Co dalej z językiem Na'vi w Polsce?

Started by elkociak, July 30, 2010, 03:42:07 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elkociak

Co można zrobić dla rozwoju i popularyzacji języka na'vi w Polsce (wpadło mi do głowy w czasie dzisiejszego remontu w domu):

* założyć stowarzyszenie zwykłe (wymagane 3 założycieli-członków, da się zrobić), które byłoby oficjalnym ośrodkiem języka na'vi w Polsce, miałoby uprawnienia do egzaminowania itp Stowarzyszenie miałoby określony swój statut, cele i sposoby działania, a także swoje oficjalne logo, nazwę, siedzibę, prezesa,  zarząd, adres mailowy. Mogłoby też zbierać składki od członków, wydawać legitymacje. Oczywiście na początku nie jest konieczne tworzenie takiego formalnego stowarzyszenia, ale inaczej brzmi, gdy do mediów zwraca się Jan Kowalski, a inaczej Jan Kowalski, prezes Polskiego Centrum Na'vi ... Do stowarzyszenia można według ustawy należeć od 16 roku życia, wcześniej trzeba mieć zgodę rodziców.

* utworzyć prostą, ale bardzo ładną i przyjemną stronę, na której będą znajdować się słowa zachęty i wszystkie materiały do nauki po polsku oraz narzędzia wspomagające takie jak słownik online, automatyczny translator, gry i zabawy językowe.

* stronę umieścić pod prostą i efektowną domeną, najlepiej *.pl, albo *.org.pl

* przetłumaczyć kilka bardzo "polskich" tekstów, jak np. inwokacja z Pana Tadeusza, fragment Potopu plus Ojcze Nasz i umieścić je na stronie jako przykładowe tłumaczenia.

* jako forum strony/stowarzyszenia może służyć podkategoria na polskim forum ln

* nawiązać jakąś formę współpracy z wydziałem lingwistyki na jednym z uniwersytetów, na przykład UW albo UJ

* wydawać bogato ilustrowany kwartalnik/półrocznik w formacie pdf (kilka/kilkanaście stron), w języku polskim i fragmentami w na'vi, który byłby dostępny do pobrania na stronie. Przykładowe tematy: nowości w języku na'vi i w stowarzyszeniu, wywiady z takimi osobami jak choćby Frommer, Taronyu, szef projektu "bible in na'vi", Kxrekorikus, Thorinbur itp :), dowcipy i przysłowia w na'vi, nowoprzetłumaczone przez obcokrajowców teksty, kolejne części lekcji języka, najważniejsze wiadomości o uniwersum Camerona, wieści z poszukiwania życia poza ziemią, jakieś info o ginących plemionach, krótkie informacje/wywiady na temat innych sztucznych języków, jak esperanto, klingoński, sindarin itd. itp. Takie coś mobilizowałoby do pracy.

* utworzyć konto na yT i na początek zamieścić tam krótki film po polsku promujący sam język ( trochę w stylu filmu reklamowego avatar.net.pl ), w przyszłości kolejne materiały Internetowej Telewizji Na'vi.

* Wystawić swojego kandydata na np. radnego czy prezydenta Warszawy albo innego miasta, który zbierałby podpisy pomalowany na niebiesko a jednym z jego postulatów byłoby zwiększenie nakładów na naukę astronomii i badania kosmiczne aby przyspieszyć odkrycie życia poza ziemią (czego się nie robi dla medialnego szumu :) )

Ze znającą klingoński robią wywiady w ogólnopolskiej prasie, to i ze znającymi na'vi wkrótce mogą zacząć. Przecież Avatara widziało w kinach prawie 4 mln osób, w telewizji zobaczy w ciągu kilku lat pięć razy tyle - nie ma co porównywać z niszowym u nas Star Trekiem.

A może wy macie jakieś inne pomysły, nawet całkiem odjechane - jeśli tak, to piszcie :)

Na'rìngyä vrrtep

pamiętajmy o FOXie. w końcu t chyba on ma prawa do języka.

Drugą kwestią są pieniądze, opisane przez ciebie dziania kosztują.



elkociak

Byłaby to organizacja/strona non-profit. LN.org działa już od pół roku i zamieszcza słowniki, podręczniki do Na'vi a nawet sprzedaje koszulki nie mając nic wspólnego z Foxem, tylko w stopce pisze, że materiały służą wyłącznie do celów edukacyjnych.

