Author Topic: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi  (Read 7922 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Deamon5550

  • Tawtute
  • *
  • Posts: 87
  • Karma: 4
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #20 on: December 31, 2009, 10:42:22 pm »
Here are a couple more infixes that I have seen around.

<ìy> will happen in the future, future proximate.

<am> past tense

<iv> this has been seen a lot and is speculated to mean a wish. Can anyone clarify.

EDIT: thanks omängum fra'uti
« Last Edit: January 01, 2010, 03:29:59 am by Deamon5550 »
Kìyevame ulte Eywa ngahu.

join our real life tribe! here(And yes, it will be a real tribe in the real world, not a role play tribe)

Offline omängum fra'uti

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3804
  • Karma: 127
  • Na'vi's first grammar nazi
    • Pronounced Na'vi words
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #21 on: January 01, 2010, 03:26:32 am »
That's ìy not iy.
Ftxey lu nga tokx ftxey lu nga tirea? Lu oe tìkeftxo.
Listen to my Na'vi Lessons podcast!

Offline Tsyaltuan

  • Tawtute
  • *
  • Posts: 65
  • Karma: 3
  • Oel ngati kameie
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #22 on: January 01, 2010, 05:05:20 pm »
I have a question about infixes. In the Na'vi English Dictionary I see things like recent past verbal infix in position 2. What does in position 2 mean?

Offline omängum fra'uti

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3804
  • Karma: 127
  • Na'vi's first grammar nazi
    • Pronounced Na'vi words
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #23 on: January 01, 2010, 05:39:46 pm »
First position and second position refer to which syllable they go in.

First position goes into the penultimate syllable (Second to last) and second position goes into the ultimate (Last) syllable.  They always go right before the syllable's vowel.
Ftxey lu nga tokx ftxey lu nga tirea? Lu oe tìkeftxo.
Listen to my Na'vi Lessons podcast!

Offline tspang tsam

  • Ketuwong
  • *
  • Posts: 12
  • Karma: 0
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #24 on: January 01, 2010, 08:37:57 pm »

i have a quick question,

           when you say somthing like the meaning of ìri is the same as ri, does that mean that we can choose which suffix to use?
« Last Edit: January 01, 2010, 08:40:09 pm by tspang tsam »

Offline omängum fra'uti

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3804
  • Karma: 127
  • Na'vi's first grammar nazi
    • Pronounced Na'vi words
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #25 on: January 01, 2010, 08:40:20 pm »
That was so quick I didn't even see it.
Ftxey lu nga tokx ftxey lu nga tirea? Lu oe tìkeftxo.
Listen to my Na'vi Lessons podcast!

Offline tute nuereime

  • 'Eveng
  • ***
  • Posts: 216
  • Karma: 7
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #26 on: January 02, 2010, 12:34:03 am »
ok updates added but i need an example where you use the -iy- and -am- infixes. and i'm not going to add the -iv- infix until we get a definite description of what it does.
« Last Edit: January 02, 2010, 12:47:46 am by tute nuereime »
kaltxì peng oeru fra’uya niNa'Vi

Offline omängum fra'uti

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3804
  • Karma: 127
  • Na'vi's first grammar nazi
    • Pronounced Na'vi words
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #27 on: January 02, 2010, 12:48:24 am »

i have a quick question,

           when you say somthing like the meaning of ìri is the same as ri, does that mean that we can choose which suffix to use?

No, it depends on the word.  If it ends in a consonant, you can't just slap -ri (Or -l or -t) on because it might not be a correct or pronounceable word.
Ftxey lu nga tokx ftxey lu nga tirea? Lu oe tìkeftxo.
Listen to my Na'vi Lessons podcast!

