Author Topic: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II  (Read 37537 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9984
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #80 on: August 17, 2013, 09:47:36 am »
Ma Tirea Aean,

Quote
        -a- This means the adjective is paired with the noun directly before it (to the left).
This is not only left, it's left or right. -> before or after (to the left or right). ;)

Look again. In the prefixes section, I put it, and in the Suffixes section I put it again. Because it can be used as both. I put the appropriate description in both places. :)

Quote
About ke-
I write this in the German version:
Quote from: Update:
    Nur für Adjektive :

        -a- Dies markiert ein Adjektiv, das ein Substantiv beschreibt, wobei das -a- zum jeweilig nächsten Substantiv zeigt.
        nì- Dies wandelt ein Adjektiv in ein Adverb um. Es ist ähnlich wie im englischen -ly.

        ke- Dies wird benutzt, um ein negatives/gegenteiliges Adjektiv zu erzeugen. Beispiel: teng "gleich" - keteng "ungleich" / eyawr "wahr" - keyawr "unwahr"
             Wichtig! Adjektive die bereits ein negativen Pendant im Wörterbuch haben, dürfen nicht mit ke- verwendet werden! Es gibt auch im Deutschen kein *ungroß oder *unalt.
             Beachte: Bei Adjektive mit le- verschmilzt ke- mit le- zu kel- -> lekin "nötig" - kelkin "unnötig".
                          Achtung: *kele- > kel-, es sei denn, eine unzulässige Konsonantengruppe würde entstehen. In diesem Fall bleibt kele-. Beispiel: kelemweypey "sich nicht gedulden, ungeduldig"

    Nur für Adverbien :

        nìk- Gebildet aus nì- + ke- wird benutzt, um negative Adverbien zu erzeugen.
             Beispiele: kelkin "unnötigerweise" <- In diesem Beispiel wurde nì- auf ein negativen Adjektiv hinzugefügt, um eine negatives Adverb zu bilden.
                            nìktungzup "vorsichtig, fest" <- Hier wurde nì- auf ein negativen Verb hinzugefügt: nì- + (ke + tungzup "fallen lassen") = nìktungzup Das "e" fällt weg.

Translation:
Quote from: Update:
    For adjectives only :

        -a- This means the adjective is paired with the noun directly before or after (to the left or right).
        nì- This is productive to turn an adjective into an adverb. It's similar to English -ly ending.

        ke- This is used to create a negative or opposite adjective. E.g.: teng "same, equal" - keteng "different, not equal" / eyawr "correct" - keyawr "incorrect"
             Important! Adjectives that already have a negative counterpart in the dictionary should not be used with ke-! Just as in English we don't have *unyoung, *unold, *unbig.
             Note: For adjectives with le- merges ke- with le- to kel- -> lekin "necessary" - kelkin "unnecessary".
                          Attention: *kele- > kel-, unless it would create an impermissible consonant cluster, in which case it remains kele-. E.g.: kelemweypey "impatient"

    For adverbs only :

        nìk- Created by nì- + ke- is used to create negative adverbs.
             Examples: kelkin "unnecessarily" <- In this example nì- is added to a negative adjective to create a negative adverb.
                            nìktungzup "carefully, firmly" <- Here was nì- added to a negative verb: nì- + (ke + tungzup "drop, let fall") = nìktungzup The "e" drops away.

Code:
Quote
        [b]ke-[/b] This is used to create a negative or opposite adjective. E.g.: [b]teng[/b] "same, equal" - [b][color=brown]ke[/color]teng[/b] "different, not equal" / [b]eyawr[/b] "correct" - [b][color=brown]ke[/color]yawr[/b] "incorrect"
             [u]Important![/u] Adjectives that already have a negative counterpart in the dictionary [u]should not[/u] be used with [b]ke-[/b]! Just as in English we don't have [i]*unyoung[/i], [i]*unold[/i], [i]*unbig[/i].
             [u]Note:[/u] For adjectives with [b]le-[/b] merges [b]ke-[/b] with [b]le-[/b] to [b]kel-[/b] -> [b]lekin[/b] "necessary" - [b][color=brown]kel[/color]kin[/b] "unnecessary".
                          [b]Attention:[/b] [i][color=maroon]*kele-[/color][/i] [b]> kel-[/b], unless it would create an impermissible consonant cluster, [u]in which case it remains [b]kele-[/b][/u]. E.g.: [b][color=brown]kele[/color]mweypey[/b] "impatient"

    [b][u]For adverbs only[/u][/b] :