Jedynym niezbędnym kosztem tych wszystkich pomysłów byłby zakup domeny (10 zł pierwszy rok, kilkadziesiąt zł kolejne) opłacany ze składek. Wszystko pozostałe to 0 zł (zakładając, że zainteresowani działają na rzecz języka dobrowolnie i za darmo, ale tak jest przecież od samego początku).

Kredke

Założenie stowarzyszenia jest dość skomplikowane, ale da się uniknąć opłat związanych z założeniem - ulgę mają min studenci, trzeba przy zakładaniu złożyć dodatkowe podanie o zwolnienie z opłaty. Ogólnie mnóstwo papierów, podpisy członków założycieli do zebrania - przypominam że forumowicze mieszkają w całej polsce, więc zebrać ich ciężko. Lepiej chyba już założyć Fundację - o wiele mniej "jazd" z papierami i z tego co wiem może to zrobić jedna osoba.
Luke, ipse sum pater tuus!

elkociak

Mnie wydaje się, że bardziej odpowiednie byłoby jednak stowarzyszenie.

Szybko wygooglowałem, że "cel stowarzyszenia nie musi być celem społecznie użytecznym (jak w przypadku fundacji) w tym
znaczeniu, że stowarzyszenie może realizować partykularne interesy jakiejś wąskiej grupy osób (np. stowarzyszenie wielbicieli gier komputerowych RPG)."

Są dwie wersje:
1. Rejestrowe: potrzeba 15 osób - założycieli
2. Zwykłe: Potrzeba 3 osób. Na przykładzie Krakowa ( link ) składa się do starosty listę założycieli, regulamin i wniosek. Opłat brak.

Eltusiyu

Jestem jak najbardziej z  ::)
Tyle, że to Polska  :-\
Niestety u nas zainteresowanie językiem i wszechobecna wrogość wobec Avatara i jego fanów zniechęcają nas do podjęcia jakichkolwiek działań. To ludzie tu się powinni stawiać, że chcą się uczyć Na'vi a nie na odwrót, że to my mamy szukać chętnych. Uczyła się języka garstka. Nie wiem ile z tych osób dalej się uczy.
Ja tak  ;D i nie zamierzam rezygnować.

Kxangangang! - Oeyä Pìlok leNa'vi

Previously called Kxrekorikus

Kredke

#6
Na internet w tym wypadku bym uważał:) Próbując założyć stowarzyszenie, co i raz dowiadywaliśmy się na miejscu że nagle czegoś brakuje (a to jeszcze jedna kopia całości, a to jeszcze cos do wypełnienia i podpisania prze wszytkich itp), mimo że mieliśmy wszystko co było na stronie napisane...


Zanim się zdecyduje czy stowarzyszenie czy fundacja, najpierw należałoby krótko omówic czym by sie taka instytucja dokładnie zajmowała, to że popularyzacją języka Na'vi to wiadomo ale w jaki sposób - wykłady? imprezy masowe? wydawnictwo? itp Do tego co podałeś w pierwszym poście to faktycznie chyba raczej stowarzyszenie.

I jescze jedno - co da takie stowarzyszenie? Otóż o wiele ułatwią choćby kwestię pozyskania środków unijnych - w przypadku niNa'vi interesującym projektem będzie tzw "Młodzież w działaniu" - zasięg ma to na całą unię plus kraje europy wschodniej, wiek do 26 lat wiekszosc "akcji" (ja się nie łapie ale pozostali forumowicze chyba owszem). Co można z tego projektu? Otóz pokryć koszty organizacji np ogolno europejskiego zjazdu ludzi znajacych niNa'vi, mozliwosci jest sporo.
@Kxrekorikus
Quote from: Kxrekorikus on July 31, 2010, 07:25:25 AM
Nie wiem ile z tych osób dalej się uczy.
Ja dopiero zaczynam się uczyć, w końcu mam cokolwiek czasu na to:)



Luke, ipse sum pater tuus!

Thorinbur

Pomysły ciekawe. Nad drugim punktem pracuję osobiście.
Reszta warta rozważenia. Dopiero wróciłem z działki i dziś znaczy e... teraz bo zaraz  idę spać, już nic nie zrobię... Jutro pomyślę, przeczytam jeszcze raz itd.
oel kame futa oel kekame ke'u

rodrygo

ciekawy pomysł, popieram!

czytając link do stowarzyszeń z pow. krakowskiego zauważyłem, że stowarzyszenie zwykłe nie może przyjmować darowizn czyli np. 1% podatku (tak to rozumiem, ale może się mylę) wobec tego należałoby raczej pomysleć o tej drugiej wersji, rejestrowej...