Offline tute nuereime

  • 'Eveng
  • ***
  • Posts: 216
  • Karma: 7
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #28 on: January 02, 2010, 12:54:27 am »
like if you needed to add the -l to Kelutrel (hometree) it would come out Kelutrell which i think would be wrong. same thing for Änsìt (in the vocab list it is a childs name but it probably means something) you cant have Änsìtti
kaltxì peng oeru fra’uya niNa'Vi

Offline Maweya tirea

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 124
  • Karma: 2
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #29 on: January 02, 2010, 04:03:13 pm »
Irayo, aysmukan! This was all very helpful!  :)
God síltsan lu!!!!!

Offline txur txe'lante

  • Ketuwong
  • *
  • Posts: 22
  • Karma: 0
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #30 on: January 03, 2010, 03:56:13 pm »
I have two questions so when you have a word with an infix I am never sure if that is part of the word or if it is a word with the infix added if that makes sense like
Taron
Tareion
if I didnt know that the root was Taron I wouldnt know that the ei is an infix. how can you tell?
Secondly, there are mulitple words with the same meaning how do you know whats what? if I say something and you are only familiar with one of the words for that particular word how yould you understand me?

can someone help clarify?
Irayo

Offline pxitukru

  • Ketuwong
  • *
  • Posts: 13
  • Karma: 0
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #31 on: January 03, 2010, 04:02:00 pm »
I have to agree with you. Sometimes its hard to tell what somebody meant when it comes to words with several meanings.

anyway
Irayo for the list of all the suffixes, infixes, and prefixes they were really confusing me!  :'(

Offline damp

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 101
  • Karma: 0
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #32 on: January 03, 2010, 04:42:12 pm »
I have two questions so when you have a word with an infix I am never sure if that is part of the word or if it is a word with the infix added if that makes sense like
Taron
Tareion
if I didnt know that the root was Taron I wouldnt know that the ei is an infix. how can you tell?
Secondly, there are mulitple words with the same meaning how do you know whats what? if I say something and you are only familiar with one of the words for that particular word how yould you understand me?

can someone help clarify?
Irayo

Yeah, sometimes is difficult, but in more days learning na'vi you are gonna getting use to it, and you will know all infixes and prefixes and you will identify them. In the beggining I couldn't identify the infixes but with practice you will be able to do that :D
kaltxí ngaru lu fpom srak?

Offline Tìlatem Zamungeyu

  • Ketuwong
  • *
  • Posts: 8
  • Karma: 0
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #33 on: January 05, 2010, 06:27:39 am »


I was looking at the Na'vi Pocket guide and I am getting confused about how -ri supercedes -yä. The only example in there shows the -ri so I am unsure when to use -yä.

Oe-ri ontu teya l‹äng›u
I-TOP nose full be‹PEJ›

When does this happen and when doesn't it? If you could please provide some examples.

Offline Tanax

  • Tawtute
  • *
  • Posts: 79
  • Karma: 3
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #34 on: January 05, 2010, 06:54:36 am »


I was looking at the Na'vi Pocket guide and I am getting confused about how -ri supercedes -yä. The only example in there shows the -ri so I am unsure when to use -yä.

Oe-ri ontu teya l‹äng›u
I-TOP nose full be‹PEJ›

When does this happen and when doesn't it? If you could please provide some examples.

I'm wondering this too.
Why shouldn't it be: Oe-yä ontu teya l<äng>u - My(hence the -yä) nose is full

Offline Taronyu

  • Meals on wheels
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 2718
  • Karma: 154
  • Lacho Calad! Drego Morn!
    • Burnt Fen
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #35 on: January 05, 2010, 07:30:56 am »
The -ri topical case marker can replace ANY other case marker (even non-existent ones, like intransitive subjects). What the dude is saying here is that his nose may be the subject, but the topic of the sentence is him. This is made clear by the context: "My nose is full of his alien smell" is said to mean "I don't like this guy." Topic isn't based so much on the syntactic function, but on the implicature: what topic does the speaker want the hearer to focus on.

I don't think an example is necessary, that should sum it up.