        [b]nìk-[/b] Created by [b]nì-[/b] + [b]ke-[/b] is used to create negative adverbs.
             [b]Examples:[/b] [b][color=brown]nì[/color]kelkin[/b] "unnecessarily" <- In this example [b]nì-[/b] is added to a negative adjective to create a negative adverb.
                            [b][color=brown]nìk[/color]tungzup[/b] "carefully, firmly" <- Here was [b]nì-[/b] added to a negative verb: [b]nì-[/b] + ([b]ke[/b] + [b]tungzup[/b] "drop, let fall") = [b][color=brown]nìk[/color]tungzup[/b] The "e" drops away.

as for the rest, added. Irayo nìtxan. :D

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://bit.ly/kelkuikranä
Learn Na'vi at Mo'ara Discord: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Tìtstewan

  • LearnNavi Zeykoyu
  • Toruk Makto
  • Eywatsyìp
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 10003
  • de Germany
  • Karma: 324
  • Ke lu oeru kea krr krrtalun!
    • My YouTube Channel
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #81 on: August 17, 2013, 09:53:25 am »
Ma Tirea Aean,

Quote
       -a- This means the adjective is paired with the noun directly before it (to the left).
This is not only left, it's left or right. -> before or after (to the left or right). ;)

Look again. In the prefixes section, I put it, and in the Suffixes section I put it again. Because it can be used as both. I put the appropriate description in both places. :)
Oh, I didn't see it...
So, you just remove the red marked line: -a- ...


as for the rest, added. Irayo nìtxan. :D
Kea tìkin. :D

-| Dict-Na'vi.com | Na'viteri Files | FAQ | LM | Puk Pxaw 'Rrta | Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9984
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #82 on: August 17, 2013, 08:52:00 pm »
OK good call. Done.

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://bit.ly/kelkuikranä
Learn Na'vi at Mo'ara Discord: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Tìtstewan

  • LearnNavi Zeykoyu
  • Toruk Makto
  • Eywatsyìp
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 10003
  • de Germany
  • Karma: 324
  • Ke lu oeru kea krr krrtalun!
    • My YouTube Channel
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #83 on: September 25, 2013, 10:55:51 am »
Ma Tirea Aean, I think this is missing in your guide:

...in the nouns and pronouns only section:
munsna- Used to say a pair of something. Example: munsnahawnven - a pair of shoes

bb-code:
[b]munsna-[/b] Used to say a pair of something. Example: [b][color=blue]munsna[/color]hawnven[/b] - a pair of shoes

 :) ;)
« Last Edit: September 25, 2013, 11:01:37 am by Tìtstewan »

-| Dict-Na'vi.com | Na'viteri Files | FAQ | LM | Puk Pxaw 'Rrta | Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Offline Taronyu Leleioae

  • Taronyu
  • ****
  • Posts: 521
  • Karma: 16
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #84 on: September 25, 2013, 12:47:11 pm »
Ma Tirea Aean, I think this is missing in your guide:

...in the nouns and pronouns only section:
munsna- Used to say a pair of something. Example: munsnahawnven - a pair of shoes

bb-code:
[b]munsna-[/b] Used to say a pair of something. Example: [b][color=blue]munsna[/color]hawnven[/b] - a pair of shoes

 :) ;)

Actually, it's not so much that munsna- is missing, because this is [mune and sna-].  However sna- is missing, which is productive when used with a grouping of living things other than people.  (Not productive for non-living things.)

Offline Tìtstewan

  • LearnNavi Zeykoyu
  • Toruk Makto
  • Eywatsyìp
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 10003
  • de Germany
  • Karma: 324
  • Ke lu oeru kea krr krrtalun!
    • My YouTube Channel
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #85 on: September 25, 2013, 12:51:52 pm »
^This.
sna- is missed too! Irayo ma Taronyu Leleioae!

-| Dict-Na'vi.com | Na'viteri Files | FAQ | LM | Puk Pxaw 'Rrta | Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9984
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #86 on: September 26, 2013, 03:53:31 pm »
Will put in for sna and munsna.

Karma to you both. :D

Done.
« Last Edit: September 26, 2013, 03:59:40 pm by Tirea Aean »

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://bit.ly/kelkuikranä
Learn Na'vi at Mo'ara Discord: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Tìtstewan

  • LearnNavi Zeykoyu
  • Toruk Makto
  • Eywatsyìp
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 10003
  • de Germany
  • Karma: 324
  • Ke lu oeru kea krr krrtalun!
    • My YouTube Channel
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #87 on: September 26, 2013, 04:00:01 pm »
Irayo!

