Author Topic: Na'vi Affixes  (Read 1885 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline damp

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 101
  • Karma: 0
Re: Na'vi Affixes
« Reply #20 on: January 03, 2010, 11:01:56 am »
but how he can contact dr.frommer ?
kaltxí ngaru lu fpom srak?

Offline Tsyeymzi

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 122
  • Karma: 6
  • Avatar News Reporter
    • Na'vi Forums
Re: Na'vi Affixes
« Reply #21 on: January 03, 2010, 11:04:13 am »
Maybe you should send it to Dr. Frommer after sommeone will confirm it here. It would be nice to have such nice compedium officially confirmed.

I'd love to be able to talk to Dr. Frommer... But as Damp said, how am I supposed to contact him? Haha.

I wouldn't mind an email of his assistant, or someone I can contact who then can contact him for me. I'm actually feeling confident that if I can get the guide to Dr. Frommer via any means, that he'll at least respond to me :)
- The Signature is a Lie -

Offline Thorinbur

  • Ikran Makto
  • *****
  • Posts: 871
  • Karma: 26
Re: Na'vi Affixes
« Reply #22 on: January 03, 2010, 11:15:24 am »
I would send him an email. Hopefully he would read it and reply.
oel kame futa oel kekame ke'u

Offline Tsyeymzi

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 122
  • Karma: 6
  • Avatar News Reporter
    • Na'vi Forums
Re: Na'vi Affixes
« Reply #23 on: January 03, 2010, 11:18:58 am »
I would send him an email. Hopefully he would read it and reply.

...What's his email? Lol.
- The Signature is a Lie -

Offline Thorinbur

  • Ikran Makto
  • *****
  • Posts: 871
  • Karma: 26
Re: Na'vi Affixes
« Reply #24 on: January 03, 2010, 11:21:33 am »
Heh i googled it in two minutes. Sent you it in PM, to prevent others from spamming him even more then he is accually.

In example for fey+ prefix shouldn't english translation look like These Ikrans?
« Last Edit: January 03, 2010, 12:00:26 pm by Thorinbur »
oel kame futa oel kekame ke'u

Offline Tsyeymzi

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 122
  • Karma: 6
  • Avatar News Reporter
    • Na'vi Forums
Re: Na'vi Affixes
« Reply #25 on: January 03, 2010, 12:02:52 pm »
Well, I sent him an email and got his automated "Out of Office" reply... Looks like I wont be hearing anything until January 11th; and that's if by some reason he reads mine first and replies to it... So in reality, I'll be lucky to hear a reply this month...

But here's what I sent him:

Quote
Kaltxì ma Dr. Frommer,
 
I'm sure you are being inundated with emails at the moment, so I'll try to keep this quick.
 
I've seen James Cameron's Avatar and have just been stunned, such an awesome movie ... But the thing that got me the most, was the language. You sir are truly a legend for having the mind to come up with such a well constructed and beautifully sounding language. I have spent the last week or so at LearnNavi.org (which I'm sure you've head of by now) learning Na'vi.
 
I myself was very confused with the Affix rules of the Na'vi language, so I decided to write it all down and attempt to come up with a "guide" for it. Upon my posting of this at LearnNavi.org, it was suggested that I should show it to you because "...it would be nice to have such nice compendium officially confirmed..." It is missing a small amount of content (a translation and some examples) - but they are of little importance when compared to the bulk of the main content.
 
Anyway, I was just hoping you'd be able to set aside a minute or two of your busy schedule to just have a read over my "Na'vi Affixes" compendium.
 
I'd ask you some questions, but as I've said, I'm sure you're very busy and I've probably taken up my question time with my request.
 
I would be honored to hear back from you,
 
Irayo tsmukan ulte Eywa ngahu

Hopefully I'll hear from him ;) - I'll keep you guys updated if anything happens.
- The Signature is a Lie -

Offline Tsyeymzi

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 122
  • Karma: 6
  • Avatar News Reporter
    • Na'vi Forums
Re: Na'vi Affixes
« Reply #26 on: January 03, 2010, 12:04:41 pm »
Heh i googled it in two minutes. Sent you it in PM, to prevent others from spamming him even more then he is accually.