Offline Tanax

  • Tawtute
  • *
  • Posts: 79
  • Karma: 3
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #36 on: January 05, 2010, 08:47:57 am »
The -ri topical case marker can replace ANY other case marker (even non-existent ones, like intransitive subjects). What the dude is saying here is that his nose may be the subject, but the topic of the sentence is him. This is made clear by the context: "My nose is full of his alien smell" is said to mean "I don't like this guy." Topic isn't based so much on the syntactic function, but on the implicature: what topic does the speaker want the hearer to focus on.

I don't think an example is necessary, that should sum it up.

I understand what you're saying, but I just can't .. understand it xD hah.
If we were to take an example from the main post in this thread.

-l suffix. He made an example "I ride my ikran". Why should Oe be Oe-l in that sentence? Isn't I the topic aswell? Thus it should be Oe-ri?
Or is My the topic?

Oe-l makto oe-ri ikran ??

Offline Taronyu

  • Meals on wheels
  • Olo'eyktan Anawm
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 2718
  • Karma: 154
  • Lacho Calad! Drego Morn!
    • Burnt Fen
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #37 on: January 05, 2010, 09:15:15 am »
The topic is whatever you want it to be.

If I want to emphasize that I, myself, me, hunt yeriks,

Oe-ri taron yerik-it.

If I want to emphasize that I hunt yeriks, not other stuff

Oe-l taron yerik-ìri.

If I want to say that I hunt them with a spear, emphasizing spear:

Oe-l taron yerik-it hu tukru-ri.

But it's more than jsut emphasis, it's what you're going to be talking about for a bit, it's what you want the listener to pay attention to.

Offline Tanax

  • Tawtute
  • *
  • Posts: 79
  • Karma: 3
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #38 on: January 05, 2010, 09:21:43 am »
The topic is whatever you want it to be.

If I want to emphasize that I, myself, me, hunt yeriks,

Oe-ri taron yerik-it.

If I want to emphasize that I hunt yeriks, not other stuff

Oe-l taron yerik-ìri.

If I want to say that I hunt them with a spear, emphasizing spear:

Oe-l taron yerik-it hu tukru-ri.

But it's more than jsut emphasis, it's what you're going to be talking about for a bit, it's what you want the listener to pay attention to.

Txana irayo ma tsmukan.
I get it now, I think  :D

Offline Alìm Tsamsiyu

  • Tute
  • ***
  • Posts: 329
  • Karma: 15
  • Skxawng Makto
Re: easy guide to the suffixes, infixes, and prefixes of Na'Vi
« Reply #39 on: January 05, 2010, 05:24:21 pm »
So, I've seen some speculation by a couple people with the <ol> infix being capable of the same functions as the <er> infix.  Considering it is the opposite of the <er>, wouldn't it be capable of going inside of another infix?

Also, wouldn't this make its meaning more clear as well? Considering the perfective tense does NOT imply past, present, or future, why is it that it is commonly used to mean past tense?  I'm thinking that this is just because of the way that perfective works in English.

So anyway, that's what I'm wondering about, so if someone can discuss that'd be great.
Oeyä ayswizawri tswayon alìm ulte takuk nìngay.
My arrows fly far and strike true.

 

Become LearnNavi's friend on Facebook Follow LearnNavi on Twitter! Watch LearnNavi's videos on YouTube

SMF 2.0.17 | SMF © 2017, Simple Machines | XHTML | RSS | WAP2 | Site Rules

LearnNavi is not affiliated with the official Avatar website,
James Cameron, LightStorm Entertainment or The Walt Disney Company.
All trademarks and servicemarks are the properties of their respective owners.
Images in the LearnNavi.org Forums and Gallery may not be used without permission.

LearnNavi Affiliates:
ToS

LearnNavi is the community to learn Na'vi, the Avatar Language
"A place where real friendships are made." -Paul Frommer

AvatarMeet | Learn Na'vi Forum | Learn Na'vi Wiki | Na'viteri

LearnNavi