Edit:
You broke a code:
Example: sna
[/blue]nantang - pack of viperwolves ;)
« Last Edit: September 26, 2013, 04:17:09 pm by Tìtstewan »

-| Dict-Na'vi.com | Na'viteri Files | FAQ | LM | Puk Pxaw 'Rrta | Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9984
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #88 on: September 26, 2013, 04:00:39 pm »
Irayo!
You broke a code:

Edit:
Example: sna[/blue]nantang - pack of viperwolves ;)

fixed before you posted this. ;D ::)

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://bit.ly/kelkuikranä
Learn Na'vi at Mo'ara Discord: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Tìtstewan

  • LearnNavi Zeykoyu
  • Toruk Makto
  • Eywatsyìp
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 10003
  • de Germany
  • Karma: 324
  • Ke lu oeru kea krr krrtalun!
    • My YouTube Channel
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #89 on: September 26, 2013, 04:04:21 pm »
Ninja'd by 55 seconds! ;D

Well done, ma Tirea! :D
« Last Edit: September 26, 2013, 04:14:54 pm by Tìtstewan »

-| Dict-Na'vi.com | Na'viteri Files | FAQ | LM | Puk Pxaw 'Rrta | Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Offline Tìtstewan

  • LearnNavi Zeykoyu
  • Toruk Makto
  • Eywatsyìp
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 10003
  • de Germany
  • Karma: 324
  • Ke lu oeru kea krr krrtalun!
    • My YouTube Channel
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #90 on: October 09, 2013, 03:04:17 am »
Ma Tirea, you probably add a short note about nì- here.
Read more info here. ;)

Edit, well, you did that, hrh!
Attention with the exceptions like nìean...


I have let change this guide a little bit:


All Current Not Productive Affixes :

    Prefixes :

        sä- instrumental noun deriving affix. numeri oe nume. I learn the teaching.
        tì- noun deriving affix. ngay sìltsan lu. The truth is good.
        le- adjective deriving affix. Poan lehrrap lu. He is dangerous.
        kaw- not one deriving affix. Oe kawkrr ke kamä. I never went.

    Suffixes :

        -an masculine suffix for certain nouns. Example: Poan täftxuyu lu. He is a weaver.
        -e feminine suffix for certain nouns: Poe taronyu lu. She is a hunter.
        -vi partitive relationship marker: Oe nume mì numtsengvi. I learn in the classroom.
        -lo multiplicative number suffix for ’aw, mune, pxey: ’Awlo oe ramol. Once I sang.
        -nay creates a new noun that is related to the original by being a step down in some relevant heirarchy - size, rank, accomplishment, etc.: Example, ikran -> ikranay
        -nga’ adjective deriving affix. ’Akra apaynga’ lu. It is moist soil.
        -tu person noun from non-verbal stem deriving affix. Oe reltseotu lu. I am an artist.



Edits:
 - fixed some lines and formattings
 - added all not productive affixes to complete this guide

Thanks Markì to makes it possible to updating this! :)


Because some wanted one, here is a pdf version:
Download
 :) ;)
« Last Edit: March 02, 2016, 06:35:54 pm by Tìtstewan »

-| Dict-Na'vi.com | Na'viteri Files | FAQ | LM | Puk Pxaw 'Rrta | Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9984
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #91 on: April 14, 2014, 03:26:39 pm »
AH! So Toruk Makto has been updating this on my behalf. :D Thanks so much!

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://bit.ly/kelkuikranä
Learn Na'vi at Mo'ara Discord: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Tìtstewan

  • LearnNavi Zeykoyu
  • Toruk Makto
  • Eywatsyìp
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 10003
  • de Germany
  • Karma: 324
  • Ke lu oeru kea krr krrtalun!
    • My YouTube Channel
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #92 on: April 14, 2014, 03:27:34 pm »
You could add that lind of the file version to the Op too. :)

-| Dict-Na'vi.com | Na'viteri Files | FAQ | LM | Puk Pxaw 'Rrta | Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Offline Tìtstewan

  • LearnNavi Zeykoyu
  • Toruk Makto
  • Eywatsyìp
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 10003
  • de Germany
  • Karma: 324
  • Ke lu oeru kea krr krrtalun!
    • My YouTube Channel
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #93 on: June 01, 2014, 10:48:32 am »
Quote from: This suffix is not productive:
        –sena  X-sena is an object that specifically carries or contains X, like this example paysena water container.

Quote from: Mipa Aylì’u, Mipa Aysäfpìl—New Words, New Ideas
Sähena can also be used as a suffix, in which case it contracts to –sena. X-sena is an object that specifically carries or contains X.
This suffix is not productive—that is, in general you’re not free to coin your own –sena words; you have to find them in the lexicon.

