorban olyan szavak, amelyek más nyelvekben is megvannak (interonimák). Szerzője nem szavakat, hanem szóelemeket (morfémákat) vett át (tehát a nyelv erős agglutináló jelleget mutat), és ezek kombinálásával biztosította a szókincs fejlődését.

A közhiedelemmel ellentétben az eszperantó nem mesterséges, hanem élő nyelv. A nyelv alapjait (16 nyelvtani alapszabály és kb. 900 szó) dr. Lazar Markovics Zamenhof rakta le 1887-ben, de 1905-ben minden szerzői jogról lemondott. Azóta - az Eszperantó Akadémia felügyelete mellett - az eszperantó ugyanúgy fejlődik mint a nemzeti nyelvek, és már régóta a tömegek által beszélt élő  nyelvvé vált

1905-ben minden szerzői jogról lemondott!

A mesterséges azt jelenti hogy kitalált, nem azt hogy nem élő!!!!!!!!!!!

A tervezett vagy mesterséges nyelv olyan nyelv melynek szókészletét és nyelvtanát ember vagy emberek tervezték és nem természetes fejlődés során alakult ki egy kultúra  részeként, természetes nyelvként. Céljuk szempontjából (funkcionálisan) két fő csoportra oszthatóak: a formális nyelvek tudományos  célból, például elméletek leírására, gépek működtetésére vagy gépekkel való kommunikációra használatosak, de léteznek az emberi kommunikáció céljából konstruált mesterséges nyelvek is (céljuk általában közvetítés két v. több egymás nyelvén nem értő csoport között, mivel nincs etnikai közegük). A formális nyelvekkel külön szócikkben foglalkozunk. A többi mesterséges nyelv egy része nemzetközi nyelvként készült, a könnyen tanulhatóságot vagy könnyű érthetőséget tartva szem előtt, mások célja a titkosság; kitalált népek nyelvei illetve a nyelvészeti kísérletezés is mesterséges nyelveket eredményez. A nyelvészet mesterséges nyelvekkel foglalkozó ágát interlingvisztikának hívják.

Jelenleg a nyelvészek a mesterséges nyelvek számát körülbelül 1000-re becsülik, de az egyes nyelvek kidolgozottsága jelentősen eltérhet egymástól. Többségük csak tervezet maradt, a gyakorlatban nem használják őket.
(Wikipedia)



A na'viban is van már kb. 900 szó, és folyamatosan fejlődik! ;D

Ketuwong Kawtu

#128
vagyis a foszerkám kitalálta majd hagyta hogy a nép élvezze, kedvére alakítsa, persze szigorú szabályok szerint...
'Többségük csak tervezet maradt, a gyakorlatban nem használják őket'
Nem szeretném hogy a na'vi is ilyen legyen!

tìngay mungeyu

#129
Quote from: Ketuwong Kawtu on February 24, 2010, 07:10:06 AM
vagyis a foszerkám kitalálta majd hagyta hogy a nép élvezze, kedvére alakítsa, persze szigorú szabályok szerint...

Maximum a hozzáértők alakítottak rajta (a nyelvészek és hasonló tudományok képviselői) nem pedig a nyelvtudományokhoz nem értő emberek!!!

Az hogy használjuk-e a gyakorlatban, csak rajtunk múlik! ;)

na’rìngä hawnuyu

Quote from: tìngay mungeyu on February 24, 2010, 07:13:08 AM
Quote from: Ketuwong Kawtu on February 24, 2010, 07:10:06 AM
vagyis a foszerkám kitalálta majd hagyta hogy a nép élvezze, kedvére alakítsa, persze szigorú szabályok szerint...

Maximum a hozzáértők alakítottak rajta (a nyelvészek és hasonló tudományok képviselői) nem pedig a nyelvtudományokhoz nem értő emberek!!!

Igen, ez így jó!
Másodszor: a na'vi nem ilyen, mert már most is több ezren tanulják.....
,,Mi nem adjuk fel soha! Minket nem tudtok megtörni!,,

Ketuwong Kawtu

#131
Quote from: tìngay mungeyu on February 24, 2010, 07:13:08 AM
Quote from: Ketuwong Kawtu on February 24, 2010, 07:10:06 AM
vagyis a foszerkám kitalálta majd hagyta hogy a nép élvezze, kedvére alakítsa, persze szigorú szabályok szerint...

