Uniwersum + Pandora

Started by Eywayä tsmukan, January 20, 2010, 05:45:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ataeghane

Quote from: rodrygo on January 21, 2011, 12:43:01 PM
jeszcze jedno pytanie mam.
Czy znamy nazwy stron swiata? Północ, wschód itd?
Chyba nie...

Quote from: rodrygo on January 21, 2011, 08:58:32 AM

Dziękuję za objasnienia w sprawie "warkoczyka" i w sprawie wymowy.

A co powiecie na taki fragment :
If you hear someone pronounce oeru as "ohehroo" instead of
"wehru," they are speaking formally.

czy na tej zasadzi można wymawiać oe/oel fonetycznie ?


Co dla Ciebie znaczy "fonetycznie"? Dla Anglika "wymawiać fonetycznie" to trochę co innego niż dla Polaka, nie sądzisz? Dla mnie, na przykład, "wymawiać fonetycznie" brzmi tak jak "słuchać laryngologicznie" czy "widzieć okulistycznie" - raczej bez sensu.

Oer wivìntxu ngal oey keyeyt krr a tse'a sat. Frakrr.

rodrygo



[/quote]Co dla Ciebie znaczy "fonetycznie"? Dla Anglika "wymawiać fonetycznie" to trochę co innego niż dla Polaka, nie sądzisz? Dla mnie, na przykład, "wymawiać fonetycznie" brzmi tak jak "słuchać laryngologicznie" czy "widzieć okulistycznie" - raczej bez sensu.
[/quote]

zgoda nie wyraziłem się precyzyjnie, ale jestesmy na polskim forum kwestia wydaje mi się oczywista. Więc nie uciekając się do znaków IPA

"oel"  czy  "łel" czy obia sposoby są dopuszczalne, przy czym "oel" jest bardziej oficjalne.
Pozostaje jeszcze kwestia "ohe"...

Ataeghane

Hm, najpierw należy zaznaczyć, że tak totalnie "fonetycznie" po polsku nie można - zacząć trzeba od tego, ze polskie "o" to nie jest "o" w Na'vi. Polskie to [ɔ], to w Na'vi to [o ]. Po drugie, Polak za pewne walnąłby w środku albo na początku zwarcie krtaniowe, co też byłoby błędem.

A jeśli chodzi o "ohe", to chyba wymawiane jest tak [ohɛ]

Oer wivìntxu ngal oey keyeyt krr a tse'a sat. Frakrr.

rodrygo

własnie media mówią o odkryciu planety krążącej wokół dwu słonc. I podają przykład ze SW

w sumie to na niebie Pandory też powinny być dwa słońca  !


Tireaniawtu

Też słyszałem o tym rano w TVN 24. Nazywa się to "Tranzyt..." czegoś tam.
Oe tsngawvìk tengkrr sirea ke lu pxan lerey livu.

rodrygo

tranzyt to takie małe zacmienie - można dzięki temu wykryc platetę.

Marzy mi się jakas mapa nieba pandorianskiego  8)

nataliapop

Ciekawostka dla ciekawych. Czytałam gazetę 21. wiek history revue. Wyczytałam, że w 1838 roku Szkot Thomas Henderson (1798 - 1844) wyznaczył odległość do Alfa Centauri. Z wikipedii wiadomo, że wynosi ona 4,39 lat świetlnych.

rodrygo

Rzeczywiscie, to b. blisko jak na gwiazdy... I dlatego na alfie Cen dzieje się wiele różnych fantastycznych wydarzeń. Nie tylko Avatar, ale też powiesci Lema, Asimova. Taki to już los bliskiej gwiazdy ::)

Cieszę sie też z ostatnich odkryć dotyczących planet pozasłonecznych. Prawdopodobnie są one powszechne i ich liczba idzie w dziesiątki miliardów  :)

nataliapop

W sumie wynika z tego, że ludzie nie osiagnęli prędkości światła nawet za czasów RDA, bo podróżowali niecałe 6 lat czyli szybciej niż dźwięk, ale wolniej niż światło. Podobno Alfa Centauri można zobaczyć na nocnym niebie. Przytoczę tu Wikipedię: "Ze względu na bliskość alfy Centauri, jest ona trzecią pod względem jasności gwiazdą na nocnym niebie [...], jaśniejsze są tylko Syriusz i Kanopus. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Centaura, położonym na południowej półkuli nieba i nie jest widoczna z północnych szerokości geograficznych (powyżej równoleżnika 29° N)." Czyli my jej już nie zobaczymy :( A tak liczyłam, że w końcu zobaczę coś ciekawego przez mój teleskop

rodrygo

Niestety, alfa Cen w Polsce jest niewidoczna, przynajmniej przez najbliższe parę tysięcy lat  :-X

a jaki masz teleskop? Nawet za pomocą niewielkiego można już sporo zobaczyć  ;D

nataliapop

#70

rodrygo

wlasnie przeczytałem na onecie:




Europejscy astronomowie ogłosili sensacyjne odkrycie planety pozasłonecznej w najbliższym Ziemi układzie gwiazd - Alfa Centauri. Planeta ma masę zbliżoną do ziemskiej i okrąża gwiazdę podobną do Słońca. Dzielą nas od niej tylko cztery lata świetlne.



czyżby Pandora? :o

nataliapop

Dobrze by było :) Możesz dać link do artykułu?

rodrygo

np.
http://wyborcza.pl/1,91446,12685180,Znaleziono_planete_w_ukladzie_Alfa_Centauri.html

do Pandory to jej daleko, ale zawsze cos. Może jest więcej planet w tym układzie

:-\

Ataeghane

Pandora jest księżycem, tak BTW.

Oer wivìntxu ngal oey keyeyt krr a tse'a sat. Frakrr.

rodrygo

Nowe doniesienia nt. planet alfa Cen

"W 2012 ogłoszono odkrycie planety orbitującej wokół składnika B. Planeta o nazwie alfa Centauri Bb ma masę wynoszącą około 1,16 masy Ziemi, co świadczy, że najprawdopodobniej jest planetą typu ziemskiego. Krąży zaledwie sześć milionów kilometrów od swojej gwiazdy, czyli zbyt blisko, aby na jej powierzchni mogła istnieć ciekła woda i warunki sprzyjające powstaniu życia"


nataliapop