-| Dict-Na'vi.com | Na'viteri Files | FAQ | LM | Puk Pxaw 'Rrta | Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9984
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #94 on: June 01, 2014, 02:19:46 pm »
Quote from: This suffix is not productive:
        –sena  X-sena is an object that specifically carries or contains X, like this example paysena water container.

Quote from: Mipa Aylì’u, Mipa Aysäfpìl—New Words, New Ideas
Sähena can also be used as a suffix, in which case it contracts to –sena. X-sena is an object that specifically carries or contains X.
This suffix is not productive—that is, in general you’re not free to coin your own –sena words; you have to find them in the lexicon.

I thought I didn't add non-productive ones in here..  :-\

EDIT: Nevermind, I see you added a NOT PRODUCTIVE section...

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://bit.ly/kelkuikranä
Learn Na'vi at Mo'ara Discord: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Tìtstewan

  • LearnNavi Zeykoyu
  • Toruk Makto
  • Eywatsyìp
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 10003
  • de Germany
  • Karma: 324
  • Ke lu oeru kea krr krrtalun!
    • My YouTube Channel
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #95 on: June 01, 2014, 03:06:21 pm »
Well, I added them, because there was once a discussion...I can't remember me where...
I added them, extra as "last section" and it's written in red color ...not productive... They should know them too.

-| Dict-Na'vi.com | Na'viteri Files | FAQ | LM | Puk Pxaw 'Rrta | Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9984
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #96 on: June 01, 2014, 08:31:03 pm »
Well, I added them, because there was once a discussion...I can't remember me where...
I added them, extra as "last section" and it's written in red color ...not productive... They should know them too.

No objection. :)

And of course after seeing that, I added the new suffix in and did some minor edits also.

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://bit.ly/kelkuikranä
Learn Na'vi at Mo'ara Discord: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Tìtstewan

  • LearnNavi Zeykoyu
  • Toruk Makto
  • Eywatsyìp
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 10003
  • de Germany
  • Karma: 324
  • Ke lu oeru kea krr krrtalun!
    • My YouTube Channel
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #97 on: June 01, 2014, 10:55:45 pm »
And of course after seeing that, I added the new suffix in and did some minor edits also.
What did you change? :-\ Because of this:
Because some wanted one, here is a pdf version:
Download
« Last Edit: March 02, 2016, 06:36:27 pm by Tìtstewan »

-| Dict-Na'vi.com | Na'viteri Files | FAQ | LM | Puk Pxaw 'Rrta | Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

Offline Tirea Aean

  • The Blue One
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • *
  • *
  • Posts: 9984
  • nv Eywa'eveng
  • Karma: 243
  • Oeri ran lu srung
    • Tirea Aean
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #98 on: June 02, 2014, 09:20:01 am »
You probably found it by now. ;) I don't remember exactly everything that was changed, but I made notes of all note-worthy changes at the bottom.

kelku ikranä a hawnventi yom podcast (na'vi-only): https://bit.ly/kelkuikranä
Learn Na'vi at Mo'ara Discord: https://discord.gg/WF6qcmv

Offline Tìtstewan

  • LearnNavi Zeykoyu
  • Toruk Makto
  • Eywatsyìp
  • *****
  • *
  • *
  • Posts: 10003
  • de Germany
  • Karma: 324
  • Ke lu oeru kea krr krrtalun!
    • My YouTube Channel
Re: Easy Guide to Na'vi Prefixes, Infixes, and Suffixes II
« Reply #99 on: June 02, 2014, 10:32:48 am »
O! I'm blind! :o

I see what you did there! And it is a NICE idea which I used to the German version too, plus I added it to the files as well. :) :D

-| Dict-Na'vi.com | Na'viteri Files | FAQ | LM | Puk Pxaw 'Rrta | Kem si fu kem rä'ä si, ke lu tìfmi. |-

 

Become LearnNavi's friend on Facebook Follow LearnNavi on Twitter! Watch LearnNavi's videos on YouTube

SMF 2.0.18 | SMF © 2021, Simple Machines | XHTML | RSS | WAP2 | Site Rules

LearnNavi is not affiliated with the official Avatar website,
James Cameron, LightStorm Entertainment or The Walt Disney Company.
All trademarks and servicemarks are the properties of their respective owners.
Images in the LearnNavi.org Forums and Gallery may not be used without permission.

LearnNavi Affiliates:
ToS

LearnNavi is the community to learn Na'vi, the Avatar Language
"A place where real friendships are made." -Paul Frommer

AvatarMeet | Learn Na'vi Forum | Learn Na'vi Wiki | Na'viteri

LearnNavi