Maximum a hozzáértők alakítottak rajta (a nyelvészek és hasonló tudományok képviselői) nem pedig a nyelvtudományokhoz nem értő emberek!!!

ja a japcsi cicáról jut eszembe, hogy náluk beszólt egy pesszimista fazon, hogy a na'vi nyelv nehéz egy japcsinak, úgyse fogja senki megtanulni így meg-úgy, aztán ezt kollektívan el is fogadták! Így rendesen behalt a projektjük, ahogy elnézem 100 év múlva se lesz ebből cicázás :(

tìngay mungeyu

#132
Quote from: Ketuwong Kawtu on February 24, 2010, 07:19:32 AM
Quote from: tìngay mungeyu on February 24, 2010, 07:13:08 AM
Quote from: Ketuwong Kawtu on February 24, 2010, 07:10:06 AM
vagyis a foszerkám kitalálta majd hagyta hogy a nép élvezze, kedvére alakítsa, persze szigorú szabályok szerint...

Maximum a hozzáértők alakítottak rajta (a nyelvészek és hasonló tudományok képviselői) nem pedig a nyelvtudományokhoz nem értő emberek!!!

ja a japcsi cicáról jut eszembe, hogy náluk beszólt egy pesszimista fazon, hogy a na'vi nyelv nehéz egy japcsinak, úgyse fogja senki megtanulni így meg-úgy, aztán ezt kollektívan el is fogadták! Így rendesen behalt a projektjük, ahogy elnézem 100 év múlva se lesz ebből cicázás :(

Nekik nehéz, de nekünk szerencsére könnyű! ;)

Fì'uìri ayoeng Eywaru sì karyu Frommeru seiyi irayo! :) Nume ko, ma oeyä smuktu! :D

Ketuwong Kawtu

#133
Fì'uìri ayoeng Eywaru sì karyu Frommeru seiyi irayo! :) Nume ko, ma oeyä smuktu!
Hű ezt odaírhatom nekik?
Hogy van az hogy a mi klánunk szívesen segít nektek ne adjátok fel?
Mert azért sajnizom őket...

tìngay mungeyu

#134
Quote from: Ketuwong Kawtu on February 24, 2010, 08:11:02 AM
Fì'uìri ayoeng Eywaru sì karyu Frommeru seiyi irayo! :) Nume ko, ma oeyä smuktu!
Hű ezt odaírhatom nekik?
Hogy van az hogy a mi klánunk szívesen segít nektek ne adjátok fel?
Mert azért sajnizom őket...

A japókhoz? Odaírhatod, de akkor így, hogy tudják mit köszönünk Eywanak és Frommernek! :)

Lì'fya leNa'viri ayoeng Eywaru sì karyu Frommeru seiyi irayo! :) Nume ko, ma oeyä smuktu!

Hawnuyu atxen

És:

Ayoeyä olo tìyevìng srungit ta ayoeyä txe'lan!
(a klánunk segítséget adhat a szívünkből... remélem jól írtam...)
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

Ketuwong Kawtu

Quote from: Hawnuyu atxen on February 24, 2010, 09:02:21 AM
És:

Ayoeyä olo tìyevìng srungit ta ayoeyä txe'lan!
(a klánunk segítséget adhat a szívünkből... remélem jól írtam...)

tehát ennyi:

Lì'fya leNa'viri ayoeng Eywaru sì karyu Frommeru seiyi irayo! :) Nume ko, ma oeyä smuktu!
Ayoeyä olo tìyevìng srungit ta ayoeyä txe'lan!

ha nem az se baj legfeljebb szankciókat vezetnek be magyarország ellen :)
irayo ma tìngay mungeyu sì ma Hawnuyu atxen ma tsmuktu!  remélem elírtam :)

Hawnuyu atxen

Csak nem gondolnak gonoszkodónak minket...
Bár azért angolul (vagy amilyen nyelvet tanulsz) is írd oda, hogy mit jelent... csakhogy biztosan megértsék ;)
"Hrrap rä'ä si olo'ur smuktuä." ; "Ke'u ke lu ngay. Frakemit tung." (Assassin's Creed)

Nikre tsa'usìn!

Ketuwong Kawtu

Quote from: Hawnuyu atxen on February 24, 2010, 09:24:53 AM
Csak nem gondolnak gonoszkodónak minket...
Bár azért angolul (vagy amilyen nyelvet tanulsz) is írd oda, hogy mit jelent... csakhogy biztosan megértsék ;)
Én tökéletesen bízok a na'vi nyelvtudásodban egyébbként is tanulók vagyunk ennyi bellefér!

tìngay mungeyu

Nem is Hawnuyu na'vi tudásában kételkedünk mi, hanem a japókéban, hogy véletlenül se fordítsák félre!  :) :) :P