Offtopic

Started by guest2190, January 20, 2010, 10:31:37 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yanari

#20
Ergativ - ten použijete místo nominativu (prvního pádu) ve větě s tranzitivním (přechodným) slovesem.
Přesněji to je popsáno v sekci "podstatná jména".
Přechodnost je schopnost sloves mít přímý předmět. Typický příklad - lovit (koho,co), učit (koho,co), hodit (koho co).
Jako příklad použiju svou větu ze slovního fotbalu - Neytiril Jakesullyt leNa'via lì'fya kamar. Neytiri učila Jakea (koho učila Neytiri?) Na'vijský jazyk. Tady jsou dokonce ty předměty dva (aspoň myslím :)) - Neytiri učí koho (Jakea) a učí ho co (Na'vijský jazyk). Takže jakmile máte u slovesa přímý předmět, prásknete činitele - v tomto případě Neytiri - do ergativu a předmět (Jake) - do čtvrtého pádu, stejně jako v češtině.

Doufám, že jsem vás tím ještě více neupletl :)
Zene fko nivume nìtxan.

Tawtakuk

Txana irayo fraporu za přání!

Quote from: Theruyen on January 22, 2010, 07:43:03 AM
Eywa ngahu 'eylan :-), Kiyevame.

Když už mě tak chceš oslovovat, tak pořádně - ma 'eylanl ;D ;D

Jo a tohle je můj poslední post, než se odmlčím - jsem asi 5km od hranic. Internet v mobilu FTW! :)
01000011 01011010 00100000 01001101 01101111 01100100 01100101 01110010 01100001 01110100 01101111 01110010 00000000

Yanari

Quote from: Tawtakuk on January 22, 2010, 12:23:55 PM
Txana irayo fraporu za přání!
Jo a tohle je můj poslední post, než se odmlčím - jsem asi 5km od hranic. Internet v mobilu FTW! :)

Šikovná věcička :D
Zene fko nivume nìtxan.

Tsteututan

#23
Quote from: Yanari on January 22, 2010, 11:28:40 AM
Ergativ - ten použijete místo nominativu (prvního pádu) ve větě s tranzitivním (přechodným) slovesem.
Přesněji to je popsáno v sekci "podstatná jména".
Přechodnost je schopnost sloves mít přímý předmět. Typický příklad - lovit (koho,co), učit (koho,co), hodit (koho co).
Jako příklad použiju svou větu ze slovního fotbalu - Neytiril Jakesullyt leNa'vi lì'fya kamar. Neytiri učí Jakea (koho učí Neytiri?) Na'vijský jazyk. Tady jsou dokonce ty předměty dva (aspoň myslím :)) - Neytiri učí koho (Jakea) a učí ho co (Na'vijský jazyk). Takže jakmile máte u slovesa přímý předmět, prásknete činitele - v tomto případě Neytiri - do ergativu a předmět (Jake) - do čtvrtého pádu, stejně jako v češtině.

Doufám, že jsem vás tím ještě více neupletl :)
Jestli to chápu dobře...
Jake-ìl yerik-it t<ol>aron.
Je to správně?
Krrpe ole tayerkup, oe neu ne Pandora.


Yanari

Naprosto správně.

Úplně stejný příklad, akorát s Neytiri místo Jakea, je v sekci Gramatika - část "podstatná jména" ;)
Zene fko nivume nìtxan.

Tsteututan

Krrpe ole tayerkup, oe neu ne Pandora.


Yanari

Zene fko nivume nìtxan.

Tsteututan

Quote from: Yanari on January 23, 2010, 02:57:59 PM
bože...
Myslíš Eywu? Copak bys jí chtěl? Monavatar se ti nelíbí? :D
Krrpe ole tayerkup, oe neu ne Pandora.


guest2190

To je prznění úžasné podívané, která nás všechny uchvátila.. x)

Yanari

Viděl jsem různé photomanipy lidí, kteří se chtěli stát Na'vi. Některé byly průměrné, jen jedna byla dobrá a zbytek byl otřesný. Ale tohle... tohle... !
Zene fko nivume nìtxan.

Tsteututan

Mám to radši dát pryč?

Tohle se mi zdálo jako dobrá úprava...
Krrpe ole tayerkup, oe neu ne Pandora.


Yanari

Wow, tak ty dobré už jsou dva :) Tenhle je fakt kvalitní.
Zene fko nivume nìtxan.

Tsteututan

Rozebírali jsme film (jako vždycky) a dostalo mě: :) (Byla řeč o Ikranech a Iknimaya)

QuotePxay:
btw my jako cesi musime bejt chytry, naco list na horu po nejakjech sutrech a lanech, my si z druhy strany postavime eskalatory
Krrpe ole tayerkup, oe neu ne Pandora.


Danecki

Quote from: Tsteututan on January 24, 2010, 11:54:43 AM
Rozebírali jsme film (jako vždycky) a dostalo mě: :) (Byla řeč o Ikranech a Iknimaya)

QuotePxay:
btw my jako cesi musime bejt chytry, naco list na horu po nejakjech sutrech a lanech, my si z druhy strany postavime eskalatory

Tak tohle mě dost pobavilo :D

Tsteututan

Tak mě napadlo, jak by vypadala věta, kde by byly dvě slovesa?
Když bych chtěl říct třeba Jdu jíst.
Bylo by dobře Oe yom tìran. ?
Krrpe ole tayerkup, oe neu ne Pandora.


Yanari

Já bych osobně použil Oe y<ìy>om. (Budu jíst) i když, nevím jestli tam mám dobře ten infix.
Zene fko nivume nìtxan.

Tsteututan

A jinak slovosled? Co si dobře pamatuju, tak takhle se to dělá i v němčině, že se jedno sloveso dá nakonec a druhé... Prostě, mám dobře pozici těch sloves? :D

edit: Gratuluji k hodnosti 'eveng :D
Krrpe ole tayerkup, oe neu ne Pandora.


Danecki

Quote from: Yanari on January 25, 2010, 09:40:01 AM
Já bych osobně použil Oe y<ìy>om. (Budu jíst) i když, nevím jestli tam mám dobře ten infix.

tenhle infix patří do 2. pozice ne? takže ìyom?

Tsteututan

Krrpe ole tayerkup, oe neu ne Pandora.


Yanari

K tomu druhému videu nemám slov.

Ulte irayo, ma Tsteututan :)
Zene fko nivume nìtxan.