International / Multilingual > Türkçe (Turkish)

Türkiye'de Avatar roleplay tutulmadı mı?

(1/1)

avatarturkiye:
Merhaba arkadaşlar,

Bir Avatar fan sitem var, belki diğer konuyu okuyanlar biliyordur. Ancak üye sayısı ve paylaşımlar konusunda yeterli bir düzeye ulaşamadık. En azından filmi benimle aynı duyguları yaşayarak izleyen, benim gördüklerimi gören çok az insan var. Oysa uluslararası forumlarda farklı kültürlerden olmamıza rağmen filme aynı şekilde bakan, aynı heyecanları yaşayan o kadar insan var ki. Orada konuşulan konularda görüyoruz ki, Avatar'ın sadece bir film olduğunu değil, Na'vi yaşam tarzıyla insanlar için doğa dostu, hayvan dostu, kimseye zarar vermeden denge içinde yaşayabilen, sağlıklı, kendine dikkat eden bir hayat yolu gösterdiğini düşünüyorlar. Bu çağrıya da kulak verip yaşamlarını yönlendiriyorlar, sigarayı bile bırakanlar olmuş.

Ben şahsen, çevrecilik ve hayvanseverliğim filmden öncesinde de var olduğu için bu konuda bir düzenlemeye gitmem gerekmedi ama kendine bakmak, sağlıklı olmaya çalışmak konularında adımlar attım. Hatta okçuluk kursu buldum, ok atıyorum :D Takıcıya gittim na'vi takıları yaptırdım, saçlarımı kuyruk bırakarak kestirdim :S

Sizler de bu dili öğrenecek kadar seviyorsunuz bu kültürü sanırsam. Belki de benimle aynı duyguları paylaşıyorsunuz. Çevrenizde hiç sizi anlayan, heyecanınıza "uğraşma böyle boş işlerle" diye tepki vermeyen var mı?

Avatar'ın bu iyileştirici etkisinin Türkiye'de de yer bulmasını isterdim. Ama, doğağa verdiğimiz zararlardan, plastik kullanımının ürettiği atıklardan, suyu harcamanın ilerdeki içme sularını yok ettiğinden, küresel ısınmanın buzulları eritip dünya dengesini nasıl sartsığından bir haber olunursa, ezilen halklara, filistine, zamanında inkalara, aborjinlere, kızılderilenlere yapılanlar bilinmezse, tüm canlı ve cansızların atomik düzeyde incelendiğinde bir ve bağlantılı olduğu, birlik üzerine aristolardan beri felsefi kuramlar üretildiği, mesela İslam''da vahdeti-vucüd denen bir kavram olduğu, doğanın dengesini bozmamak gerektiğinin emredildiği gibi şeyler akla gelmezse, bunu süper bir film diye izler, iki gün sonra da üstünden geçer gidersiniz... Sanırım böyle de oldu.

avatarturkiye:
I'm just complaining about why Turkish people are considering Avatar just as a film. They couldn't see the messages that the film telling to us, for example environmentalism, healthy-life style, being animal-friendly etc. There are so few who shares the same feelings with me. On the other hand, in the international Avatar forums, there are thousands of people who heard the same music. So why in Turkey we're so alone? I might have an answer, because our people are a bit empty about world's problems: glabal warming, political crises, also about the theories about unity of creatures etc.

Utrayä Mokri:
Ben aynı düşünceleri paylaşıyorum aslında, ama dediğin gibi biz biraz yalnız kaldık. Söylediğin şeylerde o kadar haklısın ki ama bir yandan da bakıyorum, adamların geçim derdi yok :) biz gece yatağa başımızı koyarken yarın ne yiycez diye düşünüyoruz ama adamlar yarın yüzüme na'vi makyajı yapayım diye yatıyor yatağa.

Türkiye'de gündem malesef bu tür şeylere çok fazla vakit ayırmayı engelliyor. Özellikle de bazı TV kanallarının dizi sevdası yüzünden, dünya'dan bir haber yaşamak zorunda kalıyoruz. Bu güne kadar avatar ve dünyadaki na'vi çılgınlığı hakkında hiçbir haber duymadım televizyonda yada gazetelerde.

Türkiye'yi seviyorum ama bazen de kurtulmak istiyorum bu ülkeden ne yalan söyliyim..

Atsawl:
bu konuda yanlız kaldık  :P

Navigation

[0] Message Index

Go to full version