Eltusiyu

Pomysły bardzo fajne :)
Ogólnie super byłoby stworzyć jakąś stronę o języku po Polsku.

Niestety jednak zainteresowanie językiem jest nikłe  :-\
Jestem obecny na każdym polskim forum avatarowym i prowadziłem mini-szkółki (umieszczałem polskie materiały i odpowiadałem na pytania).
Występuje na konwentach we Wrocławiu z prelekcjami na temat Avatara i Języka Na'vi. Niestety prawda taka jest, że nie ma u nas zainteresowania językiem. ;( Parę osób tylko bąknie coś w stylu, że fajnie jest mówić jak Na'vi i na tym się to kończy.

Kxangangang! - Oeyä Pìlok leNa'vi

Previously called Kxrekorikus

elkociak

Przydałaby się więc jakaś dobra nazwa, będąca tytułem strony a jednocześnie nadająca się w przyszłości dla stowarzyszenia. Warunkiem  była dostępność domeny. Wymyśliłem dwie propozycje:

Polskie Centrum Na'vi - pcn.org.pl
Polska Akademia Na'vi - pan.org.pl (fajne nawiązanie do Polskiej Akademii Nauk, dodaje prestiżu :) )

Może macie jakieś swoje pomysły na nazwę?

Ataeghane

Sensownie byłoby móc je przełożyć na Na'vi, a z tym akurat będzie ciężko. Bardziej jednak podoba mi się ta druga.
Ewentualnie, można wymyślić taką nazwę, by nawet jej akronim był długi... Polskie Stowarzyszenie do spraw Rozwoju Kultury i Mowy Ojczystej Na'vi, Rdzennych Mieszkańców Planety Pandora - PSds.RKiMONRMPP
Od tego można zacząć jeżeli chcemy posiąść ekstremalnie niską liczbę członków...

Oer wivìntxu ngal oey keyeyt krr a tse'a sat. Frakrr.

rodrygo

ja bym odradzał stosowanie skrótu PAN w nazwie. To by tylko niepochlebne komentarze mogło wywołać, lepiej PCN jesli zakładana będzie strona...

elkociak

Myślałem, że wszystkie domeny z navi są już zajęte (navi jako nawigacja samochodowa jest bardzo popularnym słowem), ale znalazłem wolną: http://www.navi.edu.pl/ Od razu mamy skojarzenie z navi, z nauką i z Polską. Wydaje się lepsza nawet od tych dwóch poprzednich propozycji, więc kupiłem tę domenę na rok (~10 zł) i umieściłem planszę na już wcześniej opłacanym przeze mnie serwerze.

Myślę, że na samym początku powinno się tam znaleźć polskie tłumaczenie Na'vi in a Nutshell - zwykły człowiek wchodzi, pobiera (drukuje) i może zacząć naukę :)

Eltusiyu

Brawo Elkociak! :D

Powiedz tylko jak można Ci pomóc (oprócz materiałów, bo nie musisz się martwić, że ich zabraknie  ::)) :)
a pomogę :P.

Kxangangang! - Oeyä Pìlok leNa'vi

Previously called Kxrekorikus

Ataeghane

WOW, ekstra. navi.edu.pl to świetny pomysł. :D

Co do tłumaczenie Nutshell... problem w tym, że jest tam sporo błędów, i takich poważniejszych. Przez zrobieniem tłumaczenia dobrze by było przejrzeć ten materiał jeszcze raz... Jakby co, oferuję swoją pomoc.

Oer wivìntxu ngal oey keyeyt krr a tse'a sat. Frakrr.

rodrygo


Eltusiyu

jak coś Elkociak masz tu jakieś materiały:

Podręcznik Na'vi ( Na'vi Kompendium):
http://polskxa.lenavi.avatar.net.pl/?cat=13

Oraz jakieś lekcje. Mojego autorstwa oraz wspieranie się lekcjami Thora i Terìran Tawka'i:
http://polskxa.lenavi.avatar.net.pl/?cat=15

Póki co będę to aktualizował i nadrabiał. Ale mam masę pracy z konwentem i brak mi na to czasu.

Kxangangang! - Oeyä Pìlok leNa'vi

Previously called Kxrekorikus

Eltusiyu


Kxangangang! - Oeyä Pìlok leNa'vi

Previously called Kxrekorikus

Thorinbur

Nice, jak coś też też mam opłacony server, na którym mogła by stać i stronka i forum.
oel kame futa oel kekame ke'u