In example for fey+ prefix shouldn't english translation look like These Ikrans?

...Not sure actually, Ikran to me, sounds like a word that has a silent plural. Like sheep. One sheep, two sheep.

Is there any confirmation that it is "Ikrans"? If so, dammit, but that's just a minor spelling mistake, in an English part... Doesn't matter too much ;)
- The Signature is a Lie -

Offline omängum fra'uti

  • Moderator Emeritus
  • Palulukan Makto
  • *****
  • *
  • Posts: 3804
  • Karma: 127
  • Na'vi's first grammar nazi
    • Pronounced Na'vi words
Re: Na'vi Affixes
« Reply #27 on: January 03, 2010, 03:50:06 pm »
Certain prefixes cause lenition (When the appropriate consonants follow it) others do not.  We don't know if there's a specific rule of what does and what doesn't.
Ftxey lu nga tokx ftxey lu nga tirea? Lu oe tìkeftxo.
Listen to my Na'vi Lessons podcast!

Offline Tsyeymzi

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 122
  • Karma: 6
  • Avatar News Reporter
    • Na'vi Forums
Re: Na'vi Affixes
« Reply #28 on: January 03, 2010, 04:26:23 pm »
Certain prefixes cause lenition (When the appropriate consonants follow it) others do not.  We don't know if there's a specific rule of what does and what doesn't.

But you didn't find anything wrong in the latest version? (-ri, -iv- and -us- are still blank, shed some more light?)
- The Signature is a Lie -

Offline Tsyeymzi

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 122
  • Karma: 6
  • Avatar News Reporter
    • Na'vi Forums
Re: Na'vi Affixes
« Reply #29 on: January 04, 2010, 03:49:38 am »
Anyone else want to provide some feedback? If not, I might finish it off and go Beta. :)
- The Signature is a Lie -

Offline Thorinbur

  • Ikran Makto
  • *****
  • Posts: 871
  • Karma: 26
Re: Na'vi Affixes
« Reply #30 on: January 04, 2010, 04:05:23 am »
There is nothing about position 3 in infixes.

I found something interesting while learning some verbs:
verb eyk = lead
eyktan = leader
suffix an means maschile, witch is ok, but it looks like while creating eyktan there are 2 sufixes and eyktan = eyk-t-an
but accordind to your pdf sufix -t is used to indicate obiect on witch a activity is performed(hope you understand what i mean. I don't know how to say it clearer.) and it is used with nouns.

sccording to your pdf to indicate person that do something you use -yu sufix witch gives us eykyuan, witch is not what we find in the movie? Where is mistake? Or maybe I am wrong somewhere. Could someone clarrify?

Maybe -t is not the same as -ti?
« Last Edit: January 04, 2010, 05:42:10 am by Thorinbur »
oel kame futa oel kekame ke'u

Offline damp

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 101
  • Karma: 0
Re: Na'vi Affixes
« Reply #31 on: January 04, 2010, 06:31:31 am »
Quote
The infix for past‐tense is ‐ìmso
you would get Tes‐wìmo‐tìng, put the word back together and you get: Teswìmotìng.

The infix you should put after the T:

Tìmeswotìng

So all the verbs infix are in the wrong position.

:D
Actually Tes-w<ìm>o-tìng is correct.

Why ?
'

Someone could help me please ?
kaltxí ngaru lu fpom srak?

Offline Tsyeymzi

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 122
  • Karma: 6
  • Avatar News Reporter
    • Na'vi Forums
Re: Na'vi Affixes
« Reply #32 on: January 04, 2010, 06:45:19 am »
There is nothing about position 3 in infixes.

