Li'fya leNa'vi w erpegu

Started by Terìran Tawka, February 08, 2010, 02:21:59 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Terìran Tawka

Pozwoliłem sobie stworzyć temat do omawiania i poprawiania zdań w Na'vi, które pojawią się pewnie prędzej czy później na sesji.  W końcu to forum learnnavi ;)

Na pierwszy ogień rzucę kolejny drobny błąd/przeoczenie:

Quote from: Kxamìl on February 08, 2010, 10:02:16 AM
- <Kaltxì, ma Tawtute.> - powiedział Pxen'tìl. Żołnierze jak to usłyszeli, instynktownie zaczęli do niego celować z broni.

Jeśli Pxen'tìl witał się z obydwoma żołdakami, powiedział raczej mesawtute, ewentualnie aysawtute bądź sawtute.
You are not on Pandora anymore. You are on Earth, ladies and gentlemen.
pamrel si nìna'vi ro [email protected] :)

Kxamìl

Dzięki za poprawkę. :) Zaraz to zmienię
Ke'u ngay ke lu, fra'u letsunslu lu.

Livu mì fpom.

Thorinbur

hmmm nie wiem czy ewentualnie może powiedzieć aysawtute. To nie jest opcjonalne. 2 osoby zawsze będzie mesawtute. Poprostu my tego nie używamy mamy albo jedną albo wiele osób. to tak jakbyś do jednej osoby powiedział chodźcie.
oel kame futa oel kekame ke'u

Terìran Tawka

#3
Najpewniej jest dokładnie tak jak mówisz, choć zastanawiam się czy powiedzenie sawtute byłoby błędem – zależy to od mentalności Na'vi. Zauważ że mimo iż posiadają liczbę potrójną nie rozróżniają trzech osób od wielu osób (a przynajmniej jeszcze się z tym nie spotkałem). Idąc tym tropem, można wywnioskować, że me+ dodają wtedy kiedy chcą zaznaczyć że czegoś jest dwoje lub gdy robi to różnicę (menari/aynari). Oczywiście to czysta spekulacja.

EDIT: Byłem w błędzie. Wygląda na to że faktycznie liczba musi się co do joty zgadzać ze stanem faktycznym ;) I jeszcze jedno - rozróżniają trzy osoby od wielu dokładnie tak samo jak liczbę potrójną.
You are not on Pandora anymore. You are on Earth, ladies and gentlemen.
pamrel si nìna'vi ro [email protected] :)

Eltusiyu

#4
Odgrzewam temat, bo niektórym przyda się pomoc z Lì'fya leNa'vi.

Thor myślę, że temat można podpiąć :)

Tyle, żeby zmienić nazwę na  Lì'fya leNa'vi w RPG.

Kxangangang! - Oeyä Pìlok leNa'vi

Previously called Kxrekorikus