I found something interesting while learning some verbs:
verb eyk = lead
eyktan = leader
suffix an means maschile, witch is ok, but it looks like while creating eyktan there are 2 sufixes and eyktan = eyk-t-an
but accordind to your pdf sufix -t is used to indicate obiect on witch a activity is performed(hope you understand what i mean. I don't know how to say it clearer.) and it is used with nouns.

sccording to your pdf to indicate person that do something you use -yu sufix witch gives us eykyuan, witch is not what we find in the movie? Where is mistake? Or maybe I am wrong somewhere. Could someone clarrify?

Maybe -t is not the same as -ti?

There is no position 3 in there because position 1 and 2 are in the same spot, in order to not confuse people, I just counted 1 and 2 as 1; and then 3 as the 2nd.

I know what you mean about Eyktan though, but I think Eyktan is just one of those words where the rules don't really apply. The word I suppose should be Eykyuan... I know that most of my definitions are correct, so either a lot of different sources are wrong, or there's something we've missed... Where's the Na'vi Nazi? :)
- The Signature is a Lie -

Offline Thorinbur

  • Ikran Makto
  • *****
  • Posts: 871
  • Karma: 26
Re: Na'vi Affixes
« Reply #33 on: January 04, 2010, 06:49:21 am »
To damp:

Quote
Someone could help me please ?

According to newest version:

infix -ìm- is inserted on the first position and first position is in second last syllabe before vovel but not before first letter. In this case:
Tes-wo-tìng
wo is seccond syllabe so:
Tes-w<pos1>o-t<pos2>ìng
so we put infix ìm on the first position and we get:
Tes-w<ìm>o-tìng= Teswìmotìng.

To: Toruk Maktoyu
Thanx for clarification, i will post it in Polish forum, where i put translation (off corse i left information about original autor and stated that i only translated this), and people were asking about that.
« Last Edit: January 04, 2010, 06:52:35 am by Thorinbur »
oel kame futa oel kekame ke'u

Offline damp

  • Uniltìranyu
  • **
  • Posts: 101
  • Karma: 0
Re: Na'vi Affixes
« Reply #34 on: January 04, 2010, 06:54:31 am »
Quote
Someone could help me please ?

According to newest version:

infix -ìm- is inserted on the first position and first position is in second last syllabe before vovel but not before first letter. In this case:
Tes-wo-tìng
wo is seccond syllabe so:
Tes-w<pos1>o-t<pos2>ìng
so we put infix ìm on the first position and we get:
Tes-w<ìm>o-tìng= Teswìmotìng.

But, have 3 positions and the infix -ìm- is inserted on the second position. and as I know the infix should be after the first vowel. Because of that I don't understand why it are inserted in the middle of the word
kaltxí ngaru lu fpom srak?

Offline Thorinbur

  • Ikran Makto
  • *****
  • Posts: 871
  • Karma: 26
Re: Na'vi Affixes
« Reply #35 on: January 04, 2010, 07:00:35 am »
look up. Because position 1 and 2 are in the same place autor named them position 1, and position 3 is named position 2. So after that changes -ìm- is inserted on position 1 witch is as I said before is before vovel in second last syllabe.

To  Toruk Maktoyu.

Maybe you should bring back 3 position. It messes with other resources, and when you distinct pos 1 and 2 you make sure that pos2 is after pos 1, even when in the same place when you connect them you make switch them and put infix witch  should originaly on pos 2 before infix from pos 1.
oel kame futa oel kekame ke'u

 

Become LearnNavi's friend on Facebook Follow LearnNavi on Twitter! Watch LearnNavi's videos on YouTube

SMF 2.0.17 | SMF © 2017, Simple Machines | XHTML | RSS | WAP2 | Site Rules

LearnNavi is not affiliated with the official Avatar website,
James Cameron, LightStorm Entertainment or The Walt Disney Company.
All trademarks and servicemarks are the properties of their respective owners.
Images in the LearnNavi.org Forums and Gallery may not be used without permission.

LearnNavi Affiliates:
ToS

LearnNavi is the community to learn Na'vi, the Avatar Language
"A place where real friendships are made." -Paul Frommer

AvatarMeet | Learn Na'vi Forum | Learn Na'vi Wiki | Na'viteri

